Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Yenidoğan Bebekler Rezene Çayını Neden Kullanmalıdır?

Yenidoğan bebeklerde rezeneden yapılacak olan çayların birbirinden farklı olumlu etkileri vardır. Bunların ortaya çıkması için düzenli ve dozajında kullanım yapılmalıdır.

Yeni doğan Bebekler ve Rezene

Rezene doğal aroma ve tadı ile dolu bir flavourful bitkidir. Bitkisel çay gibi geleneksel olarak kullanılan bitki sorunu verimli bir şekilde çözer. Özellikle rezene çayı mükemmel bir çare olması ile bir üne sahiptir. Bebekler için yaygın olarak tercih edilen bir kolik ilaçtır. Annelerin bebeklerine anne sütü yanında vermeleri tavsiye edilir. Bebeklerde şişkinlik olasılığını azaltan uçucu gazlara sahiptir. Şişkinlik, bebekleri rahatsız eder ve çoğu kontrol edilemez şekilde ağlar. Bebeklere rezene vermenin güvenli olup olmadığı konusunda anneler fazlasıyla merak içindedir. Bu sorunun cevabı olumlu etkiler yaratmasıdır. Kadın doğum uzmanı ve bebekler doktorları dozajı düzgün şekilde kullanıldığı sürece rezenin zarar meydana getirmediğini söylemektedir. Yeni doğan bebeklere kimyonlu ya da zarar vermeyecek farklı bitkilerle de çay demlenebilir. Yalnız uzman hekimler özellikle sade şekilde demlenmesini tavsiye eder. Yeni doğan bebeklerde zarar meydana getirmeyecek demleme şekilleri arasında;

Kolik, bebeğe çok fazla rahatsızlık verebilecek sorunlardan bir tanesidir. Karnına sıkışan çok miktarda gazın neden olduğu, genellikle ağrılı mide kramplarına yol açarak bebeğin çok ağlamasına neden olur. Olasılığı azaltan özellikleri ile rezene bebeğin karnındaki tüm fazla gazı ortadan kaldıracaktır. Bebekler kolikten muzdaripse, o zaman ortadan kaldırmak için bu çay en iyi çözümdür.

 • 1 çay kaşığının yarısı rezenenin tohumu
 • 1çay bardağı kaynar su

Bu iki bitki birleştirilir ve 15 dakika boyunca bekletildikten sonra süzülür. Ardından bebeğe öncelikli olarak sorun meydana geldiğinde 1 çay kaşığı olarak verilir.

Sindirim Sorunları

Sindirim, atonik dispepsi ve şişkinlik gibi sindirim bozuklukları genelde bebeklerde yaygındır. Bebeğin bu şekilde rahatsız olmadığından emin olmak için, ona bu faydalı çayın her gün düzenli şekilde verilmesi gerekir. Düzenli şekilde bebeğe tüketim yaptırılması sayesinde gerekli olan etkili sonuçlar hızlı şekilde meydana çıkmaya başlar. Aksi takdirde olumlu ve hızlı sonuç beklenmemelidir.

Solunum Hastalıkları için Çözüm

Bebek öksürüyor mu, astım veya bronşit gibi rahatsızlıklardan mı acı çekiyor? Bunlardan kısa sürede kurtulmak isteyen anne ve babalar için en güzel çözüm rezenenin olumlu etkilerinden oluşan çayın hazırlanmasıdır. Solunumunda sorun olan bebekler için bir hafta boyunca günde 3 kez rezene çayı verildiğinde değişim kısa sürede fark edilir.

Antioksidan Özellikleri

Bebekler büyümeyi daha hızlı bir oranda yaşadıklarından, genelde  çok fazla beslenme yaparlar. Bunun bir sonucu olarak, vücutları, elimine edilmemişse, çevreleyen hücreler ve dokularda hasara neden olabilecek birçok serbest radikal salgılarlar. Vücuttaki bu tür serbest radikalleri ortadan kaldırmak için bebeğin rezeneden yapılan sade ve kimyonlu çayları düzenli olarak tüketmesi gerekir.

 • Yarım çay kaşığı rezene
 • Yarım çay kaşığı kimyon
 • 1 su bardağı su

Rezeneler ve kimyon bir kabın içinde karıştırıldıktan sonra üzerine kaynar su ilave edilir. Bu şekilde 10 dakika süresinde bekletildikten sonra hemen süzülmelidir. Oda sıcaklığına gelen kimyonlu çay günde 3 çay kaşığı bebeğe verilir. Zarar vermeyecek olan bu çay düzenli tüketim ile sorunları ortadan kaldırır.

Göz Enfeksiyonları için Çözüm

Rezene çok yönlü bir bitkidir. Bunun nedeni bebeğin gözlerini enfeksiyonlardan korumak için tıbbi bir göz yıkama olarak da kullanılmasıdır. Klasik şekilde demlenen çay ile bebeklerin gözleri silinir. Özellikle enfeksiyon, çapak ve diğer göz sorunları konusunda etkilidir. Gün içinde 3 kez gözlerin rezene suyuna batırılmış pamuk ile silinmesi yeterli olacaktır.

Çayların Hazırlanması

Kolik ve Gaz için

 • 1/2 çay kaşığı rezene 
 • 1/2 çay kaşığı anason 
 • 1/2 çay kaşığı dereotu tohumları

Tüm malzemeler bir cam kavanoz içine alınır ve içine 12 yemek kaşığı kaynar su eklenir. Ardından süzülerek bebeğe;

 • 1/2 çay kaşığı kadar gerektiğinde her yarım saatte bir verilir.

Ballı

Ballı karışım 1 yaş üzerinde olan ve bala alerjisi olmayan bebeklerde kullanılır. Anneler emzirme döneminde içebilir.

 • Rezene tohumu 2 çay kaşığı
 • Su
 • Karahindiba 1çay kaşığı
 • 1 tatlı kaşığı bal

1 su bardağı içme suyu iyice kaynatılır. Sıcak suyun içine 1 çay kaşığı karahindiba yaprağı ve taze ezilmiş 2 çay kaşığı rezene tohumu üzerine dökülür. Bu şekilde 10 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra rezene çayı elde etmek için karışımı ince bir süzgeçten geçirilir. Bebekler ve anneler içmesi adına  tatlandırılması için 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir.

Bebeklere bir fincan rezene çayı günde üç defaya bölünerek içirilmelidir. Bebekler ve anneler kendileri için doğal bal kullanımı yaptığından emin olmalıdır. Bebeğin rezene çayına süt eklenmesi, sağlıklı bir muamele ile birleşen rahatlatıcı bir tedavi için iyi bir fikirdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı