Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Aç Karına Yeşil Çay Tüketmenin Faydaları ve Demleme Şekli

Özellikle sabahları aç karına içilecek olan çay sağlık bakımından faydalar sağlar. Bu faydaların yanı sıra kilo verme konusunda da oldukça etkili çözümler sunar.

Aç Karına Yeşil Çay

Yeşil çay, yüzlerce yıldır Çin ve Japonya’da kullanılmaktadır. Son yirmi yılda, küresel popülariteye ulaşmıştır. Sağlığı iyileştirmek için yeşil çay kullanan insanların birçok referansı bulunur ve birçok bilimsel çalışma düzenli şekilde çay tüketiminin pozitif tıbbi özelliklerini doğrulamıştır.  Sağlıklı polifenoller, karotenoidler, tokoferoller, askorbik asit, krom, çinko, selenyum ve farklı fitokimyasal maddeler içerir. Özellikle nasıl tüketileceği konusunda detay arayan çok fazla kişi vardır. Bu detaylandırma da Sabahları aç karına içmenin faydalarının bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu faydalar arasında;

Mide Sorunları

Çayın yaprakları tanenler ile doludur ve bu bileşikler mide ağrıları, kabızlık, mide bulantısı ve en kötü durum senaryosunda kusmaya yol açabilecek şekilde midede asitliği artırabilir. 

Anksiyete Ve Uyku Problemleri

Diğer birçok çayda olduğu gibi bu çayın içinde de bir miktar kafein bulunur. Eğer aç karnına çay içilirse, kafeinin olumsuz etkilerinin daha yoğun olması olasıdır. Bazı kişilerde, bu etkiler uyku problemlerine ve kaygıya yol açabilir. Bundan dolayı sabahları yeşil çay içilirse uyku problemleri konusunda endişelenmeye gerek yoktur.

Anemiden Mustarip Kişilerde Azalan Demir Emilimi

Çay vücudun demiri doğal olarak emebilme yeteneğini azaltabilir. Nedeni de kateşinlerin çayın içinde bulunmasıdır.  Gün boyu demir bakımından zengin gıdalar yenilebilir ve çayın bu gibi durumlarda olumsuz etkilerini kesinlikle ortadan kaldırır. Yani aç karnına yeşil çay içmek çoğu zaman güvenlidir.

Düşük Kolesterol Düzeyleri

Kötü kolesterolden kurtulmaya olanak sağlayan en basit yollarından bir tanesi sabahın erken saatlerinde aç karnına bir bardak yeşil çay içmektir.  Kötü kolesterol sorunu olan birçok insan, bu uygulamanın onlara yardımcı olduğu konusunda olumlu yanıtlar vermiştir. Özel içeriği sebebiyle içecek iyi kolesterol seviyesini artırırken kötü kolesterol seviyelerini azaltma konusunda destek sağlar.

Enerjik Hissetmek Ve Yorgunlukla Mücadele Etmek

Bu yapraklar magnezyum, çinko ve krom bakımından zengindir. Bu maddelerin her biri kan akışı için iyidir.  Sabah saatlerinde enerjik hissetmek de insanlar için çok önemlidir ve bu tam olarak yeşil çayın sağladığı bir etkidir.

Hastalık Önleme Ve Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

İçeceğin güçlü antiviral ve anti bakteriyel özellikleri bulunur. Bu eşsiz tarafı sayesinde insanlar kendilerini geniş bir hastalık yelpazesinden koruyabilir. Ayriyeten mevcut hastalıkların ilerlemesini durdurmak içinde tüketilmelidir. Kan basıncını dengelemeye destek olan doğal olarak geliştirilmiş kan akışı sağlar. Hipertansiyon ile uğraşan kişilerin düzenli tüketmesi gerekir. Kan basıncını düşürmenin en etkili ve ucuz yoludur. Bu uygulamayı bir rutine dönüştürmek kan basıncını stabilize etmeye olanak sağlar.

Zayıflama ve Sindirim

Yeşil çay sindirim sistemine yardımcı olur. Midemiz boş olduğu zaman sindirim sistemi içindeki işlemler stabil şekildedir. Yeşil çay bu süreçleri doğal olarak bunu artırır. Hazırlanan içeceğin kilo verme konusunda etkili olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de polifenollerin varlığının olmasıdır. Polifenoller yağ oksidasyon düzeylerini artırabilir ve sonunda kilo kaybına yol açabilir. İçecek düzenli şekilde günde 3 defa tüketildiği zaman kilo kaybı yaşanmaya başlar. Ayrıca bu içecek ile birlikte kesinlikle diyet ve egzersiz yapılmalıdır. Zayıflama için kullanacak olan kişiler klasik şekilde demleme yapabileceği gibi ballı, limonlu, sodalı, tarçınlı ve farklı malzemeler ile de demleme yapabilir. Özellikle soda, limon ve çaydan elde edilecek olan içecek kilo verme sürecinde oldukça etkili olacaktır. Kilo verme sürecinde öncelikli olarak sabah aç karına bir bardak içeceğin tüketilmesi gerekir. Ardından öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat sonra da içilmelidir. Yani tok karına içilmesi gerekir.

Çayın Demlenmesi

Açık Çay

  • 1 adet poşet çay
  • 1 su bardağı kaynar içme suyu

öncelikli olarak su kaynatılır ve içine direkt olarak poşet çay atılır. 5 dakika boyunca bekletildikten sonra poşet hemen içinden alınır. Açık çay özellikle sabahları tüketildiği zaman kilo kaybı ve diğer sağlık sorunları için fayda sağlayan etkilere sahiptir.

Limonlu

  • 1 tutam çayın yaprakları
  • Yarım limon suyu
  • 1 su bardağı içme suyu

1 bardak su ocak üzerinde kaynatıldıktan sonra altı kapatılır ve içine yapraklar atılarak 10 dakika bekletilir. Ardından süzülen karışımın içine limon suyu eklenmelidir. Özellikle kilo kaybının yaşanması ve yağların yakılması için ılık şekilde tüketilmesi gerekir.

Ballı

  • 1 tutam çayın yaprakları
  • 1 tatlı kaşığı doğal bal
  • 1 su bardağı içme suyu

Yeşil çayın yapraklarının demlenmesinin ardından süzülür. Süzülen içeceğin içine bal eklemesi yapılarak tüketime hazır hale getirilir. Özellikle yağ yakma konusunda faydaları bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı