Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Tansiyonun Yükselmesi İçin Yeşin Çayın Etkileri

Kan basıncının yani tansiyonun dengelenmesi adına doğal bitkiler fayda sağlar. Bunlardan fayda sağlamak adına insanların düzenli şekilde kullanım yapması gerekir.

Yeşil Çayın Faydaları

Faydalı bu çay diyet takviyesi için pazarlanmaktadır ama etkinlik kanıtları karıştırılmaktadır. Yeşil çay en yaygın içeceklerden biridir. Çayın ekstrelerinin antioksidan ve ACE inhibitör özelliklerine sahip olduğu düşünülmektedir. Polifenoller ayrıca lipitlerin bağırsaklardan emilimini inhibe eder ve kolesterolün safra asitlerine dönüşmesini kolaylaştırır. Epidemiyolojik çalışmalar, yeşil çayın kardiyoprotektif bir etkiye sahip olduğunu ve kanıt sentezinin yeşil çay tüketiminin kan damarı gevşemesiyle ilişkili olduğunu gösterdiğini göstermiştir. Çayın tüketiminin kan basıncı ve lipit profili üzerine etkisini değerlendirmek için yeşil çayın kan basıncı ve lipit profili üzerindeki etkisini değerlendiren klinik çalışmalardan elde edilen kanıtlara bakmak gerekir.

Toplamda 3800’den fazla katılımcının olduğu bir çalışma sonucunda;

Yeşil çay tüketiminin sistolik kan basıncında, total ve LDL kolesterolde önemli bir azalmaya neden olduğu ortaya çıkmıştır. Diyastolik kan basıncı, HDL kolesterol ve trigliseritler üzerindeki etkiler anlamlı değildir. Ayrıca yeşil çayın maksimum etkilerinin, günlük olarak epigalokatekin-3-gallat (yeşil çay ekstraktlarında en bol ve biyoaktif bileşik) alımının günde yaklaşık 200 mg olduğu ve günde 5-6 bardak çayın olduğu zaman meydana geldiğini gözlemlenmiştir.

Etkileri

Günlük 5 ile 6 bardak bu faydalı çayın tüketimi sistolik kan basıncında, toplam kolesterolde ve LDL kolesterolünde azalmaya neden olabilir. Yeşil çay yerleşmiş hipertansiyon veya dislipidemisi olan hastaların mevcut yönetiminin bir alternatifi olarak önerilmemelidir. Düzenli şekilde yapılan tüketim sonucunda çayın iyi tolere edildiği görülmektedir. Yalnız yüksek dozlarda tüketim, istenmeyen etkilerle ilişkilendirilebilir. Uzun süren yeşil çay alımının etkileri konusunda belirsizlik bulunur. Bu nedenle, daha uzun süreli bağımsız klinik çalışmalar gerektirmektedir.

Genel olarak, yeşil çay hipertansiyon hastaları için yüksek tansiyonun kök nedenlerini düzeltmeye yardımcı olan mükemmel bir seçimdir. Bu seçim sonucunda ve düzenli şekilde yapılacak olan kullanım ile

  • Stres seviyelerini azaltılır.
  • Şeker alımını ve ağırlığı azaltılmasında fayda sağlar.
  • Arter boyu ve kalp fonksiyonlarının iyileşmesine olanak sağlanır.
  • Zihinsel berraklığın artması konusunda fayda vardır.

Yeşil çayın sağlık üzerindeki etkililiğini gösteren birçok çalışma uzun yıllar boyunca yapılmıştır ancak yeşil çay yüzyıllardır modern toplumların testler yapmaya başlamadan önce sağlık yararlarını bilen Japonlar tarafından kullanılmıştır. Japonlar dünyadaki en sağlıklı diyetlerden bir tanesine ve dünyadaki en iyi yaşam beklentisine sahiptir. Aslında fayda sağlama özelliği bulunan bu çay çok popülerdir ve faydalı çayın tatlarında başka birçok yiyecek bulunabilir. Çay sadece lezzetli bir tat sunmakla kalmaz. Vasküler sisteme dikkat ederek kan basıncını düşürerek ve günlük olarak yapabilmeniz için yaptığınız çalışmalarla genel sağlık ile yaşam beklentinizi arttırmanın da harika bir yolu olarak karşımıza çıkar.

Demlenmesi

  • 1 tutam yeşil çay
  • 1 su bardağı kaynamış içme suyu

Çay üzerine direkt olarak kaynatılan su dökülür ve ağzı kapatılmış şekilde 10 dakika bekletilir. Ardından süzüldükten sonra tüketilmesi uygun olacaktır.

Zararları

Faydalarının yanı sıra aşırı düzeyde içildiği zaman farklı yan etkilere sahip olabilir. Özellikle fazla tüketim sonucunda neler olabileceği konusunda halen araştırmalar yapılmaktadır. Düzenli, aksatılmadan ve uzmanların önerdiği dozlarda içilen faydalı içecek yan etkiler meydana getirmez. Ayrıca ciddi sağlık sorunu olan kişiler bu çayın tüketimini yapmadan önce mutlaka uzman hekime danışmalı ve tüketimi konusunda görüş almalıdır.

Diyete Faydası

Diyete yeşil çayın eklenmesi şeker veya mısır şurubunda yüksek oranda bulunan soda veya meyve suları gibi diyetten şekerli içecekleri almanız anlamına gelebilir. Bu da genel sağlık için harikadır ve kilo vermeye neden olabilir. Bazıları için bu çayın düzenli tüketimi kan basıncını daha sağlıklı bir aralığa getirebilir. Bal ya ile tatlandırılmış yeşil çay genel şeker alımını azaltır. Şeker alımı, diğer birçok olumsuz etki ile birlikte kan basıncını yükselten artmış metabolik sendrom riskiyle ilişkilidir. Yıllarca araştırmacılar sodyum alımının, yüksek tansiyonun ana kaynağı olduğu üzerine odaklanmıştır. Ancak şimdi şeker suçlu olarak kabul edilir hale gelmiştir. Şekerli içecekleri yaşamdan çıkartmak ve bunların yerine bu faydalı çayı koymak sağlık açısından önemli bir detaydır. Bu sayede tansiyonu düşürmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için harika bir çözüm olanağı da bulunur. Ayrıca tansiyonunda kısa sürede dengelenmesi adına sık şekilde insanlar tarafından düzenli bir şekilde kullanılmaktadır. Yalnız tansiyon hastalarının içmeden önce mutlaka uzman görüşü alması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı