Diğer Çaylar

Zeytin Yaprağı Çayı Tarfileri ve Demlenme Şekli

Zeytin yaprağı çayının antibiyotik etkisi vardır. Mikrop öldürücü özelliği ile birlikte kan basıncında da oldukça etkili olması ile bilinmektedir.

Zeytin Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı zeytin yaprağı
 • 2 su bardağı su

Kurutulmuş zeytin yapraklarını küçük parçalar halinde olacak şekilde elinizle küçültmeniz gerekmektedir. Bu çayın insan sağlığına oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Kurutulmuş yapraklar ile gerçekleşeceği gibi aynı zamanda da taze yapraklarıyla da gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Sağlıklı olabilmek için gün içerisinde iki ya da üç bardak içecek olduğunuz bu çayın demlenmesi de oldukça kolay olmaktadır. Kötü kolesterol isimli olan rahatsızlığın düşmesinde etkili olacaktır. Bu çayı demlerken hayatınız içerisinde damar sorunlarınız olması sonucunda bunun da üstünden geleceğini unutmamalısınız. Çayın demlenmesi de oldukça kolay olmaktadır. Bu nedenle de sizler suyun içerisine yaprakları atarak kaynatmalısınız.

Sonra suyun ılık olması için beklemelisiniz. Demini de alması ile birlikte süzmeli ve içmelisiniz.

Soğuk Zeytin Yaprağı Çayı

 • 4 yemek kaşığı zeytin yaprağı
 • 1 litre su

Zeytin ve zeytin yaprağının sağlığa faydası olması ile bilinen bir bitki olmaktadır. Kalp ve damar sağlığına olan faydasının yanı sıra aynı zamanda da damarlarda kolesterol sonucunda biriken plakların da yok olmasında etkili olacaktır. Bu sebeple de gün içerisinde birkaç bardak bu bitkilerden yapacak olduğunuz çayı içmeniz durumunda kalp ve damar sağlığını korumuş olacaksınız. Çayın sadece sıcak olarak içilmeyeceğini ve aynı zamanda da soğuk bir şekilde demledikten sonra buzdolabına koyup içebileceğinizi de bilmelisiniz. Bu çayı demlerken kurutulmuş olan yapraklar elinize alarak ezmelisiniz. Küçük parçalara gelinceye kadar ezin. 1 litre klorsuz olan suyun ocakta kaynattıktan sonra içerisine zeytin yaprakları konulmalı ve en az yarım saat boyunca ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Süzüldükten sonra buzdolabına koyabilir ve isteğe göre içebilirsiniz. Özellikle de sıcak yaz günleri olduğu zamanlarda serinlemek amacıyla bu faydalı çayı yaparak içmeniz sonucunda bağışıklık sisteminizin daha da güçlenmesini de sağlayacaktır.

Ballı Zeytin Yaprağı Çayı

 • 2 yemek kaşığı zeytin yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 400 gram su

İçimini kolaylaştırmak için demlediğiniz zeytin yaprağı çayını tatlandırmak ve içimini kolaylaştırmak için şeker ya da başka tatlandırıcılar ilave etmemelisiniz. Bunun yerine organik bal ilave ederek tatlandırmayı tercih etmelisiniz. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olacağı gibi antibiyotik özelliği olduğu için vücutta var olan iltihabın kurumasında da etkili olacaktır. Çayın demlenmesi için her zaman bitkisel çaylar yapılırken kullandığınız gibi klorsuz olan suyu tercih etmelisiniz. Mümkünse hazır olan dinlenmiş su ile yapmanız daha çok etkili olmasını sağlayacaktır. Suyun kaynamasının ardından 2 yemek kaşığı miktarında zeytin yapraklarını elinizde küçük parçalara bölün ve kaynamış suyun içerisine koyun. 15 dakika boyunca demini aldıktan sonra süzün. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edin. Karıştırdıktan sonra çayın yarısını sabah, diğer yarısını da akşam içmelisiniz.

Limonlu Zeytin Yaprağı Çayı

 • 2 yemek kaşığı zeytin yaprağı
 • 1 tane orta büyüklükte limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2.5 su bardağı su

Bol C vitamini olan bu çayı yaparken kullanacak olduğunuz çay için mutlaka taze sıkılmış olan limon kullanmalısınız. Limonun çekirdeklerini ilk olarak çıkarın ve kabuklarını soymadan çok küçük parçalar halinde keserek suyun içerisine atın. Kısık ateşte 20 dakika boyunca suyun kaynaması gerekmektedir. Suyun kaynaması ile birlikte ocağın altı kapatılmalıdır. İçerisine daha önceden elinizde küçük parçalara bölmüş olduğunuz zeytin yapraklarının kaynamış olan suyun içerisine koymalısınız. Çayın tam olarak olması için demini alması gerekmektedir. Bunun içinde yaklaşık olarak 20 dakika boyunca çayın ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Demini aldıktan sonra süzün. Süzülen suyun içerisine içerisine bal ilave edilmelidir. Karıştırılmalı ve ikiye bölünerek içilmelidir. Ayrıca pişirmiş olduğunuz limonları süzdükten sonra suyun içerisine sıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı