Zayıflama Çayı

Yağ Yakımı İçin Yeşil Çayın Faydaları ve Özel Tarifleri

Yağların kısa sürede yakılması ve kilo verme sürecinin hızlanması adına yeşil çaydan elde edilecek olan içecekler düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Aksatılması olumlu sonuçlar vermez.

Yeşil Çayın Faydaları

Metabolizmayı Arttırır

Hazırlanan çay metabolizmanın hızlanmasına olanak sağlar. Daha çok kalori yakılmasını sağlayan etkilere sahiptir. Sonuç itibari ile kilo vermeye çalışırken, tüketilenden daha fazla kalori yakmak gerekir. Kalori alımında olan azalma kişi için çok sorunluysa, yeşil çay kişiye gerçekten yardımcı olabilir. Bu kalori tüketimini artırmak için tamamen doğal olan bir yoldur.

Vücutta Yağ Yakma Yeteneğini Artırmaktadır

Bu çay oksidatif süreçler ile bağlantılı olarak, vücudun egzersiz ve fiziksel aktivite esnasında daha fazla yağ kullanacağı anlamına gelmektedir. Hazırlanan içecek yeteneğini metabolizmayı hızlandırmak adına eklenir. Düzenli şekilde tüketimleri kilo vermek ve yağ yakmak için mükemmel bir seçenek olarak kullanılır.

Antioksidan İçerir

Genel sağlık konusunda endişesi olan kişiler hazırlanan çayla daha dengeli bir diyet planı hazırlayabilir. Beslenme için bu mükemmel bir seçimdir. Bu içecek sadece ama sadece kiloyu normalleştirmekle kalmayacaktır. Aynı zamanda sağlığın diğer birçok yönünü de geliştirmek gerekir. Örneğin; yeşil çayın kolesterolü düşürme konusunda, vücudun bağışıklık sistemini iyileştirme konusunda ve hücrelerin toksinleri vücuttan alması konusunda yardımcı olabileceğini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Var olan bu yetenekler hazırlanan çaydaki yüksek antioksidan içeriği ile açıklanır.

İştah Kesici

Doğal bir iştah kesici olarak davranır. Kilo vermeye çalıştığı zaman bu içecek çok yararlı olabilir. Yapılan çay iştahı bastırması konusundaki temel sebep, içinde kafein bulunmasıdır. 

Enerji Patlaması Sağlar

Doğal bir enerji patlaması yaşanmasına olanak sağlar. Yapılan içecek doğal bir kafein kaynağı olduğu zaman sabahları veya antrenman öncesi enerji vermeye, neşelendirmeye yardımcı olacaktır. Kahve ve bu çay arasındaki fark çaydan alınan kafeinin çok daha yavaş sindirilmesi ve kahvenin neden olabileceği olumsuz sonuçları hissetmemektir.

Çay Nasıl Demlenir?

Klasik İçecek

 • 2 çay kaşığı yeşil çay
 • 2,5 su bardağı doğal içme suyu

Su ocak üzerinde kaynatıldıktan sonra altı kapatılır ve içine yapraklar eklenir. 10 dakika süresince bekletilmesinden sonra süzülerek hazır hale getirilir. Sağlık açısından oldukça etkili olan içecek düzenli bir şekilde günde 3 kez kullanıldığında zayıflama konusunda da etki sağlayacaktır. Özellikle ana öğünlerden 30 dakika sonra içildiğinde ve egzersiz öncesi tüketildiğinde yağ yakımına destek sağlayan etkiler ortaya çıkartır.

Ballı ve Zencefilli

Bal ve zencefil zayıflama için uğraşan kişilerin yağ yakmasına olanak sağlayan 2 etkili maddedir. Bunlar çay ile birleştiği zaman etkileri maksimum seviyeye çıkar.

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 2,5 su bardağı kaynar su

Kaynayan suyun içine zencefil atılarak 3 dakika süresince kaynatılır ve ardından ocağın altı kapatılır. Sıcak suyun içine yapraklar atılarak 5 dakika bekletilmelidir. Sonra bal eklenir ve eriyinceye kadar karıştırılır. Süzülen karışım yağların yanması adına ılık şekilde tüketilir. Günde 3 kez tüketilmesi faydalı çözüm sağlayacaktır.

Sütlü

 • 1 litre yağsız süt
 • 3 çay kaşığı yeşil çay
 • 2 çay kaşığı doğal bal
 • 1 çay kaşığı zencefil

Süt ocak üzerine alınır ve içine zencefil ile bal eklenerek 5 dakika boyunca kaynaması sağlanır. Ardından diğer malzemeler eklenerek 5 dakika daha kaynatılmaya devam edilmelidir. Ocaktan alınan içecek süzülerek ılık şekilde tüketildiğinde kilo verme sürecinde olan kişilere destek sağlayacaktır. Düzenli olarak tüketilmesi şartı ile yağların yakımını hızlandırır. Her gün taze bir şekilde yeniden hazırlanması da önemli bir detaydır.

Limonlu

 • 2 çay kaşığı çayın yaprakları
 • 2,5 su bardağı doğal içme suyu
 • Yarım limonun suyu

Çayın yapraklarının üzerine sıcak su dökülür ve 10 dakika kadar demini alması için bekletilir. Bekleme süreci boyunca yaprakların tüm faydalı olan özellikleri suyun içine geçecektir. Bu sayede etkili çözüm bulunur. Filtrelenen içeceğin içine sıkılan doğal limon suyu da eklendikten sonra tüketime hazır hale gelir. İçilecek olan bu faydalı çayın günlük 3 defa tüketilmesi gerekir. Bir bardak yatmadan 1 saat önce içildiğinde gece boyunca yağ yakımına devam edilmesi de sağlanmış olunur.

Zararları

Her şeyden önce, uzmanlar mükemmel olan bu içeceğin sağlıklı insanlar tarafından bile günde  en fazla üç bardak tüketilmesini söylerler. İçeceğin alkolle kullanılması böbreklerin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu içecek sinirsel uyarılabilirlik ve uykusuzluktan muzdarip olanların yanı sıra peptik ülser, hipotansiyonu olan insanlara kontrendikedir. Hamilelikte, romatizma, artrit, kardiyovasküler ile sinir sistemi hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları olan kişilerin kullanımında uzmana danışması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı