Karışık Çay Tarifleri

Tarçın, Karanfil ve Yeşil Çay Karışımı Etkileri ve Faydaları

Tarçın, karanfil ve yeşil çay kombinasyonu özellikle ruh halinin sakinleşmesini sağlayan bir içecek meydana getirir. En önemliside kilo kontrolü konusunda olumlu etkiler sunar.

Yeşil Çay, Tarçın, Karanfil Üçlüsü

Bu şaşırtıcı lezzetli içecek sadece kışın uzun soğuk akşamlar ile ısıtmakla kalmaz. Düzenli olarak demlenip içildiği zaman tüm vücuda paha biçilmez bir hizmet sunar. Tarçınlı çay tonik, önleyici, antioksidan etkisi ile insanlara destek olur. Popüler olan bu içecek kilo vermek için bir araçtır. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile birlikte kullanıldığı zaman yağların hızlı yanmasını sağlar. Vücut mükemmel formlara eğilimliyken, bağışıklık güçlenir, kolesterol düzeyleri azalır, vücut temizlenir. Bunların hepsi basit şekilde hazırlanan bu çay ile gerçekleşir.

Faydaları

Tarçın atılarak yapılan çayın vücudu temizleme konusunda benzersiz özellikleri vardır. Bu karışım toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına olanak sağlar. İçecek kan şekerini düşürür, bu yüzden diyabet diyetlerinde vazgeçilmez durumdadır. Tarçın ilavesi ile çay düşük tansiyon hastası insanlar için çok yararlıdır. Genel durumu ve ruh halini iyileştirmeye olanak sağlar. Soğuk mevsimde, baharat ilavesi ile çay bağışıklığı güçlendirir, soğuk algınlığına karşı korur. Hipertansiyon, her türlü kanama ve ayrıca stabil bir vücut ısısı için kullanılması önerilmez. Gebe kadınlar erken dönemlerde tarçın ilavesi ile yapılan çaydan uzak durmalıdırlar.

Çay Nasıl Demlenir?

Çayın amaçlarından bir tanesi de ince bir sıkı vücut elde etmek ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaktır. Bunun için gerekli olan malzemeler;

  • 1 poşet yeşil çay
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 3 adet karanfil

Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine tüm malzemeler atılır. Ardından ağzı kapatılarak 15 dakika süresince demlenmesi için bekletilir. Toz tarçının kullanılmasını istemeyen kişiler içine 1 adet çubuk tarçının eklemesini yapabilir. Gün içinde karışım tüketilir.

Tarçınlı Yeşil Çay

Bu içecek kilo verme konusunda kullanılan en iyi yollarından biridir. Yeşil çaylar yararlı özellikleriyle ünlüdür. Eğer tarçının tozu ilavesiyle demlendiğinde hızlı şekilde kilo vermek için gerçek bir iksir haline gelir. 1 su bardağı suyun içinde demlenen yeşil çaya 1 tatlı kaşığından biraz az tarçını atmak gerekir. Günde 3 defa yemeklerden sonra tüketilir.

Tarçınlı Siyah Çaylar

Mükemmel bir toniktir. Tarçınlı bir fincan güçlü siyah çaylar gün boyunca kişinin enerjisini üst düzeye çıkartır. Canlandırıcı bir içecek böbreklerin, kardiyovasküler sistemin işleyişini iyileştirir, kanserin önleyici bir etkisi bulunur. Yarım çay kaşığı tarçının tozu veya yarım tarçının çubuğu her zamanki gibi demlenen siyah çayın içine eklenerek tüketilir. Uykusuz gecelerin önlemesi için bu içecek gece yatmadan yarım saat önce de tüketilebilir.

Tarçınlı ve Zencefilli

Bu çayın düzenli şekilde tüketilmesi bağışıklığı arttırır ve soğuk mevsimde hastalıklar konusunda en iyi önleyici ilaç haline vücutta çalışır. Ayrıca bu baharatlı içecek fazla kilolarla mücadelede çok değerli etkilerin meydana gelmesini sağlar.  Açlık hissini dindirir, vücudun yağ tabakası üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir.

  • Küçük bir zencefil kökü soyulur ve yıkanır.
  • Ardından yanına 1 adet tarçının kabuğu eklenir.
  • 1 litre suyun içine atılarak birkaç dakika boyunca kaynatılır.
  • İçecek süzülür. İçinde bekletilmemesi gerekir. Çünkü tadı acı bit hal alabilir.
  • Sıcak ya da soğuk şekilde içilebilir.

Tarçınlı ve Limonlu

Vücudun sağlığını ve güzelliğini korumak için mükemmel bir kombinasyondur. Yağların bölünmesini hızlandırır, tüm iç sistemin çalışmasını etkiler. C vitamini sadece dış güzellik için değil, aynı zamanda iyi bir sağlık için de önemlidir. Soğuk algınlığı semptomlarını hafiflemesini sağlar, refahı iyileştirir ve virüsün gelişmesini durdurur. Tarçının su içinde demlenmesinden sonra soğumaya bırakılması gerekir. Ardından limonun suyu eklenir. Çünkü yüksek sıcaklıklarda C vitamini tahrip olur.

Tarçın ve Karanfil

Bu baharatları bir araya getirmenin ortaya çıkardığı aroma ruh halini sakinleştirir, iyiliğini arttırır, baş ağrılarını hafifletir ve en önemlisi de iştahı yatışmasına olanak sağlar. Aromaterapi ile birlikte aşırı kilolarla mücadelede konusunda olağanüstü sonuçlar verir. Karanfil, bağırsakların çalışması üzerinde oldukça yararlı etkiye sahiptir. Baharatların dozunu gözlemlemek önemlidir. Litre başına 5 gr’dan fazla karanfil kullanılmaması gerekmektedir. Gün içinde demlenen içecek tüketilmeli ertesi güne tazesi hazırlanmalıdır.

  • Yarım litre kaynar suyun içine malzemeler aktarılır ve demlenmesi için 15 dakika boyunca bekletilir.
  • Ardından süzülerek hemen içilmeye başlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı