Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Zencefil ve Tarçınla Yapılan Çay Nasıl Demlenir ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil ve tarçın ayrı ayrı kullanıldığı zaman da beraber kullanıldığı zamanda sağlık açısından ummadık yararların elde edilmesini sağlayan baharatlardır.

Zencefil ve Tarçın Çayı

Yemeklerimizde kullanılan günlük malzemeler içinde olan baharatlar sağlık için inanılmaz derecede iyi faydalar sunar. Bu baharatlar içinde var olan tarçın ve zencefilinde oldukça yararlı özellikleri bulunur. Tarçının kantılanmış olan faydaları arasında;

Bu baharat ortaya çıkan kan şekeri sorunun dengelenmesi adına birebirdir. Bu da şekerlerin yağ metabolizmasını hızlandırarak kilo alımını yavaşlatmayı ve aşırı iştahı engellemeyi önleyebilir. Baharatın anti-inflamatuar yeteneklerine bağlı olan doğal olarak oluşan bir madde olan sinamaldehidadı verilen bir bileşimi içerir. Tarçın ayriyeten sanal tanıma hafızasına, çalışma belleğine ve görsel motor yanıt hızını ve  beyin aktivitesini de arttırabilir. Daha fazla tarçın tüketmek, kolon kanseri ve  karaciğer kanserinin azaltılmış riski ve tedavisiyle de bağlantılıdır ve  diş çürümesini önlemek için dikkat çekici bir yetenek göstermiştir. Zencefilin kanıtlanmış sağlık faydaları arasında;

Zencefil de anti-inflamatuardır. 2001 yılında yapılan bir çalışmada  , zencefil ekstresinin osteoartritli hastalarda diz ağrısını etkili bir şekilde tedavi ettiği bulunmuştur. Başka bir  çalışmada kadın sporcularda hem zencefil hem de tarçının kas ağrılarını azalttığı bulunmuştur. Hamile kadınlarda mide bulantısı, kusma, sabah bulantısı ve hatta tutukluğu azaltma konusundaki yeteneği vardı. Şahsen, bir arabada uzun mesafelere seyahat edildiği zaman hareket rahatsızlığı olan kişiler her zaman hareket hastalığını rahatlatmak için saf zencefil tüketimi yapmalıdır. Daha da iyisi, zencefil kanıtlanmış bir metabolizma güçlendiricidir.

Zayıflama

Bu ikili zayıflama konusunda oldukça etkili olduğu için insanlar tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bunun içinde nasıl hazırlanacağı konusunda detay bilmek gerekir. Kan şekerinin düzenlenmesi ve metabolizmanın ( her ikisi de sağlıklı kilo kaybının kritik unsurları içinde bulunur ) düzenlenmesine ek olarak, böyle bir içecek potansiyel olarak dolaşımını artırır. Bu sayede fazla atıkların kolonunu temizlemeye yardımcı olur, patojenik bakteriler ve mantarların sindirim sistemini temizler, sindirimi rahatlatır, Optimum ağız sağlığını ve daha fazlasını teşvik eder. Tüm yaralarından faydalanmak için diyet dönemi içinde mutlaka içeceklerin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde kesinlikle kilo verme konusunda istenilen sonuç alınamaz.

Kilo Verdirici İçecek

 • 1 bütün tarçın çubuğu
 • 2 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil
 • 2 su bardağı içme suyu

Rende yapılan 2 çay kaşığı zencefilin rendenin ince tarafı ile rendelenmesi çok önemlidir. Bu miktardan fazla olmamasına dikkat edin. Çünkü zencefil güçlü bir baharattır. Bir çaydanlık tabanına bir bütün tarçın çubuğu yerleştirilir. Üzerine direk olarak kaynar su dökülür, ardından incecik rendelenen zencefiller eklenir ve kapağı kapalı şekilde 10 ile 15 dakika boyunca kaynaması sağlanır. Demleme işleminden sonra karışımın filtrelenmesi yani süzgeçten geçirilmesi gerekir. Yeterli düzeyde ısıya düştükten sonra yavaş yavaş yudumlayarak içilmesi gerekmektedir. Özellikle yemeklerden önce içilmesi kan şekerinin dengede kalması adına faydalıdır. Bu içecek düzenli şekilde tüketildiği sürece kişi metabolizması kısa süre içinde hızlanmaya başlar. Ayrıca malzemeler içinde bulunan oranlar çoğaltılarak kullanılmamalıdır. İçecek bittiği zaman yenisinin demlenmesi daha faydalı olur.

Farklı Çay Türleri

 • 1/4 çay kaşığı zencefil tozu
 • 4 parça tarçın
 • 1/4 çay kaşığı karanfil
 • 2 su bardağı kaynar su
 • 1/4 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Bir tencere içine su alınır ve kaynama seviyesine getirilir. Zencefil, tarçın ve karanfilleri ısıtılmış tencereye koyulur. Ağzı kapalı şekilde 5 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra beklemeden ateş söndürülmelidir. Yine hemen bu içeceğin tel bir süzgeçten geçirilmesi ve damak tadına göre bal eklemesinin yapılması gerekmektedir.

Toz Zencefil

 • 1 tatlı kaşığı zencefilin tozu
 • 1 tatlı kaşığı tarçının tozu
 • 1 litre su

Bir litre suyun içine zencefilin tozu ile tarçının toz eklenir. Ağzı kapalı bir şekilde 5 dakşika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılır. Baharatlar direk olarak kaynayan suyun içine atılmalıdır. Kaynamanın tatamlanması ile ocak kapatılır ve içecek bekletilmeden süzülür. Ardından isteğe bağlı bir şekilde yapay tatlandırıcılar yerine doğal bal eklemesi ilave edilmelidir. İçmek için uygun olan sıcaklığa geldiği zaman yudum yudum tüketilmelidir. Bu içeceğin içine yarım doğal limon suyu ilavesi yapıldığında kilo verme ve genel sağlık için sunduğu katkılar güçlendirilir. Limon suyu kullanmak tamamen isteğe bağlıdır. Çayın her gün aksatılmadan içilmesi ve yine her gün taze şekilde demlenmesi gerekir. Bir sürahi ya da termos içine koyulacak olan çay iş yerlerine de rahatlıkla götürülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı