Bitkisel Tedavi

Yorgunluğa ve Halsizliğe İyi Gelen Çaylar

Halsizliğe, bahar yorgunluğuna ya da çalışma sonucunda ortaya çıkacak olan yorgunluğu giderecek olan bitki çaylarının tarfileri

Isırgan Otu Çayı

 • 4 yemek kaşığı ısırgan otu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 litre su

Isırgan otunun içerisinde bulunan maddeler sayesinde enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle de çok çalışma sonucunda ya da bahar yorgunluğu yaşanması ile birlikte kendisini halsiz hisseden bir kişinin yorgunluğunu alarak enerji vermesi için bu çayı içmesi önerilmektedir. Yorgunluğun daha çoğunlukla insanlarda demir eksikliği sebebi ile olması bilinmektedir. Bu durumda demir ihtiyacınızı karşılayacaktır. 1 litre kaynar suyun içerisinde 4 yemek kaşığı miktarında ısırgan otu koyup 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Ağzı kapalı bir şekilde demini alması için beklemelisiniz. Demini aldıktan sonra süzülür ve içerisine bal ilave etmelisiniz.

Tadının acı olmasından dolayı rahat içmeniz için organik bal kullanın. Gün içerisinde eşit miktarlarda içmelisiniz.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 500 gram su

İnsanlarda mevsimsel olarak yorgunluk görülmektedir. Bu durum daha çoğunlukta bahar mevsimi geldiği zaman görülmektedir. Kas yorgunluğu gibi bir durum yaşayan ve çok çalışarak kendisini kötü hissetmekte olan insanların kendisini daha enerjik hissetmeleri için zencefil çayı içmeleri önerilmektedir. Daha çok bağışıklık sistemini de güçlendirmek için bu çayın içilmesi önerilmektedir.

Antibiyotik özelliğinin de olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de bir insanın iltihaplı bir hastalığı olması durumunda tedavisinde de bu çayı kullanabilirsiniz. Yorgunluk ve halsizlik için zencefil çayını tercih ediyorsanız toz zencefil ya da kök zencefil kullanmalısınız. Bunun için toz zencefil ile vermiş olduğumuz bu tarif içerisinde yazmış olduğumuz malzemeleri satın aldıktan sonra Kaynamakta olan suyun içerisine zencefil eklenmeli ve dem alması için 10 dakika bekleyin. İçerisine bal ilave edin ve karıştırdıktan sonra için.

Papatya Çayı

 • 2 yemek kaşığı papatya
 • 500 litre su

Doğal sakinleştirici olarak bilinen papatyanın aynı zamanda da enerji vermesi ve halsizliği ortadan kaldırması ile bilinmektedir. Bu çayı demleyeceğiniz zaman mutlaka kullanacak olduğunuz papatyanın kır papatyası olmasına dikkat etmelisiniz. Kır papatyasının küçük olduğu için diğer papatyalardan ayırt etmeniz mümkün olacaktır. Kurutulmuş olan papatyaların ılık su içerisine koyup 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatmalısınız. Daha sonradan bu çayın demini alması için ağzı kapalı bir şekilde bekletin. Suyun içtiğiniz zaman ağzınızı yakmayacak kadar ılık olması durumunda süzdükten sonra ikiye bölerek gün içerisinde içmeniz sizlerin bahar yorgunluğundan kurtularak daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Ahududu Çayı

 • 2 yemek kaşığı ahududu meyvesi
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 500 gram su

Ahududu içerisinde bulunan yararlı maddeler sayesinde insan sağlığına oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Özellikle de kişilerde var olan kronik yorgunluk gibi bir durum olması neticesinde içilecek olan ahududu meyvesi ile yapılacak olan çayın sağlığa faydası ile bilinmektedir. Bu çayı demlerken mutlaka bal kullanarak tatlandırın. İçimi daha kolay hale getirmiş olacaksınız. Çayı demlerken ayrıca kullanacak olduğunuz suyun da hazır su olması faydalarını daha çok göstermesini sağlayacak olduğu unutulmamalıdır. Bu çayı demlerken yarım litre suyun içerisine ahududu meyveleri konularak en az 2 saat boyunca suyun içerisinde bekletin. Sonra kısık ateşte 20 dakika boyunca kaynatın ve ocağın altını kapatarak biraz demini almasını bekleyin. Sonra süzerek çayın içerisine bal ilave edin ve gün içerisinde bu yaptığınız çayı için.

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 yemek kaşığı kedi otu
 • 1 yemek kaşığı ıhlamur
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 litre su

Mevsimsel olarak yorgunluk yaşamakta olan ve bahar aylarında kendisini sürekli olarak yorgun hissetmekte olan kişilerin daha enerjik hissedecekleri bir karışım olmaktadır. Bu çayın gün içerisinde içmeniz sizin daha enerjik hissederek yorgun hissetmeyeceksiniz. Bu nedenle aktardan yukarıda yazmış olduğumuz bütün yorgunluğa iyi gelen bitkileri almalısınız. Elma sirkesini alırken içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan saf elma sirkesi olduğuna dikkat etmelisiniz. Kaynar suyun içerisine koyduğunuz bütün otlar iki dakika boyunca daha kısık ateş üzerinde kaynamasını bekleyin. Ocağın altını söndürdükten sonra 15 dakika ağzı kapalı bir şekilde demini almasını sağlamalısınız. Süzdükten sonra içerisine elma sirkesi ve bal ilave edilerek karıştırılmalıdır. Çayı buzdolabında saklayarak gün içerisinde soğuk bir şekilde de içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı