Meyveli Çaylar

Yaban Mersini Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Kalp ve damar sağlığına faydası ile bilinen ve zayıflamak isteyen kişilerin daha hızlı ve sağlıklı kilo vermelerinde metabolizmayı hızlandırdığı için faydalı olmaktadır.

Yaban Mersini Çayının Faydaları

Yaban mersini bitkisinin içerisinde bulunan hem vitaminler hem de mineraller sayesinde sağlığa çok faydalı olmaktadır. Kanda bulunan şeker miktarının azalmasını sağlayacaktır. Şeker hastalığı sebebiyle sık sık acıkarak yemek yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerde ise iştah kesici özelliği ile bilinmektedir. Bu çayında özellikle de antioksidanlar bakımından zengin olması ile bilinmektedir. Antiinflamatuar özelliği ile de enfeksiyonlara karşı savaşacaktır. İltihap kurutucu özelliği ile de bilinmektedir. Çayın sindirim sisteminde etkili olması ile de bilinmektedir. Birçok kişinin bu çayı idrar yollarında ki enfeksiyonun temizlenmesi için özel olarak demleyerek hastalık boyunca her gün düzenli içmektedir. Karaciğerin zararlı toksinlerden arınmasında da etkili olmaktadır. İştah kesici özelliği ile bilinmektedir. Bu çayında hazırlarken iştah kesici özelliğinin olduğu bilinmeli ve çok zayıf olan kişilerin çayında tüketmekten kaçınmaları önerilmektedir.

Sindirim sisteminin de çok hızlı çalışmasında etkili olacaktır. Bu sebeple de kabızlık ya da hazımsızlık sorunlarının da hızla geçmesinde etkili olan bir çaydır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı yaban mersini
 • 200 gram su

Çayı demlemek için kullanacağınız suyun klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Her zaman için metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile bilinen yaban mersini çayını demlerken taze olarak demlemeniz önerilmektedir. Kalan çayın metabolizmanın hızlandırması konusunda etkili olmayacaktır. Ayrıca bu çayı içerken aç karnına içmeniz sonucunda iştah kesici özelliğinin de olduğu unutulmamalıdır. Yaban mersini çayını demlerken hem bitkinin meyvelerini kullanarak yapacağınız gibi yapraklarını da kullanarak çayını demleyebilirsiniz. Kaynamış suyun içerisine belirtilen miktarda konularak kabın ağzını kapatmak gerekiyor. Çayında her daim demini alması için 10 dakika boyunca beklenmelidir. Bu süre içerisinde demini alacağı gibi aynı zamanda da ağzı yakmayacak kadar ılık olacaktır. Böylelikle içilmesi metabolizmanın hızlanmasında etkili olur.

Yaban Mersini Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yaban mersini
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Metabolizmasının hızlanması için kişilerin tavsiye edilen çayının içerisine yeşil çay ekleyerek yapmaları olacaktır. Yeşil çayın faydaları arasında kanıtlanmış olan ve sindirim sistemine de iyi gelen ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayacak olan maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle de demleyeceğiniz zaman içerisine bir tatlı kaşığı miktarında koyacak olduğunuz yeşil çay bitkisi konulması gerekmektedir. Çayında demini alabilmesi için ilk olarak suyun içerisine yaban mersini bitkisi konularak kaynatılması gerekmektedir. Suyun ılık olduğu zaman tam kaynamadığı zaman içerisine yeşil çay söylenen miktarda konularak suyun tam olarak kaynaması beklenmelidir. Kaynamasının ardından suyun altı kapatılarak, kabın da ağzını kapatarak demini alması için tam olarak beklemeniz gerekmektedir. Suyun demini aldığı zaman süzüldükten sonra aç karnına içilmesi metabolizmanın da hızlanmasında etkili olacaktır.

Tarçınlı Yaban Mersini Çayı

 • 1 yemek kaşığı yaban mersini
 • 1 çubuk tarçın
 • 200 gram su

Metabolizmanın hızlandırıcı özelliği ile birlikte iştah kesici özelliğinin de olması ile bilinmektedir. Çayında düzenli olarak demlenerek içilmesi öneriliyor. Bu çayı demleyerek içmeniz için ilk olarak bitkisinin meyvelerini ya da yapraklarını kullanarak demlemeniz mümkün olacaktır. Suyun içerisine ilk olarak tarçın koymalı ve bir süre suyun kısık ateşte demlenmesi beklenmelidir. Suyun ılık olması halinde içerisine konulmalı ve suyun kaynaması beklenmelidir. Su kaynaması ile birlikte çayın tam olarak demini alabilmesi için beklenmeli ve demini aldığı zaman süzülerek içilmelidir. Günde 2 bardak tarçınlı yaban mersini çayı içmek iştah kesici özelliğinin yanı sıra aynı zamanda da metabolizmayı hızlandıracak olduğundan daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Zencefilli Yaban Mersini Çayı

 • 1 yemek kaşığı yaban mersini meyvesi
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Düzenli olarak içilen zencefil katarakt demleyeceğiniz yaban mersini çayının metabolizmanın hızlandırıcı etkisi olması ile bilinmektedir. Çayında demleyerek içilmesi için toz zencefil ya da kök zencefil kullanabilirsiniz. Bu zencefil çayını demlerken isteğe göre hücrelere birikmiş olan yağların da çözülmesi için içerisine limon ekleyebilirsiniz. Zencefil kullanacağınız için tadının bir miktar acı olması da mümkündür. Bu sebeple içerisine bal koymanız tadını daha da yumuşatacak ve içimini de kolaylaştıracaktır. İlk olarak suyun içerisine yaban mersini konularak bir miktar suyun kaynamasının ardından zencefil eklenerek demini alması beklenmelidir. Demini aldığı zaman süzülerek içerisine tat vermesi için bal ilave edilerek içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı