Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Zencefil, Bal, Limon Çayı Faydaları ve Demleme Şekilleri

Zencefil, bal ve limondan yapılan çayın usulüne uygun şekilde demlenmesi gerekir. Düzenli şekilde içilmesi de birçok sağlık sorunu konusunda faydalıdır.

Zencefil Bal Limon Çayı Karışımları

Zencefil çayı soğuk mevsimlerde sık şekilde evlerimizde yer alan, vücudu iyi ısıtan bir çaydır.  Zencefil çayı, influenza ve soğuk algınlığı salgınları sırasında yararlıdır, bağışıklığı arttırır ve vücudun virüslerle savaşmasına yardımcı olur. Zencefil çayı hemen hemen tüm rahatsızlıklara karşı koruyucu ve tedavi edici olarak yararlıdır Zencefil kökü, birçok ilacın önlenmesi ve tedavisi için etkili bir araç olarak uzun zamandır alternatif tıbbın destekçileri tarafından kabul edilmiştir. Limon ve bal ile birleşen bu bitki gastrit tedavisi için, ishal, kusma gibi sindirim bozuklukları için kullanılır. Kilo kaybı için zencefil kökü ile çay kullanılmaya başlanmıştır. Zencefilden, limonlu ve balı çay için taze zencefil kökü almak en iyisidir. Şeker takviyesi yerine balla tedavi edici çay içmek daha faydalıdır. Bu baharat öğütmek için metalik olmayan bir bıçak kullanmak gerekir. Gerçek şu ki metal baharatların oksidasyonunu teşvik eder, bunun bir sonucu olarak zencefil tıbbi özelliklerinin bir kısmını yitirir. Taze zencefilin iyi kökü her daim kesimde sulanır ve altın rengine sahiptir.

İpucu! Zencefil kökü ne kadar büyükse, içerdiği daha fazla mikro besin maddelerde o kadar çoktur. Bu nedenle daha büyük, pürüzsüz ve sert olanlarının tercih edilmesi gerekir.

Çay Nasıl Demlenir?

Bağışıklığı Artırma ve Sağlığı İyileştirme

İnsan vücudu, hem dış hem de içsel olarak günlük saldırılara maruz kalır. Çoğu zaman, bağışıklık sisteminin yabancı nesnelere direnme yeteneği, vücudun hastalıkların gelişimine direnip direnemeyeceğine bağlı olarak değişir. Sağlığı korumak, iyi olma ve bağışıklığı güçlendirmek adına zencefil, bal ve limon ile çay içilmesi gerekir.

 • 1 litre su
 • Soyulmuş zencefilin kökü – 30 gram
 • Yeşil çay – 4 çay kaşığı
 • Limon – 1 adet
 • Bal – 1,5 çorba kaşığı
 • Şeker – 1 çorba kaşığı

Zencefil soyularak temizlenir, bir kaba koyularak kaynar su üzerine dökülür. Yaklaşık olarak 3 ile 5 dakika demlendikten sonra malzemelerin geri kalanı bu karışıma eklenir ve 5 dakika bekletilerek süzülür. Özellikle kış boyunca demlenerek içilir. Kilo verme konusunda diyet dönemlerinde yardımcı olur.

Soğuk Algınlığı ve Griple

Soğuk algınlığı veya gribin ilk belirtileri ortaya çıktığı zaman antiviral etki ile çok etkili bir ısınma içeceği olarak kullanılır. Bu içeceği hazırlamak için yine çay, limon, bal, zencefil gerekir. Ayrıca küçük miktarlarda, diğer bileşenler eklenmelidir.

 •  1,2 litre su
 • 3 yemek kaşığı zencefilin kökleri rendelenmiş şekilde
 • Limon dilimleri
 • 1 yemek kaşığı bal

1,2 litre su kaynatılır içine 3 yemek kaşığı zencefilin kökleri rendelenerek atılır. Ardından bal eklenir ve erimesi için iyice karıştırılır. İsteğe bağlı olarak en az 3 limon dilimi karışımın içine eklenir. Çok lezzetli olan bu çay düzenli şekilde içildiği zaman faydalı olacaktır. Taze zencefil kökü yoksa kuru ya da toz kullanımı yapılabilir. Taze olan kullanılmayacaksa miktarının yarıya indirilmesi gerekir. Çünkü bunlar oldukça konsantredir ve düşük ısıda en az 20 dakika kaynatılarak, süzüldükten sonra sıcak içilir.

Kilo Kaybı İçin

 • 2- 2,5 cm zencefilin kökü
 • 800 ml su
 • Bal

2 ile 2, 5 cm kökler kesilip rendelenir. 800 ml su kaynadıktan sonra rendelenen baharat içine atılır. 4 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılır. Bekletmeden süzülen karışıma bal eklenerek sıcak şekilde yemeklerden hemen sonra içilmelidir.

Bütün Gün İçilecek Çay

Günde birkaç kez kendisine çayı hazırlamak için bir fırsatı olmayanlar için bir uygulamadır.

 • 1,5 ya da 2 litre sıcak suyun içine 2 yemek kaşığı rende yapılan zencefilin kökleri eklenir.
 •  İçmek için kabul edilebilir bir sıcaklığa ulaşmasını sağlamak adına soğumaya bırakılır. 1/4 fincan limon suyu, iki çorba kaşığı bal eklendiği zaman bu içecek gün boyunca içilebilir.

Limon Suyu

1 çay kaşığı zencefilin dilimleri ile 1 dilim limon suyunun üzerine sıcak su dökülür. Soğuduktan sonra, bir kaşık bal eklenir. Yemeklerden yarım saat önce içildiğinde kilo kaybına katkı sağlayacaktır.

Eğer akut gastronomi sorunu ile karşı karşıya değilseniz zencefilin ve limon suyunun asit tadıyla ilgili rahatsızlık duyuluyorsa daha nazik bir reçete kullanılması gerekir.  Zencefilin kökleri keskin bir bıçakla birkaç ince dilimi kesilir, limonda aynı şekilde dilimlenir. Üzerine sıcak su eklenen bu karışıma isteğe bağlı olarak bir tutam nane ya da melisa eklemesi yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı