Karışık Çay Tarifleri

Zencefilli Tarçınlı Karanfilli Çay Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Doğal antiseptikler arasında en üst sıralarda yer alan tarçın, karanfil ve zencefil, birlikte tüketildiğinde doğal bir şifa kaynağı haline dönüşür. Bu muhteşem üçlü ile yapılan çay benzersiz bir doğal doping.

Tarçın, Zencefil ve Karanfili Birlikte Kullanarak Nasıl Çay Yapılır?


Tarçınlı zencefilli karanfilli çay

Tarçın birçok antiseptik bileşene sahip baharat olarak, sürekli olarak tüketilmesinde büyük yararlar olan bir bitkidir. Aynı zamanda insülin direncini arttıran bileşenlere sahiptir. İnsülinin direncinin artması özellikle yağların parçalanmasına etki eden ve onları enerjiye çeviren bir durumdur. Bu özelliğiyle enerji veren tarçın, aynı zamanda istenmeyen fazla yağların parçalanmasında da çok etkilidir. Binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde başvurulan bir diğer baharat olan zencefil, mineraller, vitaminler ve uçucu yağlar açısından çok zengindir. Çağımızda tıbbi bitkiler arasında da yer alan zencefil, pek çok ilaçta etken madde olarak ta kullanılır. Özellikle İnfluenza türündeki virüslere karşı etkili bir savunmacıdır. Sindirim sistemine çok faydalı, aynı zamanda kandaki yağ oranını düşüren, aynı zamanda şeker oranını dengeleyen özelliklere sahiptir. Diğer tıbbi bitkiler arasında yer alan karanfil de, binlerce yıldır çok çeşitli hastalıkların tedavisinde başvurulan baharatlar arasındadır, Güçlü bir antiseptik ve antioksidan olan karanfilin, sindirim sistemimiz üzerinde iyileştirici ve düzenleyici etkileri vardır. Aynı zamanda vücudumuzda biriken zararlı atıklar ve ödemlerin atılmasında etkin rol oynar.

Güçlü etkileri olan bu tıbbi bitkilerin birlikte, ancak doğru bir şekilde kullanılmasıyla cilt problemlerinden, üst solunum yolları sorunlarına, kalp damar hastalıklarından korunmaya, zayıflamaya varan çok geniş bir yelpazede yararlar sağlayabiliriz.

Tarçınlı, Karanfilli Zencefilli Form Çayı

  • Taze zencefil ( ceviz büyüklüğünde olması yeterli )
  • 2 tane çubuk tarçın
  • Yaklaşık Bir çorba kaşığı karanfil
  • 3 Su Bardağı su
  • Tercihe göre bal veya limon

Dış kabuğu soyularak ince şekilde dilimlenmiş zencefili ısıya dayanıklı bir kabın içerisine koyunuz. Çubuk haldeki 2 tane tarçın ve bir çorba kaşığı karanfili aynı kaba ekleyiniz, Üzerine 3 bardak su ilave ederek ocağın üzerinde harlı ateşte kaynatınız. Kaynama noktasına yaklaştığında ocağın kapatılması daha uygun olsa da, genellikle bu durum karışıklık oluşturabiliyor.  En geç bir taşım olarak ifade ettiğimiz, kaynamaya ilk başladığı zaman ocağın altını kapatınız. Ağzı kapatılabilen bir cam kabın içerisine süzdüğünüz karışımı soğuması için bir süre bekletin. Yemeklerden önce olmak üzere günde 2 defa birer bardak tüketilmesi gereken bu karışım, sindirim sisteminizin ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına neden olacak, kendinizi tok hissetmenize ve yorgunluk hissinin ortadan kalmasını sağlayacak, aynı zamanda birçok bakteri ve virüse karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Karanfilin ve tarçının güçlü aromasına rağmen lezzeti konusunda sorun yaşayanlar, bir çay kaşığı balı veya bir çay kaşığı limon suyunu içmeden önce çaya karıştırarak tüketebilirler. 

Güçlü tıbbi etkileri olan bu karışımı, sürekli ilaç kullanmakta olan düşük veya yüksek tansiyon hastaları, emziren anneler ve anne adaylarının kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışması gerektiğini unutmayın. 

 Form Tutmak İçin Başka Bir Yöntem

Kabuğu soyularak rendelenmiş bir çorba kaşığı taze zenfecil, bir çubuk tarçın, bir dilim limon ve bir çay kaşığı karanfilin üzerine 3 bardak kaynatılmış ve 80 dereceye soğutulmuş su ilave edilerek 10 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakılır. Ardından süzülür ve her gün 3 defa olmak üzere, yemeklerden 20 dakika kadar önce bir bardak olarak tüketilir.Metabolizmanızın güçlenmesini ve insülin direncinin artmasını sağlayacak bu karışım sayesinde zayıflamanız kaçınılmazdır. Artan insülin değerlerinin karşılaştığı yağları parçalama özelliği bulunur. Bu durum oluşan tokluk hissi, metabolizmanızın daha hızlı çalışması, özellikle göbek ve basen gibi bölgeselleşmiş yağların daha hızlı yakılması gibi etkilerin yoğun olarak ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda antidepresan etkiler gösterecek olan bu karışım, kaygı ve stres den arınmanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı