Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil çayın Sağladığı Faydalar ve Olumlu Olan Etkiler

Yeşil çayın içinde var olan bileşenler olumlu etkiler sunduğudnan dolayı vücuda fayda sağlar. Bu etkilerden yararlanmak isteyen kişiler özellikle düzenli tüketim yapmalıdır.

Faydaları

Yeşil çay, kafein ve diğer alkaloidler, polifenoller ve K vitamini gibi bir dizi biyoaktif bileşikler içerir. Çay yapraklarındaki biyoaktif bileşiklerin birçoğunun demlendikten hemen sonra suyun içine karışır. Yeşil çayda ana uyarıcılar kafein, teobromin ve teofilin içermektedir.  Bu içecekte bulunan bir amino asit  olan b L-theanine, sinir sistemi üstünde sakinleştirici bir etkiye sahip olarak çalışır. Bu sayede içecek aynı zamanda hafif uyarıcı ama aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahip çalışır. Polifenoller denilen yüksek konsantrasyonda güçlü antioksidanlar içermektedir. İçecekte bulunan sağlık özelliklerinin birçoğu polifenol içeriğine atfedilmektedir. Yeşil çay yapraklarını fermente ederek polifenol içeriğini düşürdüğünden, siyah veya oolongdan daha yüksek bir polifenol içeriğine sahiptir. Flavonoidler ve kateşinler gibi polifenollerin çoklu alt kategorilerini içermekte olan yeşil çaydaki polifenoller, vücutta bulunan serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri, molekülleri ve diğer yapıları hasara karşı korur. Bunlar dışında vücuda sağladığı olumlu etkiler içinde;

Beyin Fonksiyonu ile Zihinsel Performansı Geliştirme

Beyinde, kafeinin ana etki yöntemi, adenosin reseptörlerini bloke etmek, nöronların daha uzun süre ateş etmesine izin vermek, beyin aktivitesini arttırmaktır. Çalışmalar kafeinin konsantrasyon ve hafızayı artırdığını göstermektedir.

Yağ Yakmak

Yapılan klinik çalışmalar çayın metabolizmayı hızlandırabileceğini ve yağ yakmaya yardımcı olabileceğini düşündürür. Yeşil çay kilo vermeye, aşırı kilolu veya obez olma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu etkinin büyük bir kısmı kafeine bağlı olacaktır. Yalnız çayda var olan diğer bileşikler de bu etkiye katkıda bulunur. Vücutta depolanan yağları enerji için seçici olarak yakmaya daha istikrarlı bir enerji düzeyine sahip olmaya destek sağlar. Böylece daha az açlık hissi ve daha çok kalori tüketilir.

Tip II Diyabet Riskini Düşürülür

İçecek kan şekeri seviyelerini stabilize edebilir ve azaltabilir. Aslında çalışmalar çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini göstermektedir.

Kardiyovasküler Sistem Korumak

Çayın tüketimini yapanlar daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahiptirler. Bu yapılan çalışmalar ile ortaya çıkartılmıştır. Diğer çalışmalar siyah çayın benzer etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Aslında, araştırmacılar kalp krizi oranının günde birkaç bardak çay tüketimi ile ölçülebilir bir şekilde azaldığını tahmin etmektedir.

Kanser Ve Hastalıkların Riskini Düşürülür

Çaydaki polifenollerin hem hayvan hem de laboratuvar çalışmalarında tümör büyümesini azalttığına işaret etmektedir. Araştırmacılar çayın kanserli hücreleri öldürmeye ve kanser hücrelerinin önlenmesini kesinleştirmesine rağmen,  büyümelerini durdurmaya yardımcı olan yüksek polifenol seviyesi olduğuna inanmaktadır. Özellikle aşağıdaki kanser türleri konusunda etkilidir.

  • Meme kanseri
  • Pankreas kanseri
  • Prostat kanseri
  • Kolorektal kanser

Diş Sağlığı

Genel olarak yeşil çay tüketimi gelişmiş diş sağlığı ve diş çürüğü riskiyle ilişkilidir. Bunun üzerine yeşil çayın bir başka yararı da kötü nefesi azaltabilmesidir.

Enfeksiyon ve Hastalığı Önleme

İçeceğin içeriğinde var olan biyoaktif bileşiklerin bir kısmı anti-viral ve anti-bakteriyel olduğundan dolayı yeşil çayın ağzınızdaki bakterileri öldürebilmesi, kan dolaşımındaki ve vücudun geri kalan kısmında bakteri ile virüsleri de inhibe edebilmesi önemli özellikleri içinde bulunur. Benzer bir şekilde yeşil çay, nazal geçişlerin yolu ile  viral ve bakteriyel enfeksiyonu inhibe eder. Bütün bunlar hazırlanan içeceğim soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcı olabileceğini de göstermektedir. Ayriyeten hasta olduktan sonra grip ve grip semptomlarını hafifletebileceği anlamına gelmektedir.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırmak

Yeşil çay içmek kemikleri güçlendirdiğini gösteren bazı veriler bulunur. Bunun sebebi vücutta alkalin oluşturması, kemiklerdeki minerallerin sızmasını önlemek ve kandaki kan pH derecesini korumaktır.

Hidrat

Çay suyu kurutmaz. Her ne kadar kafeinli bir şeyin dehidrasyona uğramış olduğuna dair yaygın bir inanış olsa da bu yanlıştır. Aslında dehidrate etmek adına bir içecekte aşırı miktarda kafein alır. Çaydaki ve hatta kahve içindeki su miktarı bu içecekleri nemlendirir. Bu detayı kanıtlayan testler çayın hidrasyonun sürdürülmesinde sudan önemli ölçüde farklı olmadığını göstermektedir.

Ruhu İyileştirmek ve Rahat Etmeye Yardımcı Olmak

Hazırlanacak olan çayda bulunan amino asit L-teanini, anti-anksiyete etkiye sahip olan inhibitör nörotransmitter. GABA’nın aktivitesini arttırır. L-theanine ayriyeten dopamin ve beyindeki alfa dalgalarının üretimini artırmaya olanak sağlar. Ayrıca gevşemeye yardımcı olur, stresi azaltır ve depresyonun azaltılması konusunda destek olur.

Sağlıklı, Genç Görünümlü Cilt Bakımı

Yeşil çaydaki antioksidanlar serbest radikal hasarını önleyebildiğinden dolayı kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin önlenmesine olanak sağlayabilir. Benzer şekilde yeşil çayın anti-enflamatuar özellikleri, her türlü zararlı çevresel stres etkisinden cildin zarar görmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Özellikle sivilcelere faydalı bergamotlu ve buzlu karışımlar fayda sağlar. Bergamot aromalı olanlar hazır poşet olarak satılır.

Krem ve Sabunları

Yeşil çay içerikli olan sabunlar ve kremler özellikle cilt sorunlarının ortadan kalkması adına faydalıdır. Sabunun ve çayın kremi sivilcelerin ortadan kalkmasına, pürüzsüzleşmeye ve parlak bir görünümün elde edilmesine olanak sağlar. Nem dengesini sağlamanın yanında kaşıntı sorunlarını da ortadan kaldırır. Düzenli şekilde kullanılması sorunların ortadan tamamen kalkması adına gerekli olan detaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı