Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çayın Demlenme Şekli ve Zararları

Çayın sağlığa faydası olması ile biliniyor olsa da araştırmalara göre kullanmakta olan bazı kişilerde yan etkilerinin olduğu da görülmektedir.

Yeşil Çayın Zararları

İçiminin rahat olması ve sağlığa içerisinde ki maddeler sayesinde faydalı olan bir içecek olsa bile bazı insanların tüketmesi sonucunda yan etkilerinin olduğu da bilinmektedir. Şifalı bitkiler arasında olan bu çayı çok aşırı tüketmek kişilerde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle de az miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Kişilerde ortaya çıkan sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve herhangi bir kronik olan hastalığı olması durumunda da çayı tüketmek sakıncalı olacaktır. Özellikle de akşam olduğu zaman içerisinde kafein miktarının fazla olması sebebi ile uyku sorunları yapacaktır. Kişilerde çok fazla tüketilmesi ile birlikte kalp çarpıntısı ve el titremesinin olmasına neden olacaktır. Deride kızarıklık olacağı gibi çok sık idrara çıkma sorunu da yaşanmasına neden olabilir.

Çok aşırı tüketilmesi durumunda mideye ve kalbe zarar vermesi ile bilinmektedir. Faydaları bulunan çayı tüketirken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Uyku sorunu yaşamakta olan bir kişinin tüketirken çok dikkatli olması gerekmektedir.

Özellikle de erkeklere kalp sağlığı açısından yan etkileri nedeniyle zararlı olması ile bilinmektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Sade olarak içmekte olan kişilerde özellikle de kilo problemi olması durumunda, iştah kesici özelliği sayesinde daha hızlı kilo vermelerini sağlayacaktır. Bu çayın demlenirken mutlaka sade olarak içilmesi ve içerisine herhangi bir katkı maddesi konulmadan içilmesinin iştah kesme konusunda daha etkili olacağı bilinmektedir. Tam olarak kaynamamış ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında kurutulmuş olan yaprakları konularak birkaç dakika kısık ateşte kaynatılmalı ve ocağın altı kapatılarak çayın olabilmesi için demlenmesi beklenmelidir. Bu çayı içen kişiler sağlıklı kilo verir. Yan etkileri arasında iştah kesici özelliği olması nedeniyle çok zayıf olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. İştah kesici özelliği nedeniyle tüketecek olan kişilerin diyetinde hafif kalorili gıdalar yenir. Bu sayede daha hızlı kilo verirler.

Ballı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı ılık su

Çayı demledikten sonra tatlı içmek isteyenler herhangi bir tatlandırıcı ya da şeker katmak yerine organik bal ilave ederek içmeleri daha etkili olur. Bu çayın demlenmesi için ilk olarak ılık su kullanmalısınız. Ilık suyun içerisine çayın atılarak kısık ateş üzerinde birkaç dakika süresi boyunca kaynatılmalı ve ocağın altı kapatılarak ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakılmalıdır. Sonrasında ise içildiği zaman ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda çayı süzerek içerisine bal ilave edilir. Karıştırılmasının ardından içilmelidir. Etkileri arasında bulunan zayıflatma özelliğinden bu şekilde de faydalanabilirsiniz.

Elmalı Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • Yarım yeşil elma
 • 1.5 su bardağı su

Metabolizmanın hızlanmasında çok etkili olan bu çayın her zaman yeşil elma kullanmanız önerilmektedir. Elma ile birlikte yapacak olduğunuz çayın için taze elmanın yarısını kabuklarını soymadan küçük dilimlere bölerek çaydanlığın içerisine koymalısınız. Ocağın altı açılarak 5 dakika boyunca kısık ateşte suyun ılıması beklenir. Sonrasında üzerine çaydan 1 yemek kaşığı miktarında konularak birkaç dakika yine kısık ateşte kaynatılmalıdır. Hemen içmemeli ve suyun demini alması beklenmeli. Süzdükten sonra tatlandırıcı koymadan içmelisiniz.

Limonlu Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • Çeyrek limon
 • 1 su bardağı su

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan ve kişileri özellikle de kış aylarında hastalıklardan koruması için limon ile yapacak olduğunuz çayı oldukça etkili olmaktadır. Çayı demlerken suyun içerisine çeyrek limon çekirdekleri çıkartıldıktan sonra küçük dilimlere bölünerek suyun içerisine konulmalıdır. Su ılık olması ile birlikte içerisine yeşil çay da konulur ve 3 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kısık ateşte kaynatılmalıdır. Sonra ocağın altı kapatılır ve 8 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra içilir.

Sütlü Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı yağlı süt

Metabolizmanın hızlanmasında etkili olan bu çayı demlerken su yerine süt kullanarak da demlemek daha sağlıklı olacağı gibi aynı zamanda da kişilerin sağlıklı kilo vermesinde etkilidir. Bazı kişilerde ortaya çıkacak olan yan etkileri de aza indirmiş olacaksınız. Bunun için yağlı süt kullanmanız önerilmektedir. Ilık süt içerisine çayın atılarak sütün kaynaması beklenmelidir. Süt belirli bir ısıya ulaşması durumunda köpürecek ve taşacaktır. Bu nedenle de çok dikkatli olunmalıdır. Süt yanlardan köpürmeye başladığı zaman ocağın altı hemen kapatılmalıdır. Ocaktan alınan sütlü çayın birkaç dakika demlenmesi beklenir. Süzülmesinin ardından içerisine bal ilave edilir ve içilir.

Zencefilli Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Sağlığa olumlu etkisi sayesinde zencefilli yeşil çayı kullanmanız önerilmektedir. Bunun için toz zencefil kullanmalısınız. Zencefil ile yapacak olduğunuz çayın tadı acı olur. Bu nedenle de içerisine bal ilave ederek çayın içimini daha da kolaylaştırmanız mümkün olur. Suyun içerisine zencefil eklenerek birkaç dakika boyunca demlenmelidir. Sonra çayıda konularak kaynatılır. Ardından ocağın altı kapatılır ve demlenmesi için 5 dakika beklenir. Süzüldükten sonra bal ilave edilerek içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı