Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Zencefilden Yapılan Çayın Faydaları ve Çeşitleri

Zencefilden elde edilen çay çeşitlerinin hepsi soğık algınlığından kalp krizine kadar fayda sağlar. Bu çayın tüketiminde önemli olan dozajında alım yapılmasıdır.

Faydaları

Zencefil bitkisinden elde edilecek olan çay çeşitleri cilt yapısından tutunda mide sorunlarına kadar sağlamaktadır. Bu çayın düzenli şekilde içilmesi, doğru şekilde demlenmesi ve kurallara uygun olarak hareket edilmesi ile sağlık açısından faydalarını görmek mümkün hale gelir. Faydaları arasında

Mide Bulantısı

Çalışmalar zencefilin mide ile alakalı sorunların bazı semptomların ilaçlardan daha iyi azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bulantıyı azaltan geleneksel ilaçların, ağız kuruluğu veya uyuşukluk gibi yan etkileri olabilir. Zencefilin ise kesinlikle yan etkisi yoktur.

Hamilelikte

Günde 1 gr zencefil alımı, hamile bir kadının sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Bir parça taze kökünü çiğneyebilir, emebilir veya taze rendelenmiş zencefil ile çay hazırlayabilirsiniz. Rahatlamalara rağmen, hamile kadınların ardı ardına 4 gün boyunca zencefil çayı içmeleri kesinlikle tavsiye edilmez. Gebelikte molaları vermek ve dozajı kesinlikle gözlemlemek gerekir. Emziren anneler de rahatlamak ve süte destek olmak adına içmelidir.

Ağrı

Zencefilin özü iltihabı azaltmak için geleneksel tıp pratiğinde uzun süredir kullanılır. Çalışma, özünü günde iki kez alan kişilerim daha az ağrı hissettiğini kanıtlamıştır.

İnme ve Kalp Krizi

Zencefilden elde edilecek olan çay kolesterolü azaltabilir ve kan pıhtılaşmasını önleyebilir. Kan damarlarının pıhtılarla bloke edilebildiği durumlarda kalp hastalığının tedavisi konusunda da yararlıdır. Sıvılaştırışı kan, zencefil tromboza karşı mükemmel bir koruyucu görevi görmesini sağlar. Taze kök sarımsaktan daha iyi pıhtılaşmayı azaltır. Özellikle yüksek tansiyon hastası olan kişilerde kan basıncının düşmesini sağlar.

Soğuk Algınlığı

Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığına karşı bir önleyicidir. Soğuk algınlığı zamanlarında vücut ısısında ve titremelerinde bir artış meydana gelir. Zencefil çayı iyi bir antipiretik madde olarak hizmet eder. Yalnız vücut ısısı 38 dereceden fazla yükselmişse bu çayın tüketimini ertelemek daha iyidir. İçecek kan dolaşımını artırır ve tüm vücut için ısınma etkisini uyarmak için çok uygundur. Hava yollarındaki mukus fiksasyonunu yavaşlatır ve bu öksürük ataklarını azalmasını sağlar.

Cilt

Cilt sorunları konusunda zencefilden elde edilecek olan maskeler ve hazırlanan çaylar fayda sağlar. Özellikle ciltte bulunan iltihaplı sivilceler ve diğer sorunlar konusunda oldukça etkilidir. Emziren anneler ve gebelikte anneler ciltleri için kullanabilir. Cilt sorunları konusunda Ahmet Maranki tarafından da tavsiye edilmektedir.

Saç Avantajları

Zencefilin iyileştirici özellikleri, saçları güçlendirmek için de kullanılır. Bunu yapmak için, zencefil suyu hazırlamak gerekir. Bu su ile saçlar yıkandığı zaman daha parlak, güçlü ve sağlıklı hale gelir.

Zayıflama

Uzun yıllardır zencefilden elde edilen çaylar ve diğer içecekler kilo verme konusunda kullanılır. Düzenli beslenme içine alınarak aksatılmadan kullanıldığı zaman kilo verdirir. Metabolizmanın hızlanması ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi konusunda faydaları bulunur.

Dozaj ve Zararları

Zencefil kökü çiğnenebilir, çay veya yemeklere olarak baharat olarak eklenebilir. Ayrıca rendelenmiş kökten infüzyon hazırlanır.  Yalnız 1  ile 2 gram kuru tozun dozu yaklaşık 10 g taze zencefile eşdeğer olduğu göz önünde bulundurmak gerekir. Bu DA yaklaşık 6 – 7 mm uzunluğunda bir kök parçasıdır. Bu baharatın kullanılmasında zararları ortaya çıkartmamak adına dozajında kullanım yapılması çok önemlidir. Dozajın aşılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma yaşayan kişiler;

Kural olarak, gün içinde iki gram kuru veya 10 gram taze zencefilin birkaç dozda alınması önerilir.

2 yaşın altındaki çocuklar kontrendikedir. Bulantı, mide krampları ve baş ağrılarını tedavi etmek için 2 yaşından büyük çocuklar alabilir. Doğru dozu belirlemek için bir doktora danışmak daha iyidir. Kesinlikle dozajı gözlemlemek gerekir. Yan etkileri, neredeyse yoktur ama aşırı doz alındığı zaman mide ekşimesi, ishal ve ağızda tahrişe neden olabilir. Zencefil kan şekerini düşürür, bu da hipoglisemi veya düşük kan şekeri riskini artırır.

Çay Demleme

Klasik Çay

 • Bir parça zencefilin köklerinin rendelenmiş hali
 • Su
 • Limon

2 su bardağı kaynar suyun içinde kökler 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülerek alınır. Ardından bu çayın içine limon suyu ya da dilimleri koyulduktan sonra ılık şekilde tüketilmelidir. Klasik çaylar kilo verme konusunda, soğuk algınlığı ve diğer sağlık sorunları için fayda sağlar.

Karışık Çay

 • 1 veya 2 çubuk tarçın
 • Yıldız anason 2 ya da 4 adet
 • Zencefil
 • Limon kabuğu
 • Yarım çay kaşığı bal
 • Su

Yukarıda bulunan bal dışındaki tüm malzemeler tencere içine alınır. Bir kapak ile kapatılır ve infüzyon tamamlamak için 9 ile 10 dakika boyunca kaynatılır. Ardından alınarak içine bal eklendikten sonra süzülerek tüketilmelidir.

Sütlü

 • 1,5-2 bardak sade su
 • 1-1,5 bardak soğuk süt
 • 1 poşet veya bir kaşık yeşil çay
 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı yer kakule;
 • 5-7 adet doğranmış veya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş zencefil

Bir tencere alınır ve içine su eklenir. Zencefil, şeker ve çayda eklenerek kaynatılması gerekmektedir. Kaynamaya başlayan karışıma ardından kakule ve süt eklenir. İstenirse, ek olarak bal ve fesleğen eklenmesi de yapılabilir. Elde edilen karışımın 9-10 dakika demlenmek için kenarda bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı