Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Yeşil Çayda Bulunan Besin Değerleri ve Faydaları

Yeşilk çayda var olan besin değerlerinin hepsi sağlık açısından oldukça önemli yararların elde edilmesine olanak sağlar. Ayrıca kalorisi düşük olduğu için kilo verme konusunda faydalıdır.

Besin Değerleri

Yeşil çayın besin değeri çok tartışılan bir konu olsa da uzmanlar oldukça faydalı oldukları her seferinde dile getirmektedir.

 • Yeşil çay, tüketimi günde sekiz fincana kadar önerilen, nemlendirici ve kalorisiz bir içecektir.
 • Bu çayın bir bardağının % 99.5 sudur. Çay, sadece vücut için nemlendirme için ideal bir içecek seçeneği olarak sudan sonra ikinci sırada yer alır.
 • Çayın temel bir maddesi sudur. Su ne kadar iyi olursa çay da o kadar iyi olacaktır.
 • Hazırlanacak olan içecek son derece iyi bir antioksidan ve alkaloid kaynağıdır.
 • İçecek hiçbir katkı maddesi veya tatlandırıcı olmadan kalorilerin bulunmadığına inanılmaktadır. Ama tüm çaylar ve kahveler de olduğu gibi kalori içerir. Bu kalori oldukça azdır.
 • Yeşil çay A, D, E, C, B, B5, H ve K gibi çeşitli vitaminleri içerir.
 • Zengin bir manganez kaynağıdır ve çinko, krom ve selenyum gibi birçok yararlı minerale sahiptir.
 • Yeşil çay epigallocatechin-3-gallate (EGCG) ‘nin en önemli aktif bileşeni, C vitamini veya E vitamini yerine daha güçlü bir antioksidandır.
 • Kafein içerir  ama yeşil çayın kafein içeriği diğer kafein kaynaklarına kıyasla çok düşüktür.

Kalorisi oldukça düşük olan yeşil çayın düzenli tüketilmesi sağlık açısından faydaların elde edilmesini sağlarken zayıflama konusunda da destek sağlar.

1 bardak yeşil çayda 2 kalori vardır. % 0 yağ ,% 100 karbonhidrat,% 0 protein

10 gram besin başına

 

10g başına besin

0,02 g

Kafein / coffein

0,2 g

Lifler

3 mg

Kalsiyum

0,2 mg

Demir

27 mg

Antioksidanlar:

0,07 g

C vitamini

 

6 mg

Faydaları

İçilebilecek olan en sağlıklı içeceklerden bir tanesi olan yeşil çay;

 • Meme kanseri riskinde yaklaşık yüzde 30’luk bir azalma ile ilişkilendirilmiştir.
 • Yumurtalık kanseri, endometriyum kanseri gibi jinekolojik malignitelere karşı ve aynı zamanda kolesterolü, kan basıncımızı düşürür.
 • Kan şekerinin dengelenmesi konusunda bire birdir. Uzmanlarda bu konuda hastalarına belli fincan tüketimini dikkate alarak tavsiyede bulunur.
 • Düzenli kullanımı sayesinde vücut yağlarının ermesi konusunda fayda sağlar.
 • Beyni hem bilişsel gerileme hem de felçten koruyabilir. 
 • Ayrıca, çay tüketimi diyabet riski, diş kaybı ve pnömoniden ölme riskinin yarısına kadar artmıştır.
 • Kahve ve çayın içinde var olan kafein de en rahatsız edici nörodejeneratif koşullarından biri olan parkinson’u önlemeye ve hatta yardımcı olmaya da destek olabilir. Randomize kontrollü bir çalışmada parkinson hastalarına günde iki fincan kahvenin kafein eşdeğeri (veya yaklaşık dört fincan siyah çay veya sekiz fincan yeşil çay), üç hafta içinde hareket semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.
 • Mevsimsel alerjiden muzdarip olan kişilerde çay içmekten yararlanabilirler. Yapılan çalışmalar polen mevsiminden altı ile on hafta önce başlayarak günde üç fincan yeşil çay içmenin alerji semptomlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Bu çayı kullanan kişilerinde alerjiler konusundaki görüşleri olumlu yöndedir.
 • Ruh halinde olumlu düzeyde oynamalar yapmaktadır. Serotonin ve dopamin içeren monoaminler olarak isimlendirilen önemli bir nörotransmiterler sınıfının düzeyleri herhangi bir fazla monoamini parçalayan monoamin oksidaz (MAO olarak bilinir) adı verilen bir enzim tarafından kontrol edilir. Depresyon sorunu olan kişilerin beyinlerinde bu enzimin yüksek düzeylerde meydana çıkmaktadır. Depresyon nörotransmiter-munching enziminin yükselmiş düzeyleri nedeniyle anormal derecede düşük seviyelerde monoamin nörotransmiterlerinden kaynaklanmaktadır. Yeşil çay, elma, çilek, üzüm ve soğan gibi birçok bitkisel gıda depresyonu doğal olarak inhibe eden destekleri vücuda sağlar.
 • Çayın demlenen yaprakları ve kendisi özel olan fitoesterlerdir. Sadece cilde uygulandığı zaman bile hastalıkları tersine çevirebilecek kadar güçlü etkilerin ortaya çıkmasına olanak sağlar. Örneğin; yeşil çayın genital siğiller üzerine merhem formunda topikal olarak uygulanması, test edilen hastaların yarısından fazlasında şaşırtıcı düzeyde olumlu etkiler ve tedaviler ortaya çıkartmıştır. Bu şaşkınlık tedavisinin artık Hastalık Kontrol Merkezi STD Tedavi Kılavuzlarına resmen dâhil edilmesi şaşırtıcı değildir. 
 • Topikal olarak demlenen çayın uygulaması ile cilt kanserleri konusunda önemli düzeyde katkı sağlar. Gerçekten de yeşil çayın vücudun hem iç hem de dış kısmı üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.
 • Özellikle diyet ve düzenli egzersiz yapan kişiler çayı düzenli bir şekilde tükettiği zaman kısa sürede kilo verme sürecinin hızlandığını far edebilir. Egzersiz ve sağlıklı şekilde beslenme ile birlikte günde 3 defa yeşşil çayın tüketilmesi kalori yakılmasına olanak sağlayarak kilo verdirir. Hatta birçok diyetisyen beslenme programı düzenleme ve diyet listesi verme esnasında bu faydalı ve kalorisi düşük çayın tüketilmesi konusunda hastasını uyarmaktadır. Tabii ki önemli olan düzenli şekilde kullanımdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı