Diğer Çaylar

Zeytin Yaprağından Çay Faydaları, Zararları ve Demleme Şekli,

Sağlık sorunları için birçok faydayı yanında getiren zeytin yaprakları özellikle çay olarak tüketilmelidir. Çay şeklinde günde en fazla 4 ile 5 bardak tüketilir.

Sağlık Faydaları

İnsanlar çok eski zamanlardan bu yana kullandıkları zeytin yapraklarını sadece ama sadece sağlık bakımından sağladığı faydaları düşünerek kullanmıştır. Canan Karatay tarafından da tavsiye edilen bu yaprakların çayını düzenli şekilde kullanım yapmak gerekir. Ülkemizde en güzel zeytin yaprakları Balıkesir, İzmir ve Edremit taraflarında bulunur.

Anti-Bakteriyel, Anti-Viral Ve Anti-Mantar

Oleuropein, zeytin yapraklarında aktif bir maddedir ve zeytin yaprağının kötü bakterilerle savaşmasına, vücudun yararlı bakterilerini korumaya yardımcı olmasının sebebidir. Grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen mikroplar bu ana bileşik tarafından yok edilir.

Sağlıklı Kalp

Zeytin yaprağı, kan damarlarını gevşeterek ve arter duvarlarında plak birikmesini önleyerek, aritmiden kan basıncını düşürmeye destek sağladığından dolayı sağlıklı kalbi destekler.

Anti-inflamatuar

Zeytin yaprağı vücutta gelişen serbest radikallere karşı antioksidan bakımından zengindir (yeşil çaydan bile daha yüksektir). Bitki antioksidanları vücuda birçok dejeneratif ve kronik hastalık riskini azaltmaya destek olmak gibi inanılmaz sağlık faydaları sağlar.

Kemik

Bu yapraklar ayrıca vücudun kemik büyümesinden sorumlu hücreler olan osteoblastların oranını artırmasına destek olduğuna inanılmaktadır. Bu durum yaş ilerledikçe kemik kütlesini korumaya yardımcı olur, bu özellikle kadınlar için oldukça önemlidir.

Yağ Yakıcı

Hazırlanacak olan içecek vücudun yağları daha kolay yakmasına izin veren bir madde olan thermogenin düzeyini artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca tiroid hormonu ve adrenalini artırdığı ve sindirimi artırdığı gösterilmiştir. Metabolizmanın hızlanmasını sağladığı için kilo verme sürecinin de hızlanması sağlanır.

Kanser Önleme

Sağlık açısından sağladığı faydaları hücreleri korunmasıyla ilgilidir. Ayriyeten anti-kanser bileşikleri, apigenin ve luteolin’in özellikle iyi bir kaynağıdır. Aslında meme kanserine karşı koruyucu yetenekleri olduğu gösterilmektedir.

Kan Şekerini Düzenler

Yapılan bazı laboratuvar testlerinde zeytin yaprağı, insülin duyarlılığını azaltma ve pankreas tarafından insülin üretimini arttırma özellikleri ile kan şekeri  seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sağlıklı Kolesterol Seviyelerini Koruma

Vücuttaki lipoprotein seviyeleri üzerinde yararlı bir etkisi bulunur. Bu da sağlıklı LDL kolesterolün oksidasyonunu engelleyerek, sağlıklı kalp fonksiyonlarını destekler.

Bağışıklık Fonksiyonunu Destekler

Zeytin yaprağının aynı zamanda enerji ve bağışıklık sistemini güçlendiren nitelikleri, vücudun hastalığa karşı direk olarak doğal hastalık kabiliyetini arttırır ve bu da kişilerin ilk etapta hastalanmasına engel olur. Bazıları bu içeceği içmeye başladıkları zaman mevsimsel alerji rahatsızlığı yaşamamaktadır. Ayriyeten  soğuk algınlığı veya grip sorunları içinde birebirdir.

Hamileler ve emziren anneler kan basıncını düşürmek veya başka bir ilaç kullanan kişilerin mutlaka uzman hekimle görüşerek bu çayı tüketime geçmelidir. Bunun dışında biberiye ya da farklı bitkiler ile kullanıldığı zaman tepkilere dikkat edilmesi gerekir.

Yan Etkileri

Kan basıncını düşürmek adına var olan gücü nedeniyle, bazı önlemler almadan kesinlikle kullanılmaz. Kanda bulunan kan basıncı ve glikoz düzeylerinde düşme yaptığından dolayı bu çay düşük tansiyon ve glikoz düzeyine sahip olanlar için oldukça tehdit edici olur. Kan basıncı ve glikoz seviyelerini düşürmek için ilaçla etkileşimin tehlikeli olabileceğini unutmamak gerekir. Kan basıncında hızlı düşmelerden kaynaklı baş dönmesi meydana gelebilir. Bunun içinde özellikle araç kullanımından kaçınılmalıdır. Bu sorunları yaşamamak adına kullanım yapmadan önce mutlaka uzman doktora danışılması gerekir. Kullanım ise kan basıncı devamlı izlenmelidir. Diyabeti bulunan kişiler de uzman doktorun günlük beslenme içinde kullanmasını söylemesinden sonra bu çayın tüketimini yapması gerekir.

Çay Nasıl Demlenir?

 • 1 çay kaşığı zeytinin kuru yaprakları
 • 1 su bardağı içme suyundan kaynar su

Suyun içine direkt olarak atılacak olan yapraklar 10 dakika kadar bekletilme süresi tamamlandıktan sonra süzülmelidir. Bunun dışında eczanelerde, büyük marketlerde ve aktarlarda hazır poşetli ambalajlanmış olan çaylarda satılır. Bu poşetli içeceklerde sıcak suyun içinde demlenir. Genel bir restoratif olarak zeytin çayı günde 1ila 3 kez içilmesi için tavsiye edilir.  Hastalık sırasında bağışıklığı geliştirmek için günde 2 ile 5 kez güçlü demlenmiş çay içmek uygundur. Hastalık esnasında demleme süresi 15 dakika olmalıdır.

Ballı

 • 1 çay kaşığı zeytinin kuru yaprakları
 • 1 su bardağı içme suyundan kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı bal

Suyun içinde 10 dakika kadar demlenen içecek oda sıcaklığına ulaştığı zaman içine bal eklenir.

Limonlu

 • 1 çay kaşığı kur yapraklar
 • 1 su bardağı kaynar su
 • Yarım limon suyu

Suyun içinde 10 dakika kadar demlenen içecek oda sıcaklığına ulaşır ulaşmaz içine limon suyu eklemesi yapılmalıdır.

Tarçınlı

Zeytin yaprağı çayı,% 100 kafeinsizdir, fakat ben ve diğer birçok içici, bu çaydan iyi miktarda enerji aldığınızı fark eder.  Zeytin yaprağı çayı da yeşil çayın C vitamini miktarının yaklaşık dört katını ve antioksidan içeriğinin iki katını içerir.

 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 tatlı kaşığı kuru halde olan zeytinin yaprakları
 • 1,5 su bardağı kaynamış su

Cam bir kabın içine alınan malzemelerin üzerine kaynamış su dökülerek 15 dakika kadar bekletilir. Ardından süzülen bu içecek sağlık açısından fayda sağlaması adına tüketilmelidir. Bu içecek özellikle zayıflama sürecinde olan kişilerin metabolizmasının hızlanmasına olanak sağlar. Günde 3 defa yemeklerden sonra tüketildiği zaman bu etki yakalanır. Tabii ki diyet ve egzersiz programları ile birlikte kullanıldığı zaman daha etkilidir. Düzenli tüketilmesi açlık hissiyatını bastırır ve tok bir hissiyat meydana getirir.

Nane

 • 1 tutam taze nane yaprakları
 • 1 tutam zeytinin yaprakları
 • 1,5 su bardağı kaynamış su

Kaynayan suyun içinde zeytinin yaprakları 10 dakika bekletilir. Ardından içine nane atılarak 5 dakika daha bekletildikten sonra süzülür. İçecek ılık şekilde gün de 2 defa tüketildiği zaman özellikle kış hastalıkları için fayda sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı