Zencefilli Ihlamur Çayı

Aromatik bir tat ıhlamur ve zencefil serin kış aylarında ve soğuk algınlığı kaptığınız zamanlar da herkes için mükemmel bir birleşimdir. Bu karışımı kış aylarında içinizi ısıtmak için sıklıkla kullanabilirsiniz.

Aromatik bir tat ıhlamur ve zencefil serin kış aylarında ve soğuk algınlığı kaptığınız zamanlar da herkes için mükemmel bir birleşimdir. Bu karışımı kış aylarında içinizi ısıtmak için sıklıkla kullanabilirsiniz. Birkaç malzeme ile kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz tarifleri sizler için bir arada toparladık. Zencefilli ıhlamurun faydasını içtiğini zaman çok daha iyi bir şekilde görebileceksiniz.

Zencefilli Ihlamur Çayı Tarif 1

Malzemeler

  • ½ Su Bardağı Su
  • ½ Agave Nektarı
  • 1 Fincan İnce Dilimlenmiş Taze Zencefil
  • 3 Yemek Kaşığı Ihlamur

Hazırlanışı

Malzemeleri ilk olarak tencerede kaynatmalısınız. Kaynayan suyun altını kapattıktan sonra sıvı oda sıcaklığında kendi halinde soğumaya bırakın. İçmek için tekrardan ısıtabilirsiniz. Buzdolabında bir hafta saklama süresi vardır.

Zencefilli Ihlamur Çayı Tarif 2

Malzemeler

  • 1 Tatlı Kaşık Kuru Ihlamur Çiçeği Toz Halinde
  • 2 Çay Kaşığı da Taze Ihlamur Çiçeği
  • 1 Su Bardağı Su
  • 1 Tatlı Kaşığı Organik Bal Kişi İsteğine Bağlı
  • 1 Yemek Kaşığı da Zencefil Taze

Hazırlanışı

Suyu küçük bir tencerenin içerisinde kaynatın. Ihlamur ve çiçeği suya ekleyin. Toz suyun içerisinde 1 dakika boyunca kaynasın ve ardından içerisinden çıkarın. Karışım daha sonra 12-15 dakika içerisinde hazır olacaktır. Bal da ekleyerek çayınızın tadını çıkartın.

Zencefil Ihlamur ve Tarçın Çayının Hazırlanışı

Hazırlamanız için 1 tutam taze ıhlamur içerisine 1 adet tarçın, 1 adet elma kabuğu, bir miktar taze zencefili karıştırmalısınız. Bu oranlar ile 3 fincan zencefil ıhlamur çayı hazırlanması içindir. Kişi sayılarına göre de malzemelerin sayılarını arttırarak daha fazla yapabilirsiniz.

Zenfecil Ihlamur Çayının Demlenişi

Malzemelerin hepsini kaynar suya ekleyin. 10 dakika kadar da demlenmesini beklettikten sonra süzerek servis edebilir ya da kendiniz içebilirsiniz. İçine limon ve bal da atarak tatlandırıp etkilerini de daha çok arttırmanız mümkün.

Zencefilli Ihlamurun Faydaları

Kaygıyı yüksek bir şekilde hafifletir. Yatıştırıcı özelliklerinin yanında zihinsel stres ve kaygı düzeyini azalttığı da bilinmektedir. Ruh hali dalgalanmalarında ya da açıklanamayan kronik strese bağlı bir şekilde kalıyorsanız eğer bir bardak zencefilli ıhlamur çayınızı içerek kendinize ve ruh halinize faydalı bir şekilde kalabilirsiniz. Hormon seviyeleriniz üzerinde ufakta olsa bir etki bırakacaktır. Hem vücudunuz için hem de zihniniz için bir gevşeme söz konusu olur.

Birçok bitkisel çay da olduğu gibi zencefilli ıhlamur çayı da beraber birleştiklerinde antioksidan içeriğini en iyi gösteren çaylardandır. Quercetin ve kaempferol gibi antioksidan bileşenleri serbest radikal süpürücü olacak şekilde hareket edip sisteminizdeki hücresel solunumların zararlı yan ürünlerini tamamen ortadan kaldırarak kronik hastalıkları önler ve genel olan sağlığınızı iyileştirir ve geliştirir. Bunlar da özellikle cildi yaşlananlar da ve güneşe maruz kalan kişilerde çok etkili olmaktadır.

Ateşi düşürmek için terlemeye teşvik edici olan ıhlamurun ağız ve solunum yollarında iltihaplanmış ya da şişmiş olan membranlar gibi soğuk algınlığı ve gribin sebep olduğu semptomları iyileştirir. Öksürüğe ve tahrişe iyi geldiği de sık bir şekilde kullanan kişiler tarafından dile getirilir. Boğaz ağrılarına birebir olan ıhlamur ve zencefil karışımı tıkanıklığınızı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirip soğuk algınlığınız için gerçek bir ilaç olacaktır.

Zencefilli Ihlamurun Etkileri

Zencefil ve ıhlamur çayını aşırı bir şekilde tüketirseniz eğer baş dönmesi belirtileri gösterir. Yoğun tüketimlerin bazılarında alerjik semptomları da tetikleyeceği söyleniyor. Çok tüketilen bir çay olsa da yan etkilerini dikkate alarak günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde tüketin. Düzenli bir şekilde alırsanız anca faydalarını da almış olursunuz.

Fazla tüketimde risk grubunda olan kişiler yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişilerde farklı bir reaksiyona neden olabileceği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bunların dışındaysa hamile ve emzirmiş olan anneler tüketmeden mutlaka ilk olarak doktorlarına başvurmaları ve bu şekilde kullanılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir