Bitki Çayları

Zahter Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Kronik öksürük tedavisinde etkili olduğu gibi solunum yollarınında iyileştirici özelliği olduğu ve vücudun mikroplara karşı savaşmasını sağlayacak bitkinin faydaları ve demlenme şekli.

Zahter Çayının Faydaları

Öksürüğün kesilmesinde ve tedavisinde etkisi olması ile bilinmektedir. Akciğerlerin rahatlamasına ve daha rahat balgam atmasını da sağlayacaktır. Kış aylarında yaşanmakta olan soğuk algınlığı sonunda grip ya da diğer hastalıkların iyileşmesinde de faydalı olması ile bilinmektedir. Vücudun direncinin arttırıcı özelliği bulunmaktadır.Bu özelliği ile birlikte hastalıklara karşı önlem almak için ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek içinde kullanabilirsiniz. İltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde ortaya çıkacak enfeksiyonların hızla iyileşmesini de sağlayacaktır.

Çayın faydalarından ve iyi gelen özelliklerinden yararlanmak için kalp hastalarının da dolaşım sistemine iyi geldiği için bu çayı demleyerek içebilir. Çayın düzenli olarak içimi sonucunda kişilerin vücutlarında ortaya çıkan sivilce ya da diğer cilt sorunlarını da önlemesi ile iyi gelecek bir bitki çayı olmaktadır. Neye iyi geldiği konusunda düşünceleri olan kişilerin sindirim sorunları olduğu zaman ishal ve gazın vücuttan atımında etkili olacaktır.

Zararları

İştahsızlığa karşı iyi gelen bir bitki olmaktadır. Bu sebeple de iştah açıcı özelliği bulunduğu için çayın kilolu insanlar tarafından içilmemesi önerilmektedir. Hamilelikte bazı yan etkileri olacağı için gebe bir kadının zahter çayını demleyerek içmemesi gerekmektedir. Bu çayı guatr hastası olan kişilerin ise doktorlarına danışmadan asla içmemeleri gerekmektedir.

Kalp ilaçlarını kullanmakta olan kişilerin bu çayı demleyerek içmemesi gerekmektedir. Yaşlı insanların ise doktorlarına danışarak her zaman çayı tüketmeleri gerekiyor.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı zahter bitkisi
 • 1 su bardağı su

Çayın çoğunlukla zayıf ve kilo almakta zorluk çeken kişilerin iştah açıcı özelliği olduğundan içmeleri önerilmektedir. Bu çayı 5 yaşından küçük çocuklara verilmesi asla önerilmemektedir. Çayın etkileri arasında olan öksürük ve ishal kesici özelliği bulunmaktadır. Sade olarak demleyerek ılık olması durumunda süzmeli ve içmelisiniz. İlk olarak bu çayı demlerken suyun kaynamasını beklemelisiniz. Suyun kaynaması ile birlikte bir fincanın içerisine zahter bitkisinden 1 tatlı kaşığı miktarında ekleyin ve suyun demlenmesini beklemelisiniz. 5 dakika sonra süzerek ve günde 2 fincan içmeniz iştah açma konusunda faydalı olacaktır.

Rezeneli Zahter Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zahter bitkisi
 • 5 gram rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Sindirim sistemine olan faydaları için bu şifalı çayı demleyerek içecekseniz o halde çayın mutlaka içerisine rezene tohumu bitkisini de kullanarak demlemeniz gerekmektedir. Rezene tohumlarını ilk olarak havan içerisine koymalı ve toz haline gelmeyecek şekilde bir miktar ezmeniz gerekiyor. Ilık suyun içerisine koyun ezdiğiniz rezene tohumlarını ekleyin ve suyun kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Süzmeden içerisine zahter bitkisini koymalı ve sonradan demini alabilmesi için 3 dakika boyunca beklemelisiniz. Süzdükten sonra çayın içerisine bal katarakt karıştırmalı ve içmelisiniz.

Zencefilli Zahter Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zahter bitkisi
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Soğuk algınlığı başta olmak üzere vücudun direncinin artmasını sağlayabilmesi için içerisine toz zencefil ekleyerek yapmanız önerilmektedir. Çayın hem zahter bitkisi sebebi ile hem de zencefil ekleyerek demleyecek olduğunuzdan acı bir tadı olacaktır. Bu sebeple de çoğu kişilerin sağlığa faydası olduğundan bu çayı içmekte zorlanacaktır. Tat verebilmesi için mutlaka içerisine bal ilave ederek tatlanmasını sağlamalısınız. Kaynamış suyun üzerine bitkiler koyun ve demlenmesi için bir süre kabın ağzını kapatarak beklemelisiniz. Demlendiği zaman süzerek ve suya bal koyup suyun ılıması beklenmeli ve içmelisiniz.

Fesleğenli Zahter Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zahter bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş fesleğen
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Nefes açıcı özelliği bulunduğu için akciğer sağlığına çok iyi gelmektedir. Balgam atmanızı sağlayacak çok önemli bir çay olmaktadır. Bu çayın içerisine fesleğen bitkisini de koyarak demlemeniz durumunda saç dökülmesine de iyi geldiği ve durdurduğu bilinmektedir. Ayrıca cilt üzerinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacak çay için tadının acı olacağından içmekte zorlananların mutlaka fesleğen ekleyerek içmeleri önerilmektedir. Kaynamış suyun içerisine bitkileri eklemeli ve demini alabilmesi için beklemelisiniz. Süzdükten sonra tat verebilmesi için bal ilave edip karıştırmalı ve içmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı