Zayıflama Çayı

Zayıflama Sürecinde Bitkisel Olarak Hangi Çaylar Kullanılır?

Zayıflama döneminde olan insanlar bu süreci hızlandırmak adına bazı bitkisel çaylardan destek alabilir. Bu çayların kesinlikle düzenli kullanımı yapılmalıdır.

Zayıflama Çayları

Kilo vermek için kullanılan çaylar, rahat bir şekilde zayıflamayı sağlayan bir içecek türleridir. Hoş bir tada sahiptir ve bir diyete en etkili katkıdır. Çay, metabolizmayı normalleştiren bitkisel otlardan oluşur. İnfüzyon kendi başına satın alınabilir veya hazırlanabilir. Kilo kaybı için infüzyonlar yani çaylar aşırı kilodan kurtulmanızı sağlar. Yağ yakımı için geleneksel ve popüler çeşitlere ek olarak, eczane çay koleksiyonları da kullanılır. Kilo kaybı için en iyi çayı seçmek için, olası faydaların ve potansiyel zararın ölçekleri üzerinde karşılaştırmak gerekir. Bu tür içeceklerin, yalnızca diyetle beslenme ve spor eğitiminden elde edilen sonuçları iyileştirecek yardımcılar olarak hareket edebileceği anlaşılmalıdır.

Yeşil Çay

Dünyanın farklı yerlerinde bulunan popüler çeşitlerden bir tensidir. Kilo kaybı için kullanımı, metabolik süreçlerin seyrini geliştirme yeteneğine bağlıdır. Yeşil çayın kilo vermesine yardımcı olup olmadığından şüphe duyanlar için bedeni arındırdığını ve sindirim sistemini normalleştirdiğini bilmek faydalı olacaktır. İçeceğin başka bir yeteneği iştahta bir azalma sağlamasıdır. Yeşil çay vücudun diğer organları ve sistemleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Diyetle beslenmeye geçiş ve kilo kaybı için düzenli çay kullanımı anlamına gelen 10 gün süren özel bir diyet vardır.

 • 1 kupa sabah, öğle ve akşam yemekleri arasında bir defa içilir. Uykusuzluğa neden olabileceğinden, yatmadan önce birkaç saat çayın kullanılmaması gerekir.
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek hazır hale getirilir.
 • İçine tatlandırmak adına limon ya da nane eklemesi yapılmalıdır.

Melisa Çayı

Kan basıncını azaltan uçucu yağ içerir. Soğukta ve sıcakta soğuk algınlığı için bir terletici olarak kullanılır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği sayesinde kilo kaybına yardımcı olur.

 • 1 yemek kaşığı melisa yaprağı
 • 2 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içinde 10 dakika kadar bekletildikten sonra süzülür. Gün içinde 2 su bardağı tüketilir.

Zencefil ve Yeşil Çay

 • 2 su bardağı kaynar su
 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 tutam kuru zencefil

Kaynar suyun içinde 10 dakika kadar yeşil çayın yaprakları demlenir ve süzülür. Termos içine dökülen bu içeceğe kuru zencefil eklenir. Ağzı kapalı olan termosta yarım saat bekletilen karışım süzülerek gün boyunca tüketilir.

Kızılcık

 • 1 tutam kızılcık
 • Yarım litre kaynar su

Kaynayan suyun içine atılan kızılcıklar 40 dakika kadar kaynatılır ve süzülür. Hazırlanan içecek gün içinde tüketilmelidir. Bu çayda bulunan enzimler metabolizmayı düzenler. Vitaminlerle doymuş açlık hissini azaltır. Buna ek olarak, bu içecek hormon ve şeker düzeyini düzenleyerek canlılık verir.

Elma Çayı

Taze demlenmiş çaya (siyah) çok ince doğranmış bir ekşi elma eklemek gerekir. Yaklaşık yedi dakika bekletilmelidir. Bu içeceğin harika tadını çıkarmanın yanı sıra, damarları güçlendirmek adına ve yüksek kolesterolden de kurtulmak için kullanılmalıdır. Kilo kaybı için çay kalitesi için önemli olan suya sahiptir. Kentsel şartlarda, tadın doluluğunu ve böyle bir içeceğin faydasını korumak için, hazırlanması için arıtılmış su kullanmak daha iyidir.

Farklı Zayıflatan Çaylar

 Bu çayların isimleri;

 • Zencefil, limon içeceği
 • Sütlü içecek
 • Tarçınlı içecektir.

Zencefil ve Limon

Bu ürünler zengin etki spektrumu olan ürünlerdir. Bu içecekten etkili bir yağ yakıcı madde elde edilebilir. Limonun antioksidanları ve askorbik asitleri vardır ve bu maddeler sindirimi artırdığı için diüretik etkisi vardır. Zencefilde kolesterolü azaltmaya yardımcı olur, sindirimi ve yağ yakımını artırır. Yağ yakan çayı zencefil ile hazırlamak basittir ve büyük porsiyonlar yapmamak önemlidir. Çünkü yararlı maddeler sonunda parçalanır.

 • Zencefil kökü – 100 gram
 • Su – 500 ml
 • Limon – 2 dilim
 • Bal – 1,5 çay kaşığı

Kesilen kökler ince dilimler halinde soyulur. Su boşaltılır ve 5 dakikadan az olmayan küçük bir ateşte pişirilmelidir. Bundan sonra içecek 80 ile 90 dereceye kadar soğutun ve kalan malzemelerde üzerine eklenir. Sindirimi harekete geçirdiği ve yağların sindirilmesine karşı koruduğu için bir yemekten sonra çay içilir.

Sütlü Çay Tarifi

Sütün bileşiminde, açlığı tatmin edecek kolay sindirilebilir bir formda çok miktarda protein bulunur. Bu sayede gereksiz aperatiflerden kurtulmak mümkün hale gelir. Kilo kaybı için sütle yeşil çayın hazırlanması kısa bir zaman alı ve kolaydır.

 • Süt % 3.2 yağ içeriği – 125-150 mg
 • Yeşil çay – 1 tatlı kaşığı
 • Bal tatmak için.

Süt daha önceden ısıtılır ama kaynamasına kesinlikle izin verilmez. Bu işlem ocak dışında mikrodalga fırında da yapılabilir. Kilo kaybı için içine yeşil çay dökülür ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Yalnız kapağının kapalı olması şarttır. Ardından süzülen karışıma bal eklemesi yapılarak gün içinde tüketilir.

Tarçınlı Bitkisel Tarifi

Baharatlar yemek pişirmek için yaygın olarak kullanılır, örneğin, tatlılar ve çeşitli içeceklerde sık şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte kullanılan katkı maddesinin özelliklerini düşünmek gerekir. Tarçın, metabolik süreçleri iyileştirir, kandaki şeker miktarını azaltır, sindirim sistemini temizler ve sindirimi artırır. Bu baharat ile kilo vermek için çay hazırlamak oldukça basittir.

 • Yeşil – 4 yemek kaşığı
 • Kaynar su – 2 litre
 • Tarçın – 1 çorba kaşığı

Yeşil çayın yaprakları 3 su bardağı kaynar suyun içinde10 dakika demlenir ve süzülerek hazır hale getirilir. Ardından suyun da kaynar olması gerekir. Kaynar su içinde geriye kalan malzemeler birleştirilir.  Bu karşım 1 saat boyunca bekletildikten sonra hazır hale gelir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce çay içilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı