Karışık Çay Tarifleri

Limonlu Sodalı Yeşil Çay Faydaları ve Demlenmesi

Metabolizmayı daha hızlandıran ve bu sayede hazmı kolaylaştırarak daha sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlayan çayın tarifleri.

Limonlu Sodalı Yeşil Çay Faydaları

Metabolizmanın daha hızlanmasında ve daha sağlıklı, hızlı kilo vermek isteyenlerin tercih olan bir çay olmaktadır. Çayın sağlığa içerisinde bulunan maddeler sayesinde oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Bu çayın içilmesi ile birlikte içerisinde ki mineral ve vitaminler sayesinde daha enerjik olmak, iştah kaybının yaşanması gibi durumlarda mümkün olacaktır.

Sık sık yemeklerden sonra yaşanılmakta olan hazımsızlık problemi çekmekte olan kişilerin tüketmesi ile birlikte yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırması ile bilinmektedir.

Zararları

Daha çoğunlukla faydaları ile bilinmekte olan bu çayın bazı bünyelerde yan etkileri olması ile de bilinmektedir. Zararları kişilerin soda içerisinde olması nedeniyle mide asit miktarında artma olmasına neden olacaktır. Hassas diş etine sahip olan kişilerde diş mineralinin etkilenmesine neden olacaktır. Bazı kişilerde çok fazla tüketilmesi durumunda ise alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir.

Bazı kişilerde tansiyon düşüklüğünün gerçekleştiği de görülmektedir.

Limonlu Sodalı Yeşil Çayla Zayıflama

Beslenme diyeti içerisinde metabolizmanın hızlanması için son zamanlarda zayıflamak isteyen kişilerin limonlu sodalı yeşil çay içmeleri ile metabolizmaları hızlanmaktadır. Antioksidan özelliğine sahip olan bu çay ayrıca insanların vücutlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar mineralleri de karşılamaktadır. Bu özelliği sayesinde de yağ yakımının hızlanması üzerinde etkili olacaktır. Ayrıca içeceğin soda ile yapılması sayesinde de hazımsızlığın yok olması özelliğine sahip olmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasında da etkili olur. Hücrelerde depolanmakta olan yağların çok hızlı bir şekilde vücuttan atılması ve insanların enerjisinin artmasında etkili olan limon ise yağ yakımında oldukça etkili olmaktadır.

Limonlu Sodalı Yeşil Çay

 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 tane limon
 • 1 şişe soda
 • 2 su bardağı su

Çayı ilk olarak demlemek için suyun içerisine limonun çekirdeklerini çıkartarak koyuyoruz. Daha sonrasında ise küçük dilimler halinde keserek suyun içerisine atıyoruz. Suyun altını yakarak ılık olması durumunda içerisine yeşil çaydan 2 yemek kaşığı miktarında koyup birkaç dakika kısık ateşte kaynamasını bekliyoruz. Suyun kaynamasının ardından ocağın altı kapatılarak demlenmesi amacıyla 5 dakika bekledikten sonra süzülür. İçerisine 1 şişe soda eklenerek karıştırılır. Bu çayı isterseniz tam olarak soğuduktan sonra içebileceğiniz gibi, isteğe göre ağzı yakmayacak kadar ılık bir şekilde de içilebilir. Çayın yarısını sabah, kalan yarısını ise akşam yemeklerinden sonra içmek faydalı olacaktır.

Ballı Limonlu Sodalı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • Yarım limon
 • Yarım şişe soda
 • 1 çay bardağı hazır su

Metabolizmanın daha hızlanmasını ve içen kişilerin sağlıklı kilo verebilmesinde etkili olan bu çayı yaparken, bazı kişilerin tadını acı buldukları için içmemesi durumunda çayı ballı olarak yapabilirler. Ocağın altı açılmadan önce limon çekirdekleri çıkartıldıktan sonra küçük dilimler halinde suyun içerisine konulmalıdır. Ocağın altı açılarak suyun ılıması durumunda yeşil çay konularak 2 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Ocağın altı kapatılarak 5 dakika boyunca demlenmesi için beklenmelidir. Sonra süzme işlemi gerçekleştirilir. İçerisine bal ilave edilerek karıştırılır. Çayın hazır olması için en son yarım şişe soda eklenerek tekrar karıştırılır ve içilir.

Buzlu Limonlu Sodalı Yeşil Çay

 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 şişe soda
 • 1 tane orta büyüklükte limon
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 3 küp buz
 • 2.5 su bardağı su

Limon kesilerek içerisinde bulunan bütün çekirdekler çıkartılmalıdır. Daha sonrasında küçük dilimler halinde kesilerek suyun içerisine konulmalıdır. Ocak kısık ateşte olmalı ve suyun ılık olması beklenir. Su ılıması durumunda içerisine yeşil çay konularak 2 dakika boyunca kaynaması beklenmelidir. Çay hazır olması için 5 ocağın altı kapatıldıktan sonra demlenmesi için 10 dakika beklenmelidir. Bu çayı soğuk içeceğiniz için demlenmesini biraz daha uzun tutabilirsiniz. Sonrasında süzgeç ile çayı süzmeli ve içerisine bal ilave ederek karıştırmalısınız. Sodayı da ekleyip karıştırdıktan sonra çayın tam olarak soğumasını bekleyin. Bu tarifi yaparken buz parçacıklarının büyüklüğüne göre sayısını siz ayarlamalısınız. Yapmış olduğunuz zayıflama diyetinin daha faydalı olması için özellikle de yaz mevsiminde bu çayı içmeniz metabolizmanızın daha da hızlanmasında etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı