Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çay Tarifleri ve Demlenme Şekli

Metabolizmanın hızlanmasında etkili olan yeşil çayın sindirimi harekete geçirmesi ile birlikte zayıflamak isteyen kişiler kilo verecektir.

Yeşil Çay

Yeşil çay içerisinde ki maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olmaktadır. Şeker kullanılması durumunda ise özelliğini yitirmesine neden olacaktır. Tatlandırmak isteyenler için mutlaka şeker ya da kimyasal tatlandırıcılar yerine içerisine bal ilave ederek içmeleri önerilmektedir.

Gün içerisinde çayın en fazla 4 bardak tüketilmesi gerekmektedir. Her ne kadar sağlığa faydalı olması ile bilinmekte olan bir çay olsa bile fazla içilmesi bir takım alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olacaktır.

Yeşil çayın kahvelerde olan kafein barındırması nedeniyle çok geç saatlerde içilmesi önerilmemektedir. Yatmadan önce içilmesi uykunuzun kaçmasına neden olabilir.

Yeşil çay tok karnına içilmesi durumunda hazmı kolaylaştıracaktır. Özellikle de sodalı yaptığınız çayın yediğiniz besinleri daha kolay bir şekilde sindirmenizi sağlayacaktır.

Ballı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Yeşil çay içimi için en güzel hazırlama yöntemi metabolizmanın hızlanması için sade olarak içmesi tavsiye edilmektedir. Yeşil çayın içerisinde bulunan maddeler sayesinde kişilerin hücrelerine birikmiş olan yağların vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Toksinlerden kurtulmanızı sağlayacak ve ödem oluşmuş ise bunun da yok olmasında etkili olacaktır. En iyi yeşil çayı demleyebilmek için suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Suyun ortalama sıcaklıkta olması ılık olması gerekmektedir. Ortalama olarak 60 derece sıcaklıkta olması gerekmektedir. Su ılık olduğu zaman içerisine yeşil çay konularak iki dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması uygun olacaktır.

Zencefilli Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 su bardağı su

Zencefil ile yapmanız sonucunda metabolizmanın daha da hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca sindirim sisteminde etkili olan ve hastalıkları da iyileştirmesi ile bilinmektedir. Metabolizmanın çok hızlı çalışmasında etkili olacak ve yapmış olduğunuz bu çayın kişilerin vücutlarında ödem olması sonucunda ödemin yok olmasını da sağlayacaktır. Dolaşımın daha da iyileşmesini sağlayacaktır. Kalp ve damar sağlığında oldukça etkili olacaktır. Suyun içerisine toz zencefil atılarak ılık hale gelmesi beklenecektir. Sonrasında ise suyun sıcaklığı 60 dereceye ulaşmasının ardından çayın eklenerek iki dakika boyunca kısık ateş üzerinde bekletilmelidir. Ocağın altı kapatılarak demleme işlemi gerçekleştirilmeli ve sonrasında ise ağzı yakmayacak kadar ılık olduğunda içilmelidir. Zencefilin antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Tadının acı olmasından içemeyen kişilerin balla tatlandırması da gereklidir.

Tarçınlı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tane çubuk tarçın
 • 1 su bardağı su

Tarçınlı yapacak olduğunuz çayın harika bir aroması olacaktır. Özellikle de balla tatlandırdığınız zaman içimi daha güzel olacaktır. Fakat bu çayı metabolizmanın hızlanması için içecek olanlar özellikle de ramazanda gece içmemeleri önerilmektedir. Çünkü kahve gibi içerisinde kafein bulunduğu için yatmadan önce içilmesi sonucunda uyku kaçırma özelliği bulunmaktadır. Suyun içerisine tarçın konularak bir miktar kaynatılması ve suyun ılık olması beklenmelidir. Sonrasında ise içerisine çayın konularak suyun birkaç dakika daha kaynatılması beklenir. Demlenmesi için 10 dakika beklenir ve süzüldükten sonra içilmelidir.

Limonlu Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • Çeyrek limon
 • 1 su bardağı su

Limon bol miktarda C vitamini içermesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Zayıflamak isteyenler bu çayı bu şekilde kullanmaları gerekmektedir. Limon ayrıca hücrelere birikmiş olan yağların ve ödemin vücuttan atılmasında da etkili olacaktır. Tok karnına içmeniz durumunda hazmı kolaylaştıracaktır. Fakat yatmadan önce içmeniz sonucunda uykunuzun kaçmasına neden olacaktır. O zaman sizlerde gün içerisinde tok karnına içmelisiniz. Limon dilimleri küçük parçalar halinde 1 bardak suyun içerisine konularak kaynatılır. Kaynamaya yakın suyun içerisine çayın da eklenerek birkaç dakika kısık ateşte demini alması beklenir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 5 dakika boyunca demini almasının ardından süzülerek içilmelidir.

Sodalı Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • Çeyrek limon
 • Yarım şişe soda
 • 1.5 su bardağı su

Yemeği fazla kaçırmanız durumunda içecek olduğunuz sodalı çayın sindirimi daha da kolaylaştırması ile bilinmektedir. Bu nedenle de sizlerde metabolizmanızın daha hızlı bir şekilde çalışabilmesi için ve besinleri sindirmek için bu tarifi uygulamalısınız. Suyun içerisine çekirdekleri çıkartılmış olan limon parçacıkları konulmasının ardından ılık olması beklenir. Sonrasında çay atılarak birkaç dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Çayın demlendiği zaman ise süzülür ve içerisine soda eklenerek karıştırılır ve içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı