Zayıflama Çayı

Yeşil Çay Tüketimi Kaç Kalori Yaktırır ve Tarifler

Yeşil çaydan yapılan içecek türlerinin kalorisi oldukça düşüktür. Bu tarz içecekler kilo verme konusunda kişilere fazlasıyla destek sağlayacak özelliklere sahiptir.

Zayıflama

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olabilir. Çeşitli çalışmalar, yeşil çaydaki flavonoidlerin ile kafeinin metabolik hızı yükseltmeye, yağ oksidasyonunu artırmaya ve hatta insülin aktivitesini artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bir çalışma yeşil çay ve kafein tüketenlerin 12 haftalık bir süre boyunca ortalama 2.9 kilo kaybettiğini ve düzenli beslenmeye bağlı olduklarını göstermiştir. Başka bir çalışma da kalori çıktısındaki artışın 24 saatlik bir süre boyunca yaklaşık 100 kaloriye eşit olduğunu göstermiştir. Kilo vermeye destek sağlamak adına çok fazla yeşil çay içmeye kesinlikle gerek bulunmaz. Kilo kaybı faydaları farklı dinamiklere göre değişmek ile birlikte günde 3 bardak yeşil çay içerek bulunur. Kilo kaybı için düzenli şekilde içilmesi, egzersiz programlarının düzenli yapılması ve diyetin aksatılmadan uygulanması gerekir. Bu sayede sağlıklı şekilde yağ yakımı sağlanır.

Kaç Kalori Yakılır?

Hazırlanan çaydaki organik bileşikler, yağ yakma ve azaltılmış yağda yansıyan kalori yakılmasına yardımcı olan etkilere sahiptir. Böylece bu özelliklerden daha fazlasını elde etmek mümkün hale bu infüzyonu içerken kaç kalori yaktığını bilmek ilginçtir. Görünüşe göre her gün kahvaltıda bir bardak yeşil çay içmek 80 kalori yakmak mümkün hale gelir. Bu içecek dengeli ve sağlıklı beslenme ile bu içeceği tükettiğiniz sürece etkili bir şekilde kullanabilir. Her gün yeşil çay içen kişilerin kalori, yağ ve şekerden yüksek yiyeceklerde tüketmemesi gerekir. İnfüzyonlar kilo verme rejiminde tüketildiği sürece kilo vermek için iyi bir ek olabilir. Yeşil çayın hem sıcak hem de soğuk tüketebileceğini unutmamak önemli bir detaydır. Yeşil çay klasik şekilde, limonla, balla ve zencefille demlendiği zamanda kilo verme sürecine katkı sağlar. Üstelik yağ yakmak için egzersizin gerekli olduğunu unutmamak da çok önemlidir. Bu nedenle günlük 3 bardak yeşil çay ve günlük fiziksel aktivite ile  kilo verme sürecini hızlandıran bir program hazırlanabilir. Yeşil çayın yapraklarını suyun içinde fazla bekletmek konsantre olmasına olanak sağlayabilir. Ayrıca demleme de tariflerin olduğu gibi hazırlanması da çok önemlidir.

Unutmamak gerekir, bu bir yağ yakma tedavisi değildir ve bir egzersiz programını ve sağlıklı beslenmeyi sürdürmek önemli olan en önemli detaydır.

Kalori Yakması İçin Nasıl içilir?

Bu çayın günde 2 ile 3 bardak içilmesi önerilir. Düzenli yeşil çay içmek takviyeleri almak gibi kilo kaybı için faydalı olmayabilir. Hazırlanan kilo kaybına nasıl yardımcı olduğunu araştıran çalışmaların çoğu küçük bir porsiyon boyutunda faydaları yoğunlaştıran yeşil çay ekstraktında açık bir şekilde görünür. Düzenli yeşil çay da sağlıklı bir kilo vermeye yardımcı olurken, faydalar etkileyici olmaz.

Yeşil çayın tadını çıkarmaya geldiği zaman nasıl demlediği her şeyi değiştirebilir. Kaynayan kateçinlere zarar vereceğinden, suyun fazla ısınmamasına dikkat edilmelidir. En iyi sonucu elde etmek için su kaynatılır ama çayın üzerine dökmeden önce on dakika bekletilmesi gerekmektedir.  Ardından çayın üzerine dökülür ve yaprakları çekip servis etmeden önce 5 dakika demlenmesi adına bekletilir. Tadına bağlı olarak, bu demleme süresi daha uzun veya daha kısa olabilir. Bazı yeşil çay türleri kilo vermede diğerlerine göre daha iyidir. 

Yeşil çay kalori dolu bir içecek olmadığı için diyete dâhil edilebilir. Yeşil çay, şekerli gazlı içecekler ve şekerli kahve içecekleri için harika bir alternatif oluşturur.  Düzenli şekilde tüketimi gün içinde daha çok kalori tüketerek, daha yüksek enerji seviyelerine sahip olmanın ve hatta metabolizmanızın kalori yakmak için kilo verme rutinide bir fark yaratmasına olanak sağlar. Kalori yakmaya olanak sağlamak adına kalorisi düşük yeşil çay tarifleri arasında;

Avokado Smoothie

Yeşil çay ve avokadoyu birbirine karıştırmak protein, esansiyel yağ asitleri ve antioksidanların mükemmel bir kombinasyonunu sağlamaktadır. Sadece bir çorba kaşığı yeşil çay, yarım avokado, bir muz ve tüm malzemelerin karışması için yeterli sıcak suyu (yaklaşık yarım fincan)birleştirmek yeterli olur. Hazırlanacak olan içecek öncelikli olarak sıcak suda demlenmelidir. Ardından blender her şeyi bir araya getirerek tatlı bir kahvaltılık smoothie yaratmak oldukça kolaydır.

Limon ve Zencefil

Hazırlanan faydalı içecek, limon ve zencefil de yağ kaybını teşvik eder. Bunları günlük fincana ekleyerek çayın yapraklarının sahip olduğu doğal faydaları arttırmak mümkündür. Öncelikli olarak su kaynatılır ve yapraklar suyun içinde demlenir. Suyun içinde 5 dakika süresince bekletilmesi gerekmektedir. Süzüldükten sonra yarım limonun suyu sıkılır, 1 çay kaşığı kadar rendelenmiş zencefil hazırlanır. Tüm malzemeler birbirine karıştırıldıktan sonra 15 dakika bekletilir ve süzülür. Yağların yakılmasına olanak sağlayan bu içecek günde 3 defa yemeklerden 15 dakika sonra içilmesi gerekir. Düzenli ve sağlıklı beslenme, egzersiz programı ile birlikte kullanılmalıdır. Çayın düzenli içilmesi de oldukça önemli bir detaydır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı