Karışık Çay Tarifleri

Yeşil Çay Maden Suyu Limon Karışımının Faydaları ve Hazırlanması

Yeşil çay, maden suyu ve limondan hazırlanan içecek sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımı sağlar ve kilo vermeye destek sağlar.

Faydaları

Yeşil çay, limon ve maden suyu karışımından hazırlanacak olan karışım insan vücudunun koruyucu işlevini arttırmak adına çalışır. Özellikle kış aylarında, akıntılı hastalıklar riski olduğunda zaman oldukça faydalıdır. Çok miktarda sıvı tüketirken, hastalık döneminde toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur. Limon, yeşil çay ve maden suyu  bol miktarda C vitamini içerir ve bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu üçlü özellikle kilo kaybı yaşamak isteyen kişiler içinde destek sağlar. Karışımın içilmesi hızlı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olacaktır. Bazı uzmanlar düzenli olarak bu karışımı içmenin kateşinler denilen antioksidanlar içerdiğinden metabolizma için harikalar yaratabileceğini söyler. Yalnız bu teorileri destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur. Uzmanlar kilo kaybına gece çözümü olmadığını söylerler. Bunun yerine kilo verme ve yönetim için uzun vadeli strateji, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri de yapmak gerekir. Karışım ile birlikte düzenli egzersiz ve kontrollü beslenme yapılması da çok önemlidir. Bu sayede kilo verme süreci kontrol edilebilir hale gelir. Maden suyu da içinde var olan mineraller sayesinde kilo vermeyi destekler. Özellikle sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Yağ yakımını da hızlandıran bu içecek iştahı bastırma konusunda da etkilidir. Bu üçlü hep beraber tüketildiğinde tatlı krizlerinin önüne geçmeye de olanak sağlar.

Metabolizmayı Hızlandırır

Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon ve diğer içecekler metabolizmanın hızlanması adına olanak sağlamaktadır. İçecek suyunun vücuttaki enzim fonksiyonlarını uyardığını ve toksinleri temizlediğini söylenmektedir. Hafif bir diüretik olduğundan dolayı tuvalete yapılan ziyaretler de artacaktır. Yalnız bu bulguları destekleyen büyük bir çalışma yoktur. Kullananlar tarafından yapılan yorumların hepsi olumlu yöndedir. Yani düzenli şekilde kullanım yapmak metabolizmanın hızlanması adına oldukça önemlidir. Diyeti desteklemesi içinde düzenli şekilde kullanım şarttır.

Yağları Ortadan Kaldırmaya Olanak Sağlar

İçecek iyi bir C vitamini kaynağıdır ve ayrıca az miktarda demir, kalsiyum ve antioksidan içerir. Yalnız içecek vücut üzerinde alkalileştirici veya detoks etkisi olduğunu kanıtlayan bir kanıt yoktur. Karaciğer yenilen ve içilen her şeyden toksinleri yok ettiğinden dolayı sistemi limonlu suyla yıkamak vücudu karaciğerden daha çok detoks edemez. Bu nedenle limon suyunun düzenli şekilde içilmesi gerekir.

Kansere Karşı Korur

Yeşil çayların faydalarını araştırmak için birçok araştırma yapılmasına rağmen, bunların hepsini kanıtlamak için çok güçlü kanıtlar yoktur. Yeşil çayın en büyük yararı hücre hasarını önleyen ve savaşan kateşinler adı verilen yüksek oranda anti-oksidan içermesidir. Bu üçlü ile hazırlanan içecekte kanserle savaşma konusunda insan vücuduna destek sağlayacaktır. Yalnız bu içeceğin düzenli içilmesi sonucunda kanser konusunda fayda bulmak mümkün hale gelir.

Zararları

İçecek böyle durumlarda kullanılırsa zararlı olabilir:

 • Güçlü uyarılabilirlik ile
 • Hipertansiyon ile
 • Akıl hastalığı varlığında
 • Akut dönemdeki böbrek hastalıklarında

Çay Nasıl Demlenir?

 Hazırlanacak olan içecek sıcak ya da soğuk şekilde içilebilir.

 • 2 su bardağı sıcak su
 • Yeşil çay poşeti 
 • 1/2 sıkılmış limon
 • Yarım maden suyu

2 su bardağı kaynar su hazırlanır. Bir poşet çay üzerine dökülmesi gerekmektedir. Antioksidanların salınması için en az 20 dakika boyunca bekletilmesi gerekir. Bu bekleme süresi sayesinde çayın olumlu etkilerinin hepsi suyun içine geçecektir.  Daha sonra iki bardak yeşil çayın içine 1/2 limon karıştırılır. Ardından maden suyunun eklemesi de yapıldıktan sonra içilmeye hazır hale gelir. Bu karışımın düzenli bir şekilde içilmesi özellikle kilo verme sürecini hızlandırır. Günde 3 defa içilmesi yeterli olacaktır.

Yağ Yakan Karışım

 • 1 çorba kaşığı yeşil çayın yaprakları
 • Yarım limon suyu
 • 1 adet maden suyu
 • 2,5 su bardağı içme suyu

Yarım litre olan su yani 2,5 su bardağı içme suyu ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılarak içine çayın yaprakları atılır. 10 dakika süresince demlenmesi önemli bir detaydır. Demleme süresi bittikten sonra ocağın altı kapatılır ve içine limonun suyu sıkılır. Kabuklu kalan kısmı da bu suyun içine atılmalıdır. Açılan maden suyunun eklemesi de beklemeden yapılır. Bu çayın oda sıcaklığında yağ yakması adına tüketilmesi çok önemlidir. Yağ yakımının hızlı bir şekilde meydana gelmesi adına 15 gün süresinde her gün yemeklerin arasında içilmesi gerekir. Düzenli bir şekilde içildiği zaman yağlar kısa sürede yanmaya başlayacak ve zayıflamaya destek sağlanacaktır. Karışımın oda sıcaklığında olması da çok önemlidir. Bu içeceğin her gün taze şekilde hazırlanması ve taze şekilde tüketilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı