Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çayın Faydaları, Zararları ve Demlenmesi

Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran ve birçok faydalı özelliği ile bilinen bitkisel çaylar arasında olmaktadır. Bazı kişilerde istenmeyen yan etkileri de olabilir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın içerisinde bulunan birçok madde insan sağlığına olumlu etkisi olması ile bilinmektedir. Yapraklarında bulunan P vitamini ve C vitamini oldukça yoğun olmaktadır. Göz sağlığında etkili olan A vitamini yoğun miktarda barındırmaktadır. Kalsiyum, demir, flor bakımından da zengin olmaktadır. Yapraklarında bulunan esansiyel yağlar sayesinde iştah kesici özelliği bulunmaktadır. Özellikle de kilolu insanların düzenli olarak yeşil çay tüketmeleri durumunda metabolizmaları daha hızlı çalışacaktır. Ruhsal sorunlar yaşamaktaki kişilerin psikolojilerinin düzelmelerini sağlayacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olur. Zararlı olan bakterilerin hızla yok olmasını sağlayacaktır.

Antibakteriyel ve antiviral özelliğine sahip olmaktadır. Bu sayede sindirim sisteminde ortaya çıkmakta  hastalıkları önlemesi ile de bilinmektedir. 

Ailesinde kanser öyküsü olan kişilerin anti kanser özelliği ile birlikte kansere karşı korumaktadır. Saç dökülmesi yaşamakta olanların ise içerisinde bulunan çinko sayesinde saç dökülmesinin önüne geçecektir. Radyasyona maruz kalmış kişilerin hızla vücutlarından radyasyonu atmasında yardımcı olur.

Zararları

Çoğu insanın faydalı özelliği ile bilinen bu çayı tüketen bazı kişilerde yan etkilerin olmasına neden olacaktır. Yan etkilerin arasında böbrek hastalığına sahip olan kişilerin çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Kafein barındırması sebebi ile uyku sorunu yaşamakta olan kişilerin çok sık tüketmemesi önerilmektedir. Özellikle de gece yatarken içilmemesi gerekmektedir. Gut ya da romatizma hastalığına sahip kişilerin içerken dikkatli olması gerekmektedir.

Bu nedenle de yeşil çayı özellikle de böbrek taşı olan kişilerin çok aşırı içmemesi gerekmektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Bu çayı demlerken faydalı özelliklerinden yararlanabilmek için mutlaka ılık su kullanmanız önerilmektedir. Suyun çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı miktarında kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çayın ılık suyun içerisine konularak 5 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Demlenmesi için suyun ağzı yakmayacak kadar ılıması beklenmeli ve sonrasında ise süzülerek içilmesi uygun olacaktır.

Ballı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Metabolizması yavaş çalışmakta olan kişilere tavsiye edilen bu çayı yapabilmek için tatlandırıcı kullanmak yerine içerisine organik bal ilave etmeniz önerilmektedir. Ilık suyun içerisine koyacak olduğunuz çayın birkaç dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılmalıdır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra en az 10 dakika boyunca çayın olması için demlenmesi gerekiyor. Daha sonrasında ise süzüldükten sonra içerisine organik baldan 1 çay kaşığı miktarında konularak karıştırılmalıdır. Bu çayı günde 3 defa içmeniz metabolizması yavaş kişilerin daha hızlı bir metabolizmaya kavuşarak sağlıklı kilo vermelerinde faydalı olacaktır.

Tarçınlı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Metabolizmanın daha hızlı çalışması ve cilt sağlığına da etkili olan bu çayı sizlerde evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Toz tarçın kullanacak olanların 1 çay kaşığı miktarında kullanması önerilmektedir. Ilık suyun içerisine koyacak olduğunuz tarçın ve çayın birkaç dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynaması gerekmektedir. Daha sonrasında ise çayın demlenmesi için suyun tekrardan ılık olması, ağzı yakmayacak kadar soğuması beklenir. Süzüldükten sonra içerisine bal konularak tat vermesi sağlanacaktır. İsteğe göre içerisine birkaç damla limon suyu da koyarak daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuk Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 küp buz
 • 1 su bardağı su

Sıcak günlerde çayı demleyen kişilerin sıcak içmek istememesi durumunda soğuk olarak tüketmeleri de aynı faydalı özelliklerden yararlanmalarını sağlayacaktır. Bunun için ılık suyun içerisine koyacak olduğunuz çayın 1 tatlı kaşığını geçmemesine dikkat etmelisiniz. Daha sonrasında ocağın altı kısık ateşte birkaç dakika boyunca kaynamaya bırakılmalıdır. Kabın ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakılan suyun ağzı yakmayacak kadar ılıması sonucunda süzme işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında suyun içerisine bal ilave edilerek karıştırılır. 10 dakika daha beklenir ve suyun tam olarak soğuması sağlanacaktır. En sonunda buz parçacıkları içerisine atılarak soğuk bir şekilde içilmelidir.

Naneli Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 dilim limon
 • 1 su bardağı su

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere tavsiye edilmekte olan naneli çay sağlığa oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Bunun için kurutulmuş yeşil çay ve kurutulmuş nane kullanmalısınız. Ayrıca içerisinde bol C vitamini bulunan limon da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olacaktır. Naneli yeşil çayın kendisine has özel bir kokusu olması sayesinde zorlanmadan içebileceksiniz. Suyun içerisine ilk olarak limonun çekirdekleri çıkartılarak küçük dilimler içerisinde konulmalıdır. Üzerine nane eklenerek 5 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılmalıdır. Suyun ılıması ile birlikte üzerine yeşil çay ilave edilerek birkaç dakika daha kaynatılmalıdır. Süzmeden önce çayın demlenmesi beklenmeli ve sonra süzülerek ılık bir şekilde içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı