Yasemin Çayının Faydaları – Yasemin Çayı Nasıl Yapılır

Çin çayı olarak da bilinen yasemin çayının birçok hastalığı iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Yazımızda hangi hastalıklara iyi geldiğini ve doğru tüketim şekillerini bulabilirsiniz.

Yasemin Çayının Faydaları

Anavatanı Çin olan yasemin bitkisi, çoğunlukla çay olarak içilir. İçeriğindeki birçok yararlı bileşen sayesinde, birçok hastalığı iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Parfümeri ve ilaç sanayisinde de önemli bir hammaddedir.

Bu bitki çayının en önemli özelliği metabolizma dengesini sağlamasıdır. Metabolizma dengesinin sağlanması neticesinde birçok hastalığa karşı koruma sağlanırken, aynı zamanda da bağışıklık kaynaklı hastalıklara yakalanma riski de en aza indirgenir.Sindirim sistemini uyarıcı etkisi sayesinde kronik kabızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarında da iyileştirici etkiye sahiptir.

Faydaları

Doğru şekilde tüketilen çay sayesinde birçok hastalığı iyileştirebilir, yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Sağladığı faydalara bakacak olursak;

 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Vücutta biriken toksinlerin hızla atılmasını sağlar. Özellikle karaciğerde oluşan iltihaplanmaları iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Yaz aylarında soğuk tüketilerek hazmı kolaylaştırır. Su kaybını önlemede etkilidir.
 • Antidepresan özelliği sayesinde sinirsel birçok hastalıkta iyileştirici etki gösterir.
 • Vücutta glikoz seviyesini düşürmeye yardımcıdır.
 • Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında nefes açıcı özelliğe sahiptir.
 • Kan basıncını normal seviyede tutar.
 • İştahı azaltıcı etkisi vardır.
 • Vücutta tuz dengesinin oluşmasına yardımcı olur.
 • Kolesterolü önleyerek ideal seviyede tutmaya yardımcı etki gösterir.
 • Antioksidan bileşenler içermesi sayesinde kanserde koruyucu rol oynar.
 • Stres ile başa çıkmakta önemli bir çaydır. Düzenli ve yeterli miktarlarda tüketildiğinde stresi önlediği klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından da sağlıklı yaşam için yasemin çayının tüketilmesi önerilmektedir. Saraçoğlu, her gün içilecek fincan çayın ruh sağlığına olumlu etkilerinin olacağını belirtmektedir. Ayrıca Saraçoğlu diyetlerinde de bu çayı sıklıkla önerdiğini ifade etmektedir.

Normal miktarlarda tüketildiğinde çok nadir yan etki gösterir. Ancak hipertansiyon ve ülser hastalığı olan kişilerin doktor tavsiyesiyle tüketmeleri önerilmektedir. Aşırı tüketildiğinde şiddetli başağrısı ve başdönmesi yaşanabilir. Bu gibi durumlarda tıbbi destek alınmalıdır.

Yasemin Çayı Zayıflatır mı

Sindirim sistemini çalıştırması ve dolaşım sistemine olan pozitif etkisi zayıflamada da etkili olduğundan çay olarak diyetlerde tercih edilmektedir. Diyet haricinde tek başına kullanımda bile zayıflatıcı etki göstermiştir. Diyetisyene danışılarak zayıflamada etkili bir çay olarak tüketilebilir.

Yasemin Çayı Nasıl Demlenir

Alerjik etki gösterebileceğinden dolayı bitkimizi her zaman yeşil veya siyah çay ile harmanlayarak demlemek en iyi yöntem olacaktır. 

1 çay kaşığı yasemin ile 2 çay kaşığı yeşil çayı harmanlayın. 90 dereceye kadar ısıtılmış bir fincan suya atarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Demleme tamamlandığında dilerseniz bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Eğer demlediğiniz çayın tadı acı ise doğru demlenmemiş demektir. Böyle bir tat aldığınızda demleme süresini daha da artırmalısınız. Doğru demlenen çay hoş kokulu ve aromalı olacaktır. Demleme esnasında musluk suyu kullanmayın. Şebeke suyunda bulunan kireç çayınızın tadını bozacaktır. Ayrıca çayınızı asla yarım dakikadan fazla ısıtmamalısınız. Fazla ısınan çayın tadı bozulacak ve acılaşacaktır.

Yaseminli Siyah Çay Tarifi

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı yasemin
 • 4 çay kaşığı siyah çay
 • 4 bardak su
 • (İsteğe bağlı) tatlandırıcı olarak şeker

Malzemeleri iyice harmanladıktan sonra kaynattığımız porselen veya cam demlikteki suya ilave ediyoruz. Beş dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra şeker ilave ederek içebilirsiniz. Siyah çay içerdiğinden bal ilave edilmesi önerilmez.

Yaseminli Lavanta Banyosu

1 yemek kaşığı lavanta ve yasemini bir litre suya dökerek yarım saat bekletin. Bu karışımı küvete doldurduğunuz suya ekleyerek içinde 15 dakika kadar kalın. Kaslarınız gevşeyecek ve yorgunluğunuz gidecektir. Yatmadan önce bu karışımla yapacağınız banyo sayesinde uyku problemlerini gidererek, kaliteli bir uyku oluşturabilirsiniz.

Yasemin Çayı Uyku Yapar mı?

İçerdiği birçok bileşen metabolizmada dinginlik yarattığı ve sinir sistemini gevşetici etki gösterdiğinden rahat uyumaya yardımcıdır. Ancak aşırı uyku yaptığı gözlenmemiştir. 

Yasemin Çayı Nereden Alınır?

Aktarlarda ve eczanelerde kolayca bulabilirsiniz. Ancak alacağınız çiçeklerin taze ve canlı görünmesine dikkat etmelisiniz.

Yasemin Çayı Fiyatı Ne Kadardır?

Çiçekler halinde hazır paketlerde satılan bitkinin 50-100 gram fiyatı 20 ile 25 TL arasında değişmektedir.  

 Hamilelikte yasemin çayının tüketilmesi çoğu uzman tarafından önerilmemektedir. Gösterebileceği alerjik etkiler nedeniyle anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Gebelik esnasında bitki çayı içilmek isteniyorsa zararsız ikamelere yönelmek daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir