Zayıflama Çayı

Yağ Yakmaya Yarayan Bitkisel Çaylar Nasıl Demlenir?

Yağ yakma konusunda fayda sağlayan doğal ilaçlar arasında bitkisel çaylar bulunur. Bu çayların düzenli şekilde kullanılması ile kısa sürede yağ yakımı sağlanır.

Yağ Yakımı ve Bitkisel Çaylar

Kilo kaybı ve yağ yakımı söz konusu olduğu zaman insanlar tarafından en sık bitkisel çayların tüketimi yapılır.  Suyun yanında, çay dünyanın en çok tüketilen içeceğidir. Çay, sıcak veya soğuk olarak servis edilebilen çok yönlü bir içecektir. Ayriyeten çeşitli tatlar içerir, susuzluğun giderilmesine, metabolizmanın hızlanmasına, yağların yakılmasına, kişilerin uyanmasına ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Mağazada satılan birçok çeşit olsa da, gerçek çaylar yeşil, oolong, siyah ve beyazı içerir. Çay yaprakları, farklı renkler, tatlar ve sağlık yararları için farklı şekilde işlenir.  Çay, özellikle yeşil çay, metabolizmayı artırma yeteneğinden dolayı kullanılır. Çay kafein ve kateşinler (enerji tüketimini artırdığı ve yağ yaktığı söylenen doğal antioksidanlar) içeriyor olsa da, araştırmalar kilo kaybı ve kilo bakımı için çayın kullanımıyla ilgili karışık sonuçlar ortaya koyar. Yapılan birçok çalışma, yeşil çay içmekten elde edilen çok daha fazla miktarda kateşini kullandığı için, artan metabolizma yolu ile kilo kaybında çay yardımının iddialarını desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Şekersiz çay içmek kişileri susuz tutmaya yardımcı olacaktır. Bu da açlık için susuzluğun neden olduğu aşırı yemeyi önleyerek kilo vermeye destek sağlayabilir. Kilo verdiren bitkisel çay çeşitlerinin malzemeleri konusunda dikkatli hazırlık yapılması da gerekir. Özellikle doğru şekilde demlenmesi kısa sürede kilo kaybının ve yağların yakılmasının olanağını sağlar. Beslenme düzeni içine alınan içeceklerin düzenli olarak kullanılması da kilo kaybı adına gereklidir.

Çay Tarifleri

Yeşil Çay

Yağ hücrelerinin kilidini açar.  Bir egzersiz yapmadan önce, bir bardak yeşil çay yudumlanması yağların hızlı şekilde yanmasına olanak sağlar. Günlük olarak 4-5 bardak yeşil çay içen kişiler içmeyen kişilere göre daha hızlı kilo kaybı elde etmiştir. Yağ hücrelerinden (özellikle karnın) yağ salınımını tetikleyerek adipoz dokusunu patlayan ve sonra yağın enerjiye dönüşme kapasitesini hızlandıran kateşinler bulunur.

  • 1 tatlı kaşığı kuru olan yeşil çayın yaprakları
  • Bir su bardağı kaynar içme suyu
  • Yarım limonun suyu

Yaprakların üzerine direkt olarak kaynar su aktarılır ve 8 dakika boyunca demlenmesi adına bekletilmelidir. Ardından süzülen karışıma limon suyunun eklenmesi ile tüketilir. Gün içinde 4 bardak içilir ve taze şekilde hazırlanır.

Oolong Tea

Metabolizmayı hızlandırır  Oolong, “siyah ejderha” çayı olarak da adlandırılır. Vücudun lipitleri (yağ) metabolize etme yeteneğini artırarak kilo kaybını desteklemeye yardımcı olan kateşinler içerir. Düzenli olarak oolong çayını yudumlayan katılımcıların altı haftalık zaman periyodu boyunca altı kilo kaybetmiştir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Gergin olan kişiler ya da zor bir günün hemen ardından kişi kendi sakinleştirmek adına bir bardak içebilir.

Nane Çayı

Nane çayı iştahı bastırır. Her iki saatte bir nane koklayan kişilerin ayda ortalama beş kilo kaybetmiş olduğu bulunmuştur. (Çay kafeinin nispeten düşük olmasına rağmen  bir fincan kahvenin sunduğu yaklaşık yüzde 25’i – kafeinsiz çeşitler yatıştırıcı yatmadan önce yatıştırmak için elverişlidir. Ayrıca yastığa birkaç damla nane yağı eklemekte fayda sağlar.

Beyaz Çaylar

Yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engeller  Beyaz çay, çoğunlukla güneş ışığında doğal olarak kurutulur, bu da onu en az işlenmiş ve en zengin antioksidan kaynağı yapar. Çaylar arasında yeşil çay olarak üç kat fazla polifenol içerir.  Beyaz çayın aynı anda lipolizi (yağın parçalanması) hızlandırabileceğini ve insan yağ hücrelerinde aktif olduğu düşünülen yüksek miktardaki bileşenlerden dolayı adipogenezin yağ hücrelerinin oluşumu engellendiğini gösterdi. 

Rooibos

Kilo kaybı çabalarını potansiyel olarak artırabilecek aspalatin adı verilen bir flavanoidir. Kan şekerini dengelemeye ve insülin direncini artırmaya yardımcı olacağını uzmanlar söylemektedir. İnsülin direnci iyileşirse, karbonhidratlar daha verimli bir şekilde metabolize olur. Karbonhidratlar enerji depolarına karşı yağ depolanmasına izin verir. Tarifi

  • 1 çay kaşığı zayıflatan rooibos
  • Yarım limonun suyu

 Rooibos bitkisel çayının hazırlanması için suyun direkt olarak otun üzerine dökülmesi gerekir. Bu şekilde 10 dakika bekletilecek olan otun tüm yararlı bileşenleri suyun içine geçer. Süzülen karışım kısa süre içinde içilmek üzere hazır hale gelir. Oda sıcaklığında içilmesi yağ yakımını hızlandıran etkilere sahiptir. 

Pu-erh İçecek

Çinli olan araştırmacılar, sıçanların hepsini beş ayrı gruba ayırmışlardır. İki aylık bir süre boyunca farklı diyetler beslemişlerdir. Kontrol grubuna ek olarak, bir gruba çay takviyesi olmadan yüksek yağlı olan bir diyet uygulanmıştır ve üç gruba, çeşitli pu-erh çayının ekstresi dozlarıyla yüksek yağlı olan bir diyet verilmiştir. Araştırmacılar, içeceğim yüksek yağlı olan diyet gruplarında trigliserid konsantrasyonlarını (kan içinde var olan potansiyel olarak tehlikeli yağ) ve göbek yağlarını önemli düzeylerde düşürdüğünü göstermiştir. İçeceği yudumlarken kişilerde farklı sonuçlar olsa da bulgular yağ hücrelerinizin boyutunu tam olarak küçültmek için kişi kendini bir şeyler dumanı tüten bir bardağa tutturmak için değerli olabilir. Bu çay genelde hazır poşetlerde satılır ve demlemesi klasik şekilde yapılır. Çoğu paketin üzerinde kullanım talimatları bulunur. Bu talimatlar dâhilinde demleme yapılması çok önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı