Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çayın Adet Dönemi Üzerinde Meydana Getirdiği Etkiler

Yeşil çaydan elde edilecek olan içecek türleri uzmanlar tarafından adet dönemleri içinde çok tavsiye edilmez. Kan akışının hızlanmasını ve artmasını sağlamaktadır.

Yeşil Çay Adet Dönemi

Yeşil çay insan sağlığı üzerinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Yeşil çay tüketimi yapan kadınlar için adet dönemi, sadece sağlığa elverişli değil, aynı zamanda vücut için de bazı sıkıntılar meydana getirecektir. Kadın hemoglobin sentezinin önemli bir unsuru iken, kadınları çok fazla kan kaybıyla karşı karşıya bırakır. Aynı zamanda kan kaybıyla birlikte demir de kaybetmektedir. Araştırmalara göre normal insan vücudunun demir kaybına ek olarak, kadınlar adet döneminde her 18 ile 21 mg demir için ek kayıplar meydana gelir. Bu sebeple çoğu kez demir eksikliği anemisinden kaçınmak için siyah mantar, karaciğer ve benzeri gibi çok çeşitli demir içeren gıdalar eklemek için kadınları sıklıkla tavsiye edilir.

Menstruasyon esnasında yeşil çay içilirse bu çabalar boşa çıkar. Yeşil çay daha fazla tanen içerdiğinden dolayı demir, gıda moleküllerinde, çok sayıda çökelti oluşturmaktadır. Demir moleküllerinin bağırsak mukozası emilimini engeller. Çalışmalar özellikle akşam yemeğinden sonra çayın daha fazla emileceğini daha fazla engelin demir emilimi üzerindeki daha yoğunlaştırılmış yeşil çayın olduğunu göstermektedir. Bundan dolayı anemi olan kadınlar ve hastalar daha az çay içmek için en iyisidir. Kadınlar adet dönemi içinde sık sık kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalır.

Araştırmalara göre yeşil çayda daha fazla tanen, kabızlık semptomlarını arttırabilmektedir. Çünkü tannik asit, yakınsaklıkta bir rol oynar, bağırsak hareketlerini yavaşlatır, bu da bağırsakta dışkı tutulmasına neden olmaktadır. Bu etkiler bağırsaklarda gaz sorunu da meydana getirir.

Kadınlarda nöroendokrin düzenleyici işlevlerde bulunan değişikliklere bağlı olarak, sık şekilde değişen derecelerde zihinsel stres, baş ağrısı, meme hassasiyeti ve diğer reaksiyonlar meydana gelir. Bu tepkilerden kaçınmak adına duygularını kontrol etmeli, aşırı heyecanlı ruhlara izin vermemelidir. Bunun yanı sıra çay kafein, teofilin ve diğer kakaoinsanlarda dismenore, baş ağrısı, adet lumbar asit reaksiyonunu artıracak rolüyle heyecan duymaktadır. Çay gargaralar gibi ağız kokusunu gidermek için ağızda rahatlık sağlamak, kötü nefesi gidermek ve korumak için de mükemmel bir seçim olacaktır.

Yeşil Çay Adet Geciktirir mi?

Yeşil çaydan hazırlanan olan içecek adet döneminde gecikme meydana getirmez. Tam aksine etkisi geciken adetin sökülmesine olanak sağlar. Hatta aşırı kanamaya neden olabileceği için uzmanlar tarafından bu dönemde kullanılması tavsiye edilmez.

Krampları Kolaylaştırır.

Adet sürecinde içinde prolactin kendi döneminde iken uterus kontratına neden olur ve iç astarı döker. Rahim her geçtiğinde çevredeki kan damarları oksijenden kesilir. Bu da kramplara neden olmaktadır. Aşırı düzeyde ağrı sorunu yaşayan kişiler bu sorundan kurtulmak adına günde 1 tane demlenmiş yeşil çay içebilir. Kasları (ve kan damarlarınızı) gevşetmeye yardımcı olan bir amino asit olan L-Theanine içerir. Adet dönemi içinde yaşanan kramplar ve ağrılar bazı kişilerde oldukça şiddetli düzeyde olduğu için bu sorundan hemen kurtulmak isterler. Bu döngü döneminde hormon seviyeleri yükselir. Ağrı ve rahatsızlık içinde olunacağı için rahatlamak ve geceleri uyumak oldukça zordur. Ancak yeşil çay, bu sorunların çoğuna çözüm olabilir. Yeşil çayın içinde bulunan bileşenler arasında  L-Theanine dâhil olmak üzere güçlü antioksidanlar ve polifenoller bulunur. . L-Theanine, beyinde, bedende ve kaslarda kognitif dinlenmeyi ve rahatlamayı teşvik etmeye yardımcı olan etkilere sahiptir.  Bu sayede  gerginliği hafifletmeye yardımcı olur. Hafifleme ile birlikte zihinsel ve fiziksel olarak da kadınlarda rahatlamalar meydana gelecektir. Uzun bir günün ardından bir fincan yeşil çayı yudumlamak, ılık ve sabunlu bir banyoya girmeden önce içmenin sonrasında hissedilen en terli terlemeler atlatılabilir. Yıllar boyunca yaşanan bu sıkıntı durumlardan kurtulmak adına içilen yeşil çayın dozajında kullanılması çok önemlidir. Adet sürecinde iyi faydalar sunduğu gibi fazla alınması zararlı etkilerde meydana getirebilir. Özellikle dozajın aşılması ile aşırı düzeyde kanama meydana gelebilir.

Yeşil çay hakkında bilmesi gereken birkaç şey;

  • Her gün 1 bardak adet sürecinde yeşil çay içilebilir ama normal dönem içinde günde sadece 2 fincanla kişinin kendini sınırlaması gerekmektedir.
  • Antioksidanlar açısından yüksek olmasından dolayı yeşil çay içmek genel metabolizmanın hızını artırır. Bu sayede kilo verimi hızlanır ve kişi aktif hale gelir.
  • Bu içecek normal çay veya bitkisel çay ile karşılaştırıldığında daha az kafein içerdiğinden dolayı kesinlikle hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmaz.
  • Özellikle kadınların kilo verme sürecinde diyet programına dahil etmeleri gereken bir içecektir. Hatta birçok uzman diyet listesi içinde olmasını özellikle ister. Yalnız kilo verme sürecinde düzenli içilmesi en önemli kuraldır.

kaynak: https://www.faydalarizararlari.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı