Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Diyet Döneminde Yeşil Çay Faydaları, Nasıl Kullanılmalıdır?

Diyet sürecinde yeşil çaydan hazırlanan içecek türlerinin tüketilmesi ya da diyet programı içine düzenli bir şekilde alınması kilo kaybının hızlanmasına olanak sağlamaktadır.

Yeşil Çay ve Diyet

Bu çay sağlık ve figürlerini izleyenlerin geleneksel bir içecektir. Vücut için oldukça yararlıdır, hayatı uzatır, birçok hastalığa karşı korur, kilo kaybını teşvik eder veya norm içinde tutar. Düzenli olarak kullananların çoğu bu içeceği sever, düzenli tüketildiği zaman aşırı vücut ağırlığına maruz kalmaz. Genel olarak bu küratif infüzyon hemen hemen tüm diyetlerin menülerine girer, çünkü kilo vermeyi aktif olarak destekler ve herhangi bir diyetin etkinliğini arttırır. Üretim teknolojisine göre minimal fermantasyona (oksidasyon) tabi tutulan çay yapraklarında, tüm organizmanın normal işleyişini sağlayan birçok vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri bulunur. Bu sayede sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunur. Hazırlanarak içilen çayın düzenli kullanımı metabolik hızı artırır ve ayrıca fazla kilo kaybıyla sonuçlanan bir dizi başka etkiye de sahiptir. Bu etkiler içinde;

 • Fazla sıvı çıkarılmasına katkıda bulunarak diüretik bir etki sağlar.
 • Yağların hacmini yaklaşık 1,5 kat arttıran mükemmel bir yağ yakıcıdır.
 • İştahı azaltır, yenen yiyecek miktarının azalmasına olanak sağlar.
 • Toksin ve toksinlerin vücut temizliği, bir diyaforetik etkiye sahiptir.

Üç gün boyunca 5 ile 7 bardak yeşil çay tüketilmelidir (bu ortalama 1,5 litredir). Yemekte tatlılar, un ürünler, yağlı ürünler, kızartılmış gıdalar, alkol alımları azalmaya başlar. Yeşil çaydan diyet yapacak olan kişiler bu süreçte sebze, meyve ve tahıl içermelidir. Ürünler çiğ olarak ya haşlanmış halde tüketilmelidir. Bu içecek ile yapılacak olan diyet 2 ile 3 aydan daha fazla olmamalıdır.

Diyet Menüsü

Diyet menüsü, her gün için aynıdır.

 • Kahvaltı: 1 yumurta, 1-1,5 bardak yeşil çay
 • Ara öğün; meyve 1 porsiyon, 1 bardak yeşil çay
 • Öğle yemeği; çiğ sebze salatası ( salatalık, domates, biber, yeşillik), 1 – 1,5 bardak yeşil çay
 • Öğleden sonra atıştırmalık; 1 adet çavdar ekmeği, 1 bardak yeşil içecek
 • Akşam yemeği; 200-250 gram haşlanmış sebze, 1-1,5 bardak yeşil içecek

Diyet süreci içinde en az 2 litre civarında normal su içilmesi gerekir.

Sütle Diyet

Günümüzde sadece süt ve yeşil çayın içilmesine izin verilen çok popüler bir diyettir. Gerçekten kilo vermenin hızlı sonuçlarının ortaya çıkmasına olanak sağlar. 3 gün içinde sıvıları temizleyerek 2 ile 2,5 ekstra kilodan kurtulmak mümkün hale gelir. Esas olan böyle bir tekniğin, yağ yakımı sürecinin başlamasına katkı sağlamasıdır. Bu daha az beslenmeye, katı diyetler olmadan bile, etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Kurallar oldukça basittir;

 • Bir gün için 2 litre süt ve eşit Aralıklarla 2 litre temiz su içmek diyetin önemli olan noktaları arasında yer alır.
 • Kaynatılmış, hafif soğutulmuş olan süte (2 litre) çay yaprakları (3 yemek kaşığı) eklenir. 10 dakika süresince demlenmesi adına bekletilir. Daha sonra hazır olan içecek süzgeçten detaylı şekilde süzülür.
 • Bir bardak hafif soğutulmuş kaynar su için bir çay kaşığı yeşil çaydan atılır, birkaç dakika boyunca demlenir ve daha sonra 50 ml süt ilave edilir. Bu karışım ilk günün karışımıdır.

Gün için ikinci yöntemin uygulanmasında dikkat edilecek olan nokta iki bardak yağsız sütün demlenmesinin yapılması ve ayrı şekilde içilmesidir. Ayrıca çeşitli önerileri ve detayları da gözlemlemek gereklidir.

 • Her saat bir bardakta içecek hazırlanır ve unutulmadan tüketilir.
 • Su içmek için molalar verilmelidir ama her saatte bir bardak unutulmadan tüketilir.

Kilo kaybı ve temizlemeye ek olarak, süt ve yeşil çay diyet destekleyici bir etkiye sahiptir. Ateroskleroz, dysbiosis, periodontitis gelişimini önler. Kalbin, kan damarlarının, endokrin ve sindirim sisteminin çalışmasını iyileştirir.

Sodalı Zayıflama

 • 1 şişe doğal maden suyu yani soda
 • Yarım litre içme suyu
 • Yarım doğal limon
 • 1 yemek kaşığı kadar yeşil çayın yaprakları

Öncelikle su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Yaprakların haşlanmaması adına direkt olarak kaynar suyun içine atılmaz. 3 ile 4 dakika bekletildikten sonra suyun içine atılır ve 10 dakika kadar demlenir. Bu içeceğin içine limon suyu sıkılarak kabukları da atılır. Ardından maden suyunun eklemesi de yapılır ve 10 dakika kadar daha bekletilmelidir. Bu içecek 15 gün süresince diyete destek sağlamak adına düzenli bir şekilde tüketilir. Uygulama taze şekilde hazırlandığında ve düzenli şekilde tüketildiğinde kısa sürede yağların yakılmasına olanak sağlayan etkilere sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı