Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Zencefilli Yeşil Çay Karışımı ve Zayıflama Süreci

Zencefilli yeşil çayın demlenmesi için ve kilo kaybında fayda sağlaması için belli başlı kurallar bulunur. Tarif dışına çıkılmaması kilo kaybının sağlanması adına önemlidir.

Kilo Kaybı ve Faydaları

Kilo kaybı için zencefil ile yeşil çay birçok ünlü tarafından da beslenme içine tüketilen bir içecektir. Hatta kilo kaybının teşvikini arttırmak adına insanlar bu karışımın içine limon eklemesi de yapar. Yeşil çay aşırı kilo sorunlarından kurtulmak için etkili bir yol olarak kabul edilir. Çünkü en güçlü antioksidanlar içermektedir. Yeşil çayda bulunan en yaygın kateşin, epigallocatechin gallat’dır. Hücrelerin yaşlanmasının önüne geçer, metabolik süreçleri aktive eder ve lipidlerin yanmasını konusunda hızlandırma sağlar. Ayrıca yeşil çay bileşiminde mineraller, C ve P vitaminleri, kafein ve polifenoller bulunur. Bundan dolayı düzenli yeşil çay tüketimi, kandaki kolesterol düzeyinin düzenlenmesine izin verir, obezitenin gelişmesini engeller.  Yemeklerde bulunan hayvansal yağlar ve şekerin kısa sürede vücuttan atılmasını da sağlar. Kilo kaybı için taze demlenmiş zencefil çayı, esansiyel amino asitleri, vitamin B, B1, C ve antioksidanları içerir. Bundan dolayı insan vücudu üzerindeki eylem prensibi yeşil çayı çok fazladır. Zencefil ve çay yaprakları temelinde yapılan bir içeceğin fazla kilodan kurtulmasına yardımcı olması şaşırtıcı değildir.

Çay Tarifleri

 • Rende yapılmış bir parça zencefilin kökleri
 • 250 ml sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay

Yeşil çay her zaman demlendiği gibi sıcak suyun içinde hazırlandıktan sonra süzülür. 250 ml suyun içinde 5 dakika boyunca kaynatılan zencefilin kökleri de süzülür. Ardından bu iki faydalı içecek birleştirilir ve ocak üzerinde 5 dakika daha kaynatılır. Özellikle metabolizmanın hızlanması adına yemeklerden sonra içilmesi gerekir.

 Öğütülmüş İçecek

 • 10 gram kadar öğütülmüş zencefilin tozu
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çayın yaprakları
 • Limon kabuğu

100 ml litre kaynayan suyun içine yeşil çayın yaprakları atılır ve 5 dakika kaynatılarak süzülür. Ardından hazırlanan suyun içine zencefilin tozu eklenir. Bu şekilde 7 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılarak limon kabukları eklenir. Tekrardan filtrelen içecek gün boyunca  sindirimin düzene girmesi adına tüketilmelidir. Düzenli tüketilmezse kilo verme konusunda istenilen faydaları yakalanamaz.

Nane ve Portakallı

 • 3 cm uzunluğunda zencefilin kökü
 • 300 ml su
 • Bir tutam yeşil çayın yaprakları
 • Bir tutam nane
 • Bir adet portakal suyu

300 ml su ocak üzerine alınır ve kaynatmaya başlanır. Zencefilin kökleri yıkanarak küçük parçalar halinde kaynar suyun içine eklenir. 15 dakika süresince kısık ateş üzerinde kaynatılmalıdır. Bu arada 1 su bardağı kaynar suda yeşil çay 5 dakika boyunca demlenir ve süzülür. Zencefilli su süzüldükten sonra içine yeşil çaydan hazırlanan içecek aktarılır. Ilıyan karışıma portakal suyu ile nane eklenerek 10 dakika boyunca tekrardan bekletilir. Bu içeceğin tadı konusunda sıkıntı duyan kişiler 1 ile 2 yemek kaşığı kadar ılıması için bekletilen sürede doğal bal ilavesi yapabilir. Kilo verme konusunda zorlanan kişiler için oldukça idealdir.

 Sarımsaklı

 • Bir parça zencefil kökü
 • 1 diş sarımsak
 • Su
 • 1 bardak demlenmiş yeşil çay

Bir sürahi içine yeşil çaydan elde edilen içecek aktarılır. Zencefil ve sarımsak ise bir tencere içinde 10 dakika süresince kaynatılarak süzülür. Tüm malzemeler sürahi içinde birleştirildikten sonra 20 dakika boyunca birbirine karışması adına bekletilmelidir. Ardından bu içecek gün içinde kilo verme ve genel sağlık sorunlarına destek olma adına içilmelidir.

Yaz Kış Kullanılacak Çay

 • 1 litre su
 • 2 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil kökü
 • 2 kaşık yeşil çayın yaprakları

1 litre suyun içinde zencefilin öğütülen kök kısımları 15 dakika boyunca pişirilir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra yeşil çayın yaprakları suyun içine aktarılarak 5 dakika süresince bekletilmelidir. Ardından süzülen karışım bir termos içine alınarak gün içinde ara öğün zamanlarında metabolizmanın hızlanması adına tüketilmelidir. Bu çay, çok fazla kilo vermesi gereken kişilerde yoğun olarak zayıflama sürecine oldukça uygundur. Kilo kaybı için bu çaya, metabolizmayı hızlandırmak için başka baharatlarında eklemesi yapılabilir.  Bu baharatlar içinde; tarçın, acı biber, zerdeçal yer alır. Ekleme yapılacak olan baharat miktarının kullanımında aşırıya kaçmamak önemlidir. Kışın zencefil çayı sadece kilo kaybı için değil aynı zamanda tipik kış hastalıklarının önlenmesi ve bağışıklığın arttırılması için de kullanılabilir. Doğru demlenmiş zencefil çayı, kilo vermek ve vücudun genel sağlığını korumak için çok yararlıdır. Düzenli olarak kış aylarında tüketildiği zaman grip ve soğuk algınlığı tarzındaki sorunlar kısa sürede ortadan kalkar. Ayrıca bağışıklığın güçlendirilmesi adına da birebirdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı