Yulaf Samanı Çayı Faydaları

Yulaf samanı çayının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle yulaf samanı çayı nediryulaf samanı çayı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Yulaf samanı çayının cilde faydaları yulaf samanı çayı nasıl yapılır tarifi yazımız içerisinde yer almaktadır.

Yulaf Samanı Bitkisi

Yulaf saman bitkisi pek bilinmese de üzerinde yapılan bir takım araştırmalar ve çalışmalar sonucu sağlık açısından oldukça önemli olduğu kanıtlanmıştır. Bu bitkinin genellikle çayı yapılarak tüketilir.

Zemin üzerinde bulunan yulaf bitkisinin tohumu hasat edildikten sonra geriye yerde kalan bir parçası olan yulaf samanından yapılmaktadır. Geçmiş yılarda, yulaf bitkisi genellikle eşya yapımında kullanılmaktaydı fakat zaman ilerledikçe yulaf bitkisinin keşfedilen faydaları sık sık kullanılan sağlık alanında pek çok etkisi olan bir çay haline getirmiştir.

Yulaf bitkisi Afrika ülkelerinde birkaç bölgede yetişmesiyle birlikte hemen hemen tüm kıtaların ılıman olan iklimlerinde yetişebilmektedir. Bu bitki genellikle yulaf unu ve yulaf ekmeği yapmak için tercih edilmektedir. Şaşırtıcı bir durum olsa da Britanya’da, bira yapmak için de kullanılır. Aynı zamanda, at ya da sığır gibi hayvanları besleyip, büyütebilmek için de yulaf samanından yararlanılmaktadır.

Yulaf Samanı Çayı Nedir?

Yulaf samanı çayının ne yazık ki sevilen, hoş bir tadı olmasa da bu çay uzun yaşamasının sırrı olarak düşünülmektedir. Bu durumun nedeni yulaf samanının içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve diğer bileşenlerin oldukça fazla ve çeşitli olmasıdır.

Yulaf samanı çayı içerisinde bol miktarda A vitamini, E vitamini, folat ve pantotenik asit dâhil olmak üzere 6 farklı B vitamini barındırmaktadır. Vücuda doğal yollara vitamin takviyesini kolaylaştırmaktadır. İçerisinde ki mineral içeriği, magnezyum (Mg), demir (Fe), kalsiyum (Ca), manganez ve fosfor olarak bilinmektedir. Yulaf samanı çayını her gün düzenli olarak içmek, bu bitkinin içerisinde bulundurduğu bileşenlerden ve antioksidanlardan yararlanmak açısından oldukça önemlidir.

Aynı zamanda vücuda protein ve lifi temin etmek için de mükemmel bir yoldur. Pek çok olumlu özellikleri sayesinde, düzenli olarak tüketildiğinde tüm bileşenleri ve mineralleri vücudunuza alabilirsiniz.

Yulaf Samanı Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Diüretik (idrar söktürücü) özelliğine sahiptir

Yulaf samanı çayı düzenli tüketildiğinde vücut için pek çok olumlu yönde etki gösterir. Bu çayın sağlık yararlarından bir tanesi de idrar söktürücü olarak kullanılabilmesidir. Düzenli olarak tüketildiğinde yulaf samanı çayı idrara çıkmayı artırarak, mesane temizlemenize olumlu yönde etki eder. Diüretik olarak tüketilen bitkisel çaylar mesane enfeksiyonlarının sebep olduğu bir takım belirtilerin de iyileşmesi için yardım eder. Tüm bunların yanı sıra kişilerde oluşan böbrek taşı ağrısının da hafiflemesini sağlamaktadır.

Her gün düzenli olarak yulaf samanı çayı içmek vücuttaki suyu absorbe ederek sodyumu (Na) artırmaktadır. Bu şekilde vücutta ki fazla suyun dışarı atılması ile mesane enfeksiyonlarının gelişmesini de azaltmaya destek olur.

 • Stresi azaltmaya yardımcı olur

Yulaf samanı çayı aynı zamanda içerisinde bulundurduğu bileşenlerinin, A vitamininin, B vitamininin ve pek çok kompleksinin yanı sıra kalsiyum (Ca) ve diğer bir yararlı mineraller bakımından oldukça zengin olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple yulaf samanı çayını her gün düzenli olarak içmek stres, anksiyete, huzursuzluk ve yorgunluk gibi birçok olumsuz istenmeyen duyguları, dinginleştirir ve vücudu yatıştırarak ruh sağlığına yardımcı olur.

 • İştah artırıcı özelliğe sahiptir

Aynı zamanda düzenli olarak tüketilen yulaf samanı çayı tiroid koşulları ya da östrojen eksikliği sebebiyle meydana gelen iştah kaybı gibi bir takım sorunlar yaşandığında kişileri yemek yemeye teşvik ederek, iştahınızın artmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bu bitkisel ilaç iştah kaybı için mükemmel bir seçim olacaktır. Ancak yulaf samanı çayının bu önemli etkisinden istenilen faydayı temin edebilmek için bu çayı her gün düzenli olarak tüketmeye dikkat etmekte yarar vardır.

 • Kemik, cilt, saç ve tırnak sağlığı için faydalıdır

Sıcak bir fincan yulaf samanı çayı içerisinde (infüzyonunu) yaklaşık 300 mg kalsiyum (Ca) içermektedir. Bu miktar, uzmanlar tarafından önerilen, yetişkin kadınların alması gereken günlük kalsiyum miktarının dört katıdır. Aynı zamanda, güçlü saç, tırnak ve kemikler için önemli olan silis, demir (Fe), çinko (Sn), magnezyum (Mg) ve B vitamini (B-12 hariç) açısından oldukça zengin bir çaydır. Atkuyruğu bitkisi ve ısırgan otu bitkisiyle birlikte kullanıldığı zaman kemik yapısının iyileşmesi ve insan sağlığı için mucizeler yaratmakta etkilidir. Diğer bir yandan kaşıntı yaratan ve kuru olan cildi yatıştırmak için banyo suyunun içerisine bir ya da iki bardak bu çaydan ekleyerek bu sıkıntıları da ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Enerji desteği sağlar

Bir kaç gün için yulaf samanı çayı aldıktan sonra fark ilk şey bu çayın enerji verme yeteneğine sahip olduğudur. Vücut çökmeden veya kalp patlayacak gibi hissetmeden gün boyunca daha fazla enerjiyi temin etmektedir. Yulaf samanı çayı içmek enerji içecekleri veya şekere gerek kalmadan daha uyanık hissetmek ve beyin ve kan damarları akışını artırmak için oldukça iyi bir yoldur.

 • Kanser karşıtıdır, kolesterol ve kan şekerine etki eder

Yapılan bazı çalışmalar doğrultusunda yulaf samanın bir anti-tümör bileşeni olarak adlandırılan B-sitosterol içerdiğini bu nedenle bazı kanserlerin oluşma riskini de azaltabileceği kanıtına varılmıştır. Bir diğer kanıtlar ise yulaf samanı çayının kan şekerini ve düşük kolesterolü stabilize etmeye büyük ölçüde yardımcı olabildiğini göstermektedir.

 • Afrodizyak etkisine sahiptir

Geleneksel olarak afrodizyak olarak kullanılan yulaf samanı çayının içerdiği besinler üzerine araştırmalar yapılmıştır ve bu çalışmaların sonunda ortaya atılan iddiaların çokta yanlış olmadığı ortaya çıkmıştır. Yulaf samanı çayı cinsel isteği artırmakta ve önemli bir unsur olan dolaşımı desteklemeye de etki göstermektedir.

 • Adet dönemine yardımcı olur

Bir takım geleneksel tedavi yöntemlerine bakıldığı zaman yulaf samanı çayının adet dönemi ağrılarına ve kramplarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda oluşan şişkinlik için de rahatlama sağlayabildiği söylenmektedir. Bu bitki yaygın olarak kullanılan doğal bir diüretiktir besindir. Bu sebeple adet döneminde oluşan şişkinliği azaltmaya da yardımcı olabilmek için nazik bir araç olarak kullanılmıştır. Diüretik besinler aynı zamanda böbrekler ve idrar yollarını desteklemek ya da temizlik sürecine etki etmekte olan önemli yardımcılardır.

 • Enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur

Yulaf samanı bitkisi bir çay ya da öz olarak kullanıldığında, depresyon gibi ruhsal sorunları savuşturmak için etkili bir tonik olarak kullanılmaktadır. Yulaf samanı çayı yaygın bir şekilde besin değerleri ve merkezi sinir sistemini güçlendirmek için de geleneksel ve bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bir uyarıcı olarak kabul edilen homeopatlar içermesi sebebiyle karaciğer enfeksiyonları ve artrit tedavisine yardımcı olmak için de sık sık kullanılmaktadır.

Yulaf Samanı Çayının Cilde Faydaları

Hazırladığınız yulaf samanı çayını içmek yerine soğutarak kuru cilde de uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Bunların yanı sıra hafif egzama sorunları gibi durumları da iyileştirmeye yaramaktadır. Tedavi süreci için soğuttuğunuz yulaf damanı çayını banyo suyunun içerisine ekleyebilir ya da doğrudan etkilenen bölgeye de uygulayabilirsiniz. Bu çay içerdiği yüksek miktardaki silis sebebiyle saçlarınızı durularken kullandığınızda saçlara bir yumuşaklık ve parlama da getirir.

Yulaf Samanı Çayı Tarifleri

Yulaf samanı çayı nasıl demlenir tarifleri paylaşmak istiyoruz.

Basitçe yulaf samanı çayını hazırlamak için:

 • Bir bardak kaynar suya 1-3 çay kaşığı kurutulmuş yulaf samanını ekleyin.
 • Fincanın kapağını kapatın ve 15 dakika boyunca demlenmesine izin verin.
 • Hazırladığınız bu yulaf samanı çayını gün içerisinde 3 kez tüketebilirsiniz.

Yulaf samanı çayından optimum düzeyde faydalanmak için:

 • 1 litrelik bir kavanoza ya da pota 1 bardak kurutulmuş yulaf samanı ekleyin.
 • Üzerine 1 litrelik kaynar suyu dökün.
 • Kapağını kapatın ve yaklaşık 1 saat süreyle demleyin.
 • Daha sonra yulaf samanını iyice süzün ve servis edin.

Ahududulu, Isırgan Otlu Yulaf Samanı Çayı Tarifi

 • 1 litre boyutunda bir cam kavanoz içine:
 • ½ fincan kırmızı ahududu yaprağı
 • 1/3 fincan kurutulmuş yulaf samanı
 • ¼ fincan ısırgan otu ekleyin.
 • Kavanozun içine 1 litre sıcak suyu doldurarak yaklaşık 4 saat boyunca demleyin.
 • Dört saat sonra ise bitkileri süzün ve çayınızı başka bir kavanoza doldurun.
 •  Servis ederken serinletici bir lezzet vermesi için nane yaprakları kullanabilirsiniz.

Melisa Otlu Yulaf Samanı Çayı Tarifi

NOT: 4 bardak çay için karışımdan 1/4 çay bardağı kullanılmalıdır.

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı kurutulmuş melisa otu
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş yulaf samanı
 • 2 çay kaşığı kurutulmuş çekirdeksiz kuşburnu
 •  1/2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu
 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta

Hazırlanışı:

 • Hava geçirmez bir kapta bütün malzemeyi birleştirin.
 • 1 çay kaşığı bu karışıma 1 su bardağı kaynar su dökün.
 • Kapağını kapatın ve 20 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Sonrasından çayı süzün ve dilerseniz tatlandırmak için bal ekleyin.

Yulaf Samanı Çayının Zararları

Her besin ögesinde olduğu gibi yulaf samanı çayının da yanlış kullanımından kaynaklanan zararları vardır. Her şeyden önce, bilinmelidir ki bir gün içerisinde yulaf samanı çayından en fazla üç bardak içilir. Eğer bu dozaja uymazsanız ve fazla tüketirseniz bu çay sağlığınız için fayda etmek yerine zararlı hale gelebilir.

Fazla tüketilen yulaf samanı çayı bazı kişilerde, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, düzensiz kalp atışları, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi bir takım yan etkilere sebep olabilmektedir. Eğer bahsettiğimiz bu belirtilerden herhangi biri yaşanırsa hemen içtiğiniz yulaf samanı çay miktarını azaltmalı ve muhakkak bir doktora başvurmalısınız.

Eğer yulaf bitkisinden yapılan una karşı alerjiniz varsa yulaf samanı çayından da uzak durmanızda fayda vardır. Bu alerjik problemler herhangi bir reaksiyona da yol açabilir. Bu durumda yaşayabileceğiniz belirtiler genellikle boğazda ya da ağızda solunum zorluğu, döküntü, kaşıntı veya şişme güçlüğü olarak gözlemlenmektedir.

Eğer çölyak hastalığından mustaripseniz yulaf samanı çayını içmekten uzak durmalısınız. Yulaf saman glüten içermesi sebebiyle bu gibi durumlarda zararlı hale gelebilmektedir.

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde yulaf samanı çayı tüketimi

Yulaf samanı çayı diğer bitki çaylarından farklıdır. Bitki çayları genellikle hamile kadınlar için risk teşkil etse de bu çay hamile ve emziren kadınlar için yararlı olan başka bir içecektir. Yulaf ve yulaf saman sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Pek çok mineral bakımından zengin olan yulaf samanı güçlü kemikler ve sağlıklı dişleri oluşturmak için oldukça destekçidir. Bu özellikleri sebebiyle yulaf samanı çayı ek bir besin kaynağı olarak gebelik ve emzirme döneminde tüketilebilir bir hal almıştır.

Tavsiyeler

Her şeyden önce yulaf samanı çayını gün içerisinde en fazla 3 bardak tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Daha fazlasını tüketmeniz sağlığınız açısından zararlı hale gelebilmektedir.

Yulaf samanı çayı günlük besin programınıza eklemek için pek çok faydaya sahiptir. Üstelik bu çayı kolayca sıfırdan hazırlayabilirsiniz. Eğer tadı hoşunuza gitmezse kendi zevkinize göre de tüketebilirsiniz. Örnek verecek olursak şeker ya da bal ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir