Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çaydan Hazırlanan Saç, Göz ve Yüz Maske Türleri

Yeşil çay ve diğer doğal malzemeler ile hazırlanan maske türleri kısa sürede cildin yapılanmasını sağlayan etkilerin elde edilmesine olanak sağlar.

Yeşil Çaydan Maskeler

Yeşil çay uzun zamandır güzellik uzmanlarının cilt bakım rutinlerinde kullanılır. yeşil çayın cilt kanseri ve güneş hasarı ile mücadelede yararlarını gösteren birçok çalışma bulunur. ayrıca çalışmalar bu çayın antioksidanlar ve iltihap önleyici özelliklerle dolduğunu da göstermektedir. Bu da akne ve diğer sorunlar için cilt ürünleri ile birlikte kullanıldığı zaman kırılmaların ve yaşlanmanın yavaşlamasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.  Cilt sağlığı söz konusu olduğu zaman bu çayın içmek yaşlanmayı geciktirir, cildi UV ışınlarından korur, cilt tonunu iyileştirir ve akneyi azaltır. Şaşırtıcı bir şekilde topikal olarak cilde uygulandığı zaman sayısız sağlık yararı sağlayabilir. Yeşil çaydan hazırlanan maskelerin düzenli kullanımının yapılması ciltte, saçta ve göz çevresinde olumlu etkiler yaratır.

Maske Türleri

Bal Maskesi

Malzemeler antioksidanlarla doludur. kızarıklık için harikadır ve siyah noktaların önlenmesine yardımcı olur. Ayriyeten harika bir kokuya sahiptir. Bu maske de leke tedavisi için mükemmeldir. Kızarıklık sorunları, burun, göz, kaşlar ve çenede bulunan kızarmalar için haftada 2 defa kullanılması gerekir.

 • 1 poşet çay
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

1 su bardağı kaynar suyun içinde poşet çay 5 dakika süresinde demlenir. Ardından poşet içinden atılır. 1 yemek kaşığı bal içine 1 yemek kaşığı çaydan eklenir. Hazırlanan maske kızarık olan bölgelere ince tabaka şeklinde sürülerek 5 dakika süresince bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanmalıdır.

Killi Maske

 • 1/2 bardak doğal kil
 • 1/2 bardak demlenmiş yeşil çay
 • 500 mg C vitamini (Gerekirse kapsülü açın.)

Malzemelerin tamamnı can bir kabın içinde karıştırılır. Karıştırma işleminde kesinlikle metal ürünler kullanılmamalıdır. Cilde uygulanır ve 30 dakika kurumaya bırakılmalıdır. Ardından duşta durulanan bu maske haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Limonlu

Yeşil çay güçlü antioksidan ve doğal UV koruyucusu şeklinde görev yapar. Mineraller ile dolu olan bu içecek cildi besler ve yaşlanma belirtileri ile savaşır. Limon suyu kolajen gelişmesini hızlandıran birçok C vitamini içeriğine sahiptir. Ayriyeten cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına olanak sağlar ve genel cildi hafifleten sitrik asit içermektedir. Potasyum içeriği hidrasyona destek olur. doğal antioksidanları yaşlanma ile mücadele eden ve UV savunmasını arttıran zengin bir lutein kaynağı olarak çalışır.

 • 2 yemek kaşığı demlenen ve soğutulmuş çay
 • Bir tutam zerdeçal tozu
 • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Zerdeçal tozu, akne, egzama ve diğer birçok cilt rahatsızlıkları savaşan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda koyu lekeleri, güneş lekeleri ve diğer lekeleri hafifletmek adına güçlü bir antioksidan görevi görmektedir. Tüm malzemeler cam bir kabın içinde karıştırılır. Bir pamuk yardımı ile maskenin tamamı temizlenmiş yüzün üzerine sürülür. 10 dakika kadar bekleme sağlandıktan sonra soğuk su ile durulanan cilt yumuşak havlu ile kurulanmalıdır.

Pirinç Unlu

Pirinç unu lekeleri, pigmentasyon sorununu ve koyu lekeleri tedavi etme konusunda yardımcı olan doğal bir maddedir. Ciltte bulunan fazla yağı ve sebumu yüz ile göz bölgesinden emmeye destek olur. Yüz maskelerinde pirinç ununun düzenli kullanımı cilde doğal bir ışıltı kazandırmayı da sağlayarak sağlıklı hale getirir.

 • 4 yemek kaşığı pirinç unu
 • 3 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı limon suyu

 Öncelikli olarak çay demlenir ve soğuması için kenarda bekletilmelidir. Cam bir kabın içinde pirinç unu birleştirilmelidir. Pürüzsüz ve sürülebilir şekilde bir macun oluşturmak adına 1 çay kaşığı limon suyu eklemesi yapılır. Maske çok kalınsa daha fazla çay karıştırılması önemlidir. Yüze sürülen karışımlar 20 dakika kadar bekletilir ve soğuk bol su ile yıkanır. cildi pul pul dökmek için ovalayarak çıkartılması gerekir. Ardından en faydalı nemlendirici uygulaması yapılır.

Şekerli Maske

Şeker etkili deri peeling maddesi olduğundan dolayı kullanılır. Şekerin granülleri, ölü deri hücreleri ve üst deri tabakalarından gelmekte olan kirleri çıkarmak adına mikro parçacıklar olarak hareket etmektedir. Cildin üstünde yavaşça çözünür, bu sayede cildi esnek ve pürüzsüz hale getirme konusunda çalışmaktadır. Ardından sürülecek olan krem cildi nemlendirir ve cilde doğal bir ışıltı kazandırır.

 • 1 çay kaşığı krema
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 2 çay kaşığı yeşil çay

Çay demlenir ve soğuması için bir kenarda bekletilir. Krema ile şeker cam bir kap içinde birbirine karıştırılmalıdır. Ardından üzerine çaydan eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Bu karışımın pürüzsüz olması ve işlemde kesinlikle metal ürün kullanılmaması gerekmektedir. Maske yüz bölgesine uygulanır ve temiz parmaklar yardımıyla küçük dairesel hareketlerle yavaşça ovulmalıdır. 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu maske saçların bakımı içinde oldukça faydalı çözüm olanakları sunacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı