Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çayın Demlenmesi İçin Gereken İncelikler

Yeşil çayın demlenmesi sağlık açısından etkilerin tam anlamı ile vücuda alınması anlamına gelir. Bundan dolayı demleme ile alakalı tüm detaylara dikkat ederek demleme yapılması önemlidir.

Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çayın demlenmesinde çay yaprakları için ne kadar çay alınacağı, çay demlerken suyun ne kadar sıcak olacağı, çay yapmanın ne kadar süreceğini ayarlamak gerekir. Bununla birlikte, yeşil çayın düzgün bir şekilde nasıl demleneceğine dair bazı temel tavsiyeler veya önerilere de dikkat etmek gerekmektedir. Çay demlemek için üç bileşen bulunur;

 • Su, kalitesi ve çay demlerken su sıcaklığı oldukça önemlidir.
 • Çayın miktarı en önemli şıktır.
 • Çay demleme zamanı dikkate almak gerekir.

Yapraklarının büyüklüğü ile orantılı olarak değişir. Yapraklarının arzu edilen doygunluğunu hesaba katmak önemlidir. 250 ml su için çay 1 çay kaşığı demleme yapmak optimal doz olduğuna inanılır.

Yeşil çay yapmak için ne kadar sürmelidir

Demleme zamanı da yapraklarının büyüklüğüne ve ne tür tonik etkilere sahip olmanın gerekliğine bağlı olarak değişir. Hızlı veya yavaş demleme yapılabilmektedir. Gerçek şu ki elde edilecek olan tonik etkisi olan çayın ilk dakikasında içeceğe aktarılır. Daha fazla esas olarak tanenler ile doyurulur. Teninin vücut tarafından asimilasyonu, tanenlerin asimilasyonundan sonra meydana gelmektedir. Bundan dolayı, çay seremonisinde yapraklarının 1 ile 5 dakikadan fazla tutulmasına gerek yoktur. Daha uzun bir uyanıklık süresi elde etmek isteniliyorsa paket üzerinde belirtilen veya satıcı tarafından önerilen süre boyunca çayın biraz daha uzun süre demlenmesi gerekir.

Demleme yaparken hangi suyu kullanılır,

Tabii ki doğal içme suyu kullanmak en iyisidir. Bu tarz bir su kullanma konusunda sorun yaşayanlar filtrelenmiş su kullanabilir. Bunun içinde musluk suyunun kaynatılarak soğutulması yeterli olacaktır. Optimum su sıcaklığı yaklaşık 80-90 derece C’dir. Sonuçta suyun sıcaklığının hesaplanması için kimsenin evinde  özel bir cihaz bulunmaz. Kolay bir yol vardır;

 • Su ısıtıcısının kapağı açılır. (çok dikkatli olunmalı ve kişi kendini yakmamaya dikkat etmelidir. ). Birkaç dakika beklenilir.
 • El su ısıtıcısından geçirildiği anda ve el yeterince rahat hissediliyorsa bu su ile içecek hazırlanabilir demektir.
 • Buhar eli yakmamalıdır. Kaynayan suyun yeşil çayın tüm yararlı özelliklerini öldürdüğünü unutmamak gerekir.

Demleme Prosedürü

Öncelikli olarak su ısıtılır. Suyun içine tomurcuk ya da büyük yapraklar atılır. Yaprakların alınması bitkiden sağlıklı bir içecek elde edilmesi adına kaşık kullanılmalıdır. Suyun içine direk olarak atma işlemi yapmak istemeyen kişiler tomurcuk ya da yaprakların üzerine su dökmelidir. Yeşil çay demlemek için ortalama süre 3-4 dakikadır. Tüm bardaklarda aynı tadı elde etmek için küçük, eşit kısımlarda bardaklara çayın dökülmesi gerekir. Pres edilmiş olan bitkiden çayın demlenmesi için oran yarıya düşürülmelidir.

Çay Tarifleri

Klasik Karışım

 • 6 ile 8 gram kuru yapraklar
 • Su

İyi bir içecek elde etmek adına kuru yapraklar bardak içine alınır ve suyun kaynatılmasından sonra üzerine dökülür. Su sıcaklığı yaklaşık 80 derece olmalıdır. Sıcaklık çok yüksek düzeydeyse biraz ılıması adına bekletilmelidir. Bu çayın miktarı yükseltilerek demlik içinde de hazırlanabilir. Bunun içinde 1 bardak suya 6 ile 8 gram kuru yapraklar çoğaltılmalıdır. Suyun kaynatılmasından ve yeterli sıcaklığa getirilmesinden sonra işlem yapılır. Çayın rengini izleyerek çayı her bardağa dökmek önemlidir. Çayın rengi doymuş hale gelene kadar bekletmek gerekir. Bu sayede bardağın dibi görünmez. 

Bal, Limon ve Zencefil

Yeşil çaydan elde edilecek olan içecekler sağlık bakımından olumlu etkilerin vücuda aktarılmasına olanak sağlar. Bu etkilerden faydalanmak isteyen kişiler karışık çaylarda da doğru demleme yapmalıdır. Bu karışım özellikle kilo verme süresince olan kişiler için ideal bir içecektir. Bu içecek düzenli şekilde tüketildiğinde, egzersiz ve beslenme ile desteklendiğinde gerekli olan olumlu etkiler sağlanmış olunur.

 • Yarım limon dilimleri ve suyu
 • Bir parça zencefil
 • Su
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çayın kuru yaprakları

Bu içecek için bir zencefil küpüne ihtiyacı olacaktır. Çoğu zaman bu,20 mm’lik bir yüzeye sahip bir şekildir. Limonu yıkayın ve dilimler halinde kesilir. Su iki dilimden sıkılır ve zencefilin üzerine dökülür. Onlara bir bardak su eklemesi yapıldıktan sonra ocakta koyulur. Sıvı on dakika boyunca pişirilmelidir. İçecek demlendiğinde çayın yapılması için ideal hale gelir. Bunu yapmak için su tekrar 80 ° C’ye getirilir ve yapraklar içine dökülür. 10 dakika kadar bekletilmesinin ardından süzülen karışım içmeye hazır hale gelir. İçine kişi isteği göz önüne alınarak 1 tatlı kaşığı kadar doğal balın eklemesi de yapılabilir.

Limonlu French Press

Limonlu olan içecek her daim tüketilmelidir. Klasik şekilde demlenen içeceğin içine limon suyunu sıkılır. İsteğe bağlı da içerisine bal eklemesi yapılabilir. Tüm yararlı özellikleri korumak için, demleme için optimum su sıcaklığı 80 dereceden fazla olmamalıdır. Hazırlanacak olan içecek sarı renkte açık yeşil renkte olmalıdır. Düzenli yeşil çay alımı, kilo vermeye ve vücudun geliştirmesine yardımcı olur. Bu çay french press bardağı ile de demlenebilir. Bunun için klasik çay demleme detaylarının izlenmesi yeterli olacaktır French press özelliği özellikle kuru yapraklar için idealdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı