Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Zencefil ve Limondan Çay Nasıl Demlenir ve Fydaları Nelerdir?

Zencefil ile limondan yapılan çay sağlık açısından faydalı etkiler sunmanın yanında özellikle kilo verme konusunda da insan vücuduna da destek sağlar.

Zencefil Limon Çayı

Bu olağanüstü kökte çok zengin olan esansiyel yağları, vitamin ve minerallerin varlığı bulunmaktadır. Dahası, zencefilin sahip olduğu hemen hemen tüm etkiler, esansiyel yağların varlığının doğrudan bir sonucudur. Zencefil ile birleştirilen limonunu içeceğin faydaları arasında;

 • Zencefilin insan vücudu üzerindeki en belirgin etkisi mide bulantısının ortadan kaldırılmasında ya da en azından kusma dürtüsünün önemli bir kısmında kendini gösterir. Deniz tutması ve toksikoz buna dâhildir. Özellikle hamilelikte kadınların zencefil tedavisine özel dikkat göstermeleri gerektiğini bilmek  önemlidir. Çünkü zencefil tonik bir etkiye sahiptir ve büyük miktarlarda istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
 • Kolik, şişkinlik, zayıf sindirim, iştahsızlık zencefilli limon çayı tarafından giderilir. Buna ek olarak toksinleri ortadan kaldırır.
 • Zencefil çayı kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır, bu da vücuttaki tüm organ ve dokuların oksijen kaynağının normalleşmesine yol açar. romatoid artrit, dermatit ve dolaşım sisteminin tüm hastalıkları konusunda çok yardımcı olur.
 • Hafızayı iyileştirir ve daha verimli çalışmasını zorlayarak beyin aktivitesini uyarır.
 • Antimikrobiyal etkisi sayesinde, zencefil nefesi ferahlatır ve ayrıca her türlü solunum yolu hastalıkları sırasında mikroorganizmalarla mücadele eder. Komplikasyon olasılığını azaltır ve duruma belirgin bir rahatlama getirir.

Kilo Kaybı

Daha önce bahsedildiği gibi, zencefil genellikle kilo verme aracı olarak kullanılır. Taze formda tüketilir, salatalara ve diğer yemeklere eklenir.  Kilo kaybı için en popüler ve etkili olan taze zencefil kökü limonlu zencefil çayıdır. Aşırı kilogramlarla mücadelede oldukça basit ve vazgeçilmezdir. Çoğunlukla zencefilli bir içecekle sadece bir limon değil, aynı zamanda özelliklerini birkaç kez güçlendiren bal da eklenmelidir.

Sarımsaklı

 • 2 diş sarımsak
 • Yarım limon suyu
 • Küçük boyutta zencefilin kök
 • Su

3 su bardağı suyun içinde limon dışındaki tüm malzemeler 10 dakika kaynatılır. Ardından süzüldükten sonra limon suyunun eklemesi yapılır. Ardından süzülerek yemeklerden sonra tüketilmesi gerekir. Düzenli bir şekilde her yemekten sonra taze şekilde hazırlanıp tüketilirse metabolizma hızlanır.

Zencefil ve Limon Çayı

Zencefil çayı yapmak için taze bir zencefilin köklerine ve limon kullanımı yapılması gerekir. İlk önce, zencefilin kökünü ince bir rende rendelenir. Ezilmiş üründen en az iki çorba kaşığı kullanmak gerekir.  Daha sonra bir litre kaynar suyun içinde zencefili dökülür, taze limon suyunu infüzyona eklenir. Kapağı kapatılan karışım bir saat bekletilir. Bu karışım yemekten önce günde üç kez kilo vermek için kullanılmalıdır. Limonun yanı sıra bu çaya kilo kaybı için bal eklenebilir. Sadece içeceğin tadı iyileştirmeyecek, aynı zamanda yararlı özelliklere de katkıda bulunur.

Zencefilli Diyet

Katı diyetlerden farklı olarak, zencefil diyeti kısa sürede hızlı bir sonuç vermez ancak uzun bir süre ekstra kilodan kurtulmaya, sağlığı korumaya yardımcı olur. Diyet için bir ön koşul yukarıda tarif edilen zencefil içeceği düzenli olarak beslenme düzeni içine almaktır. Açlığı ortadan kaldıracak ve değişim süreçlerini hızlandıracak olan bir içecektir. Bu sayede daha az yeme isteği doğar ve mideye ulaşan yiyecekler daha hızlı sindirilir. Alınan yiyecekler kişilerin içinde durmaz ve yağlar kısa sürede erir.

Diğer Çaylar

Klasik çay

 • Bir parça doğranmış ve dilimlenmiş zencefilin kökleri
 • 1 adet limon suyu sıkılmış
 • Doğal kalitesi yüksek bal

Zencefil parçaları bir su ısıtıcısına veya başka bir şekilde infüzyon kabına yerleştirilir, daha sonra orada limon suyunu dökülür ve ardından kabı kaynar suyla doldurun. En az yarım saat bekledikten sonra, belirli bir kişinin tercihlerine bağlı olarak bal, tarçın, şeker eklemesi yapılabilir. Bal, kaynar su ile kaynatılmış çay içine konulmamalıdır. Çünkü bu işlem tüm faydalarının yok olarak basit bir bileşen olarak davranmasına neden olur. Bu konuda dikkati olunması çok önemldir.

Ballı

İyileştirici bir karışım hazırlamak için;

 • 120 gramlık zencefilin kökü
 • 4 parça taze limon
 • 150 ml’lik doğal yüksek kaliteli bal
 • Nane yaprakları

Bal ve limon haricindeki malzemeler sıcak suyun içinde 10 dakika demlenir. Ardından 5 ile 10 dakika sonra içine limon suyu ve bal eklenir. İçeceğin düzenli olarak özellikle kış ayında içilmesi gerekir.

Tarçınlı

 • Limon suyu – 50 ml
 • 2 yemek kaşığı zencefilin rendelenmiş kök bitki kısmı
 • Kabuklu tarçın

Bu çay antipiretik ve anti-enflamatuar ajan olarak ve ilk soğuk algınlığı semptomları ortadan kaldırmak adına kullanılır. Rendelenmiş zencefil limon suyu ile karıştırılır. Üzerine 500 ml kaynar su eklenir. Biraz soğuduktan sonra tarçın ilavesi yapılır, süzülür ve içilir. Düzenli bir şekilde her yemekten sonra taze şekilde hazırlanıp tüketilirse metabolizma hızlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı