Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Günlük Olarak İçilmesi Gereken Yeşil Çay Miktarı ve Tavsiyeler

Yeşil çay, son yıllarda oldukça popüler olan çay türlerinden biridir. Sağlık için faydalarının yanı sıra yaz günlerinde canlandırıcı ve serinletici bir içecek olarak da tüketilmektedir.

Günlük Olarak İçilmesi Gereken Yeşil Çay Miktarı 


Günde kaç bardak yeşil çay içilmeli?

Uzman doktorlar günde 4 bardağa kadar yeşil çay tüketmenin sağlık için birçok olumlu faydası olduğunu söylemektedir. Yaşlanma karşıtı yani anti-aging içeceklerden biri olarak kabul edilen yeşil çay vücudunuz ve zihniniz için harika olan antioksidanlar ve besinlerle doludur. Fakat her besinde olduğu gibi aşırı tüketimde bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu durum ise genellikle kişiden kişiye değişir. Bu durumun temel nedeni herkesin aynı metabolizma hızına sahip olmaması ve vücudunun farklı bir çalışma sistemi bulunmasıdır. Günlük yeşil çay tüketiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur çay tüketiminden sonra kendinizi nasıl hissettiğinizdir.

İngiliz ve Rus doktorların konuyla ilgili yaptığı çalışmalarda günlük ideal tüketimin 4 fincan yani 1 litre civarında olduğu, daha fazla tüketimde ise kafein bağımlılığı başta olmak üzere gıda zehirlenmesine kadar birçok sağlık sorununa yol açabileceği ifade edilmiştir. 

Ayrıca uzmanlar, her bir bardak tüketimin ardından en az 2 ile 3 saat arasında mola verilmesi önererek, art arada 3-4 fincan yeşil çay tüketilmesinin merkezi sinir sisteminde tahribata yol açarak aşırı strese neden olabileceğini belirtmişlerdir. 

Sağlık İçin Faydaları 

Yeşil çay içinde yer alan flavonoidler ve polifenoller güçlü antioksidan özelliklere sahip önemli bileşenlerdir. Taze demlenmiş bir fincan içinde yer alan bu antioksidanlar demleme şekline bağlı olarak farklılık gösterse de son derece güçlü etkilere sahiptir. Başlıca faydaları arasında; 

  • Yüksek kolesterolü düşürücü etki göstermesi, 
  • Kan şekerini düzenlemesi, 
  • Bakteri ve virüslerin vücuttan atılmasını kolaylaştırması, 
  • Vücuttaki kanserojen hücreler adı verilen serbest radikaller ile savaşması, 
  • Beyin hücrelerini koruyarak, hücre aktivitesini düzenlemesi, 
  • Kemik mineral yoğunluğunu arttırması,
  • Metabolizma hızını arttırarak yağ yakıcı etki göstermesi sayılabilir. 

Ayrıca, kalori içermediğinden dolayı herhangi bir şekilde kilo alımına yol açmadığı gibi ödem gibi vücutta su toplanmasına bağlı olarak gelişen şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olur. Vücudun dayanıklılığını arttırarak enerji verir. 

Sigara bırakma sürecinde, vücudun toksinlerden daha hızlı arınmasını sağlar. Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır. 

Demleme Tavsiyeleri 

Soğuk ya da sıcak yeşil çay hazırlarken bazı püf noktalara dikkat etmek hem içerdiği antioksidanların korunmasını hem de daha lezzetli bir sunum sağlamanızı kolaylaştırır. Bunun için öncelikle demlemek istediğiniz bardak miktarını belirleyin. Yaklaşık bir fincan için uygun görülen yeşil çay miktarı 5 gram yani bir çay kaşığı ölçeğindedir. Daha sonra kuru bitki yapraklarını porselen bir demlik ya da cam bardak içine alarak soğuk su ile yapraklar hafifçe kendini bırakana kadar yıkayın. Direkt olarak kaynar suyu bitki yapraklarının üzerine dökmek bitkinin içerdiği vitamin ve minerallerin ölmesine neden olmaktadır. Son olarak 4 ya da 5 dakika boyunca kabınızın üzerini kapatarak dinlenmeye bırakın. 

Tadını ayarlamak için demleme süresini değil kullandığınız yaprak miktarını değiştirebilirsiniz. Daha aromatik bir lezzet isteyenler servis sırasında limon dilimleri ya da zencefil dilimleri de kullanabilirler. 

Bazı kaynaklarda süt ile hazırlanan tarifler yer almaktadır. Fakat süt, yeşil çay içerisinde yer alan bazı vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilimini zorlaştırdığından son yıllarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere demleme yöntemleri arasında sütlü tarifler önerilmemektedir. Onun yerine bal ile yapılacak tatlandırma işlemi daha makbul sayılmaktadır. 

Yeşil Çay Tarifi 

  • 1 çay kaşığı yeşil çay 
  • 1 bardak kaynamış su 
  • Tatlandırmak için limon ya da bal 

Hazırlama: Bitki yapraklarını porselen bir demlik ya da cam bir fincan içine alın. Hafifçe soğuk su ile yıkayarak yaprakların açılmasını sağlayın. Üzerine yavaşça kaynamış suyu ilave ederek 4 ile 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Bal ya da limon dilimleri ile tatlandırarak içebilirsiniz. Bu tarifi daha büyük miktarda yaparsanız 24 saat boyunca buzdolabında bekleterek gün içinde soğuk olarak da tüketebilirsiniz. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil çay, bol miktarda kafein ve tanen içermektedir. Bu yüzden demir eksikliği olanlar, hamileler, kafeine karşı duyarlı olanlar ve antidepresan ilaç kullananlar doktorlarına danışmadan günlük tüketimden kaçınmalıdır. 

Aldığınız ürünlerin içeriklerini okumanız ve son kullanma tarihine dikkat etmeniz önemlidir. Kafeinsiz olarak satılan bazı ürünlerde işlemler sırasında bazı vitamin ve mineraller kaybolmaktadır. 

Yapılan çalışmalar günde 7 bardaktan fazla yeşil çay içenlerde uykusuzluk, aşırı stres, merkezi sinir tahribatı, demir eksikliği ve kanama bozuklukları geliştirdiğini göstermiştir. Uygun olan tüketim günde 2 ile 5 bardak arasında olmalı ve asla günlük 1 litreyi geçmemelidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı