Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çayın Demlenme Şekli ve Cilde Faydaları

Yeşil çay yüksek oranda içerisinde antioksidan barındırması sayesinde cilt sağlığında da etkili olmaktadır. Yeşil çayın cilt sağlığında etkili çay tarifleri.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil çayın insan sağlığına faydalı olması ile bilinmektedir. İyileştirici özelliğinin yanı sıra aynı zamanda da yenileme özelliği olması sayesinde cilt hücrelerini yenileme konusunda da etkili olmaktadır Hücrelerin yenilenmesinde içerisinde bulunan maddelerin yoğun miktarda antioksidan özelliği olması sayesinde etkili olmaktadır.

Çayın en önemli özellikleri arasında vücut temizliğini yapması ile bilinmektedir. Bu cilt hücrelerinin beslenmesinde ve yenilenmesinde etkili olmaktadır. Çayın özellikleri arasında antioksidan, enzimler, çok sayıda vitamin ve mineraller sayesinde yaşlılık sonucunda ortaya çıkacak olan kırışıklıkları engelleme konusunda etkili olmaktadır. Cildi iyileştirme özelliği ile bilinmektedir. Bu nedenle de yara sonucunda iz kalmasının da önlenmesinde etkili olacaktır.

Çayın cilt sağlığına iyi gelir mi sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Özellikle de kuru cilde sahip olan kişilerin cilt nemini tekrardan kazanmasında etkili olacaktır. Güneş yanıklarından koruyacağı gibi cildin daha iyi bir şekilde nefes almasında da etkilidir. Akne tedavisinde ve döküntüler oluşması sonucunda da etkisi olması ile bilinmektedir.

Yapmış olduğunuz çayın içerek kullanacağınız gibi maskesini ya da tonik olarak cilt üzerine sürmeniz de cildin tıkalı gözeneklerinin açılmasında etkili olur.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Çayın demlenirken her zaman için ılık su kullanarak demlenmesi gerekmektedir. Çok sıcak su ya da soğuk su ile demlenmesi çayın özelliğini kaybetmesine neden olacaktır. Ocak üzerinde kaynamakta olan suyun içerisine 1 yemek kaşığı dolusu miktarında çayı ilave edilerek ağzı kapalı bir şekilde 2 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Özellikle de cilt lekelerine iyi gelmekte olan bu çayı demlerken süzme işlemini gerçekleştirmeden hemen öncesinde çayın demlenmesi için 5 dakika boyunca beklenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise günde iki defa içilmesi cilt sağlığına iyi gelen bir bitkisel çay olacaktır.

Yeşil Çay Maskesi

 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Cilt üzerinde lekeler oluşması sonucunda cildin beslenmesinde etkili olacak bu maske tarifi için bir kabın içerisine yukarıda bulunan maddeleri eklemelisiniz. Karıştırdıktan sonra lekelerin üzerine ince tabaka şeklinde sürülmelidir. En az 5 dakika en fazla 10 dakika cilt üzerinde kaldıktan sonra cilt temizliğinin yapılması gerekmektedir. Haftanın iki günü düzenli olarak kullanımı sonucunda güneş yanığı lekeleri, akne lekeleri ve yaşlılık sonucunda ortaya çıkan lekelerin hızla yok olduğunu fark edeceksiniz.

Buzlu Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 2 tane buz
 • 1 su bardağı su

Çayı cildin rahat bir şekilde nefes almasını sağlayacaktır. Düzenli olarak yeşil çay tüketimi sonucunda ortaya çıkacak olan cildin kırışmasını da engelleyecektir. Çayı sıcak tüketileceği gibi aynı zamanda da soğuk tüketilecek faydalı bir çay türü olmaktadır. Bu nedenle de demlendikten sonra süzülmesi ile birlikte soğuduğu zaman içerisine buz koyarak soğuk bir şekilde içmeniz de faydalı olur. Çayı normal bir şekilde demlenmeli ve sonrasında süzülmeden soğuması beklenmelidir. Su soğuk olduğunda süzülür ve içerisine buz küpleri konularak içilir.

Ballı Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen çayın haricen kullanarak cilt üzerine süreceğiniz gibi aynı zamanda da içerek düzenli olarak tüketmek cildin yaşlanmasını engelleyecektir. Bunun için ballı çayı demleyerek içmeniz etkili olacaktır. Faydalı olacak bu çayı yaparken yeşil çayın yapraklarını kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kadar çayı demleyebilmek için etkili olur. Ilık suyun içerisine atarak birkaç dakika kaynatılmalı ve sonrasında ocağın altı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Su ağzı yakmayacak kadar ılık olduğu zaman süzülür. İçerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır ve içilir.

Yeşil Çay Toniği

 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 su bardağı su

Taze yapraklardan kurutulmuş çayı ılık su ile demlenmelidir. Makyaj yapan bayanların ciltleri üzerinde bulunan makyajı temizleyerek rahat nefes almasını sağlamaları amacıyla yapacakları bu tonik için taze sıkılmış olan limon suyunu da sıkmaları gerekmektedir. 1 yemek kaşığı miktarında taze sıkılmış limonun suyu çayın demlenmesi ardından süzüldükten sonra eklenmelidir. Karıştırıldıktan sonra su soğuduğu zaman bir pamuk bu elde etmiş olduğunuz suya batırılarak cilt temizliği yapılır. Böylelikle tıkanan gözenekler kolaylıkla açılacak ve cildin daha rahat bir şekilde nefes alması da sağlanmış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı