Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Yeşil Çay Zencefil Tarçın Üçlüsünden Zayıflama Çayları

Yeşil çay, tarçın ve zencefil üçlüsünden hazırlanan çay çeşitleri sağlık açsından fayda sağlamanın yanında kilo verme konusunda da oldukça etkili çözümler sunar.

Aşırı Kilo İle Savaşmak 

Tarçın, zencefil ve yeşil çaydan elde edilen içecek;

Baharat esansiyel yağlara bağlı belirgin bir aroması vardır. İnsan vücuduna girmek, gerçekten inanılmaz şeyler yaratır.

 • Metabolizmayı hızlandırır  – böylece şeker metabolizması oranı 20 kat artar.
 • Kandaki şeker seviyesini azaltır  – glikoza dönüşme zamanı yoktur ve vücuttan atılır.
 • Bağışıklığı güçlendirir  – tarçın, bağırsakların patojenik florasına baskı yapar ve güçlü temizlemesini sağlar.
 • Ağırlığın azaltılmasına yardımcı olur  – toksinlerin uzaklaştırılması ve metabolizmanın hızlanması yoluyla elde edilir.
 • Antiparaziter ve antitoksik etki sağlar  – vücut “kirlilikten” kurtulur, genel bir iyileşme sağlar.

Bu içeceğin özellikle rafine bir tadı bulunur. Zencefil kökü, etkileyici, akut bir tada ve bir dizi tıbbi özelliğe sahiptir. Zencefil obezite ve artan bağışıklık ile mücadelede vazgeçilmezdir. Tarçın, zencefilin tadını yumuşatır, içeceği yumuşak ve ekşi bir tat verir. Zayıflama konusunda etkili olan karışımlar düzenli şekilde kuıllanıldığı sürece fayda sağlar. Aksi takdirde kesinlikle kilo vermesi konusunda etki beklenmemelidir. Kilo verme konusunda kullanılacak olan tarifler;

En Kolay Tarifler

 • Zencefil kökü
 • Büyük yapraklı yeşil çay
 • Tarçın çubuğu
 • Limon suyu veya nane yaprakları

Zencefillerin kök kısımları temizlenir ve ince şeritler halinde kesilir (yaklaşık 5 mm genişliğinde, 2-3 cm uzunluğunda). Daha sonra ezilmiş kök bardaklara dağıtılır (zencefil çok keskin, bu yüzden miktar bireysel tercihlere bağlıdır). Nane, tarçın bir sopa (bardak başına bir tane, birkaç kez demlenmiş olabilir) eklenir. Ardından çay yaprakları eklenir ve üzerine kaynar su eklemesi yapılmalıdır. Üç ile dört dakika sonra, kokulu içecek kullanıma hazırdır. Üzerine ince limon dilimleri ve içine bal eklenmesi yapılarak servis edilir. Bu kolay tarif diyet yapan kişiler için oldukça faydalıdır.

Klasik Tarif

 • Su1 litre
 • Zencefil kökü 20 gram
 • Tarçın ½ çay kaşığı
 • Yeşil çay 2 çay kaşığı
 • Tatlandırmak için bal

Zencefil kökü temizlenir ve incecik dilimlenir. Isıya dayanıklı cam bir sürahi içine yeşil bir çay, tarçın ve rendelenmiş zencefil yerleştirilir. 1 litre su kaynatılır ve sürahiye dökülür. Kapağı kapatıldıktan sonra 20 ile 25 dakika süresince demlenmelidir. Elde edilen çay süzgeçten geçirilir ve baharatlardan boşaltılır. Bardakların üzerine dökülür ve tatlandırmak için bal eklenir. (200 ml fincan başına 1 tatlı kaşığı bal eklenmelidir) Sıcak servis yapılması gerekir.

Hızlı Tarif

Zaman ve birçok malzeme gerektirmeyen en kolay yol, küçük bir tarçın parçası, gerekli miktarda çay yaprağı ve zencefilin üzerine sıcak su dökmektir. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür ve bal veya kurutulmuş meyveler ile tatlandırılarak içilir. Bu içecek yemeklerden yarım saat önce içildiği zaman kilo verme konusunda destek sağlar. Özellikle metabolizmanın hızlanması için birebir fayda sağlar. Düzenli ve taze olarak hazırlanıp tüketilmesi gerekir.

Tarçın İnfüzyonu

Bu tarifte tarçın, demlenmiş kaynar su ile ayrı bir şekilde demlenmeli  ve bir termosta  bekletilmelidir. Bu şekilde daha etkilidir. Bu durumda kabuk özelliklerini  tam olarak ortaya çıkartır. Yeşil çay yaprakları tarçın infüzyonu eklemek gerekir. Ardından zencefil ve bal da eklenebilir. Bal ile alakalı alerjisi olan kişiler tatlı kurutulmuş meyve eklemesi yaparak tüketim yapabilir.

Portakallı

Bu çaydan üç porsiyon demlemek için şunları yapmamız gerekiyor:

 • Taze portakal
 • 10 ile 15 gr yeşil çay
 • Tarçın çubuğu
 • 1 tutam rendelenmiş zencefilin tozu
 • 3 ile 4 bardak su

Öncelikli olarak portakal soyulur ve parçalara ayrılır. Portakal kabuğuna bir çubuk tarçın eklenir, tencere alınır, üzerine su eklenerek kaynatılmaya başlanır. Kaynamış infüzyon, yeşil çay ile zencefili demlemek için de kullanılır. Çay yaprakları ile zencefilin etkilerinin tam olarak ortaya çıkması için 5 ile 10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynama esnasında arar ara tadına bakılarak biraz tarçın miktarı arttırılabilir. Şeker hastalarına şekersiz çay içmeleri bal ya da tatlı kuru meyveler ile tatlandırmaları tavsiye edilir. Bu tarifin canlandırıcı bir etkisi vardır, metabolizmayı katalize eder ve sindirim sistemini tetikleme konusunda çalışır. Öğle yemeğinden önce yarım saat önce, doyurucu kahvaltıdan sonra veya yemeklerde bir buçuk saat ya da iki saat içilmelidir. Sonra tarçınlı yeşil bir çay bütün gün için güçlü bir güç sağlama konusunda etkili şekilde vücutta çalışır. Düzenli kullanılması ve her seferinde taze şekilde demleme yapılması çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı