Zayıflama Çayı

Yeşil Çayla Zayıflama ve Demlenme Şekli

Yeşil çay içerisinde ki maddeler sayesinde yavaş çalışmakta olan metabolizmanın daha hızlı çalışarak insanların sağlıklı kilo vermelerini sağlamaktadır.

Yeşil Çayla Zayıflama

Düzenli olarak kullanılmakta olan yeşil çayın metabolizmanın daha hızlı çalışarak insanların sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olmaktadır. Hafif bir içecek olması sayesinde iştah kaybının yaşanması ve kişilerin içtikleri çay ile birlikte daha hızlı kilo verdikleri bilinmektedir. Hücrelerde biriken yağların yakımı ve vücuttan atılımı konusunda etkili olmaktadır. Bu sayede de yağ yakımı da oldukça hızlı olacaktır. İnsanların açlık hissinin bastırılması konusunda etkili olacağı için iştah kaybı yaşayacaktır. Bu nedenle de kişilerde daha hızlı kilo vermelerini de sağlayacaktır.

Çayı demlediğiniz zaman etkili olması ve zayıflama konusunda faydalı olabilmesi için mutlaka şekersiz olarak içilmesi önemlidir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak içilecek olan yeşil çayın metabolizmanın hızlanmasında etkili olacağı yönündedir.

Fakat 4 bardaktan fazla içilmemesi gerekmektedir.

Her ne kadar sağlığa çok faydalı bir içecek olsa da aşırı tüketilmesi sonucunda bazı kişilerde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Kafein içermektedir. Bu nedenle de gece içilmesi sonucunda uyku sorununun olmasına neden olabilir.

Özellikle de yediklerini sindirmekte zorlanan kişilerin hazım sorunu yaşayan kişiler yemeklerden sonra çayı içmeleri sonucunda hazmı kolaylaştırması ile de bilinmektedir.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Metabolizmanın hızlanması ve daha hızlı bir şekilde kilo verimi gerçekleşmesi için içecek olduğunuz yeşil çayın mutlaka sade olarak içmelisiniz. İçerisine herhangi bir kimyasal tatlandırıcı ya da şeker kullanmadan içmeniz daha etkili olacaktır. Metabolizması yavaş olan kişilerin daha iyi kilo vermeleri için yapacakları çayı demlerken soğuk ya da kaynamış olan sıcak suyun içerisine atarak yapmamaları gerekmektedir. Her zaman için ılık suyun içerisine koyacak olduğunuz çayın birkaç dakika demlenmesinin ardından ocağın altı kapatılarak 5 dakika boyunca demlenmesi için süzülmeden beklenmelidir. Sonrasında ise süzülerek sade bir şekilde içilmesi zayıflama konusunda etkili olacaktır.

Zencefilli Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 su bardağı su

Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkları önleme konusunda etkili olan zencefil ile birlikte yeşil çayı demlemeniz ve içmeniz metabolizmanızın daha hızlı çalışarak sağlıklı kilo vermenizi de sağlayacaktır. Bunun için yapacak olduğunuz çay için toz zencefil ya da kök zencefil de kullanabilirsiniz. Zencefilin tadı acı olacağı için 1 çay kaşığından daha fazla kullanmamanız gerekmektedir. Ilık suyun içerisine çayın ve zencefilin konularak ocağın kısık ateşte 2 dakika boyunca kaynamaya bırakılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise ocağın altı kapatıldıktan sonra süzmeden önce 5 dakika beklenmelidir. Süzdükten sonra içmek oldukça etkili olacaktır.

Tarçınlı Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 su bardağı su

Tarçınlı olarak çayı demlemeniz tarçının kendisine has olan kokusu sayesinde oldukça etkili olmaktadır. Özellikle de farklı bir aroması olması sayesinde içimi daha rahat olacaktır. Tarçının da metabolizma üzerinde etkisi olmaktadır. Bu nedenle de tarçınlı olarak demleyecek olduğunuz çayın oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Çayı demlerken soğuk suyun içerisine çubuk tarçın eğer yoksa 1 çay kaşığı miktarında toz tarçın koyarak suyun kısık ateş üzerinde ılık olması halinde yeşil çay eklenerek birkaç dakika boyunca kaynatılmalıdır. Sonrasında demlenmesi için süzmeden bekleyin. 5 dakika sonra süzdükten sonra çayı tatlandırıcı madde koymadan içmelisiniz.

Limonlu Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • Yarım limon
 • 1 su bardağı su

Limonlu olarak demleyecek olduğunuz çayın hücrelerde birikmiş olan yağın hücrelerden atılmasını sağlayacaktır. Metabolizmanın daha da hızlanarak yağları vücuttan atılması konusunda etkili olması için demleyecek olduğunuz çay için taze kesilmiş olan limon kullanmalısınız. Çekirdekleri çıkartıldıktan sonra suyun içerisine koyup kısık ateşte suyun ılıması ile birlikte yeşil çayı eklemeli ve 2 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Demlenmesi için süzmeden 5 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde bekletmeli ve sonrasında süzme işlemi sonrasında ağzı yakmayacak kadar ılık olduğu zaman içmelisiniz.

Sütlü Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı süt

Sağlığa faydalı olan çayın demlenmesi sırasında su yerine süt kullanarak da demleyerek içebilirsiniz. Metabolizmanın oldukça hızlı çalışmasını ve bu sayede daha sağlıklı kilo vermeniz konusunda etkili olacaktır. Yarım yağlı süt ile yapacak olduğunuz çay için tatlandırmak için bal kullanabilir ya da sade olarak da içebilirsiniz. Süt ılık olduğu zaman içerisine yeşil çay konularak birkaç dakika kısık ateş üzerinde kaynaması sonucunda ocağın altı kapatılarak demlendikten sonra süzülmelidir. Sonra ise içerisine bal ilave edilerek içilmesi sonucunda daha hızlı ve etkili kilo verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı