Bitki Çayları

Vanilya Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Zayıflama konusunda etkili olması ile bilinen ve zengin aromaya sahip vanilya çayının metabolizmayı hızlandırıcı özelliği bulunmaktadır. Çayın tarifleri ve demlenme şekli.

Vanilya Çayının Faydaları

İştah kesici özelliğinin olması ile bilinen ve düzenli içimi sonucunda daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olmanızı da sağlayacaktır. Çayın zengin tadı sayesinde içimi de oldukça kolay olmaktadır. Bu çayın tadının da kolay içimi sayesinde birçok kişi tarafından içilmesi tercih edilen bir bitkidir. Kan yapıcı maddeler olması sebebi ile birçok kişinin demir eksikliğini de önlemektedir. Aynı zamanda da içerisinde vitaminlerin de çok fazla olması ile bilinmektedir. Kaşıntılı rahatsızlıklar geçirmekte olan kişilerin kaşınmasını durduracaktır. Yaşlanmayı da aynı şekilde geciktirecek ve ölü hücrelerden arınmasını da engellemektedir. Yüksek tansiyon hastaları için daha da önemli olan bir çay olmaktadır. Yüksek tansiyonu düşürerek tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır.

Sakinleştirici özelliği sayesinde daha rahat yaşamanızı sağlayacaktır. Uyku problemi yaşamakta olan kişilerin de yatmadan içmeleri sonucunda daha rahat ve bölünmeden bir uyku uyumanızı sağlar.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş vanilya bitkisi
 • 200 gram su

Aç karnına içilmesi ile birlikte iştah kesici özelliğinin olduğu bilinen bu çayı demlemek ve içmek oldukça zevkli olmaktadır. Vanilya bitkisinin yapraklarının güneş ışığında kurutulmuş olması gerekmektedir. Çayın her zaman içn faydalarından yararlanabilmek için bu bitkinin kullanım tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çayı demlerken sindirim sistemine de faydası olması sebebi ile her zaman uzmanlar tarafından bitkisel çay yapacakların mutlaka hazır ve klor içermeyen bir su kullanarak demlemeleri önerilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine vanilya bitkisini eklemelisiniz. Bu çayın olabilmesi için kabın ağzını kapatarak 4 dakika boyunca dem alması beklenmelidir. Demini alması ile birlikte süzülerek içilmelidir. Günde 2 defa aç karnına içmeniz metabolizmanızın daha da hızlanmasında etkili olacaktır.

Tarçınlı Vanilya Çayı

 • 1 çubuk tarçın
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Tarçın bitkisinin zayıflamak isteyenlerde iştah kesici ve metabolizmanın daha da hızlanmasında etkili olması ile bilinmektedir. Bu çayı demleyerek içebilmek için ilk olarak çubuk tarçın kullanmanız önerilmektedir. Suyun içerisine çubuk tarçını koyarak kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Daha sonradan suyun kaynaması sonucunda ocağın altı kapatılarak tarçın çıkartılmadan içerisine vanilya bitkisi konulmalı ve ağzını kapatmalısınız. Suyun tam olarak demlenmesi için 4 dakika kadar beklemeli ve daha sonradan süzerek içerisine bal ilave etmelisiniz. Karıştırdıktan sonra aç karnına günde 2 defa içmeniz önerilmektedir.

Vanilyalı Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı vanilya bitkisi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Demleyerek içeceğiniz en faydalı bitkisel çaylardan bir tanesinin de yeşil çay olduğu bilinmektedir. Metabolizmanın üzerinde daha da etkili olan ve içen kişilerde zayıflama sağlayacak olan vanilyanın da iştah kesici özelliği olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de çayın günde 2 bardak içilmesi sağlığa faydalı olması ile bilinmektedir. Yeşil çayı demleyeceğiniz zaman suyun 70 dereceye ulaşması beklenmelidir. Kaynamış ya da çok soğuk su ile bu çayın demlenmeyeceğini bilmelisiniz. Ilık suyun içerisine koyduğunuz yeşil çay demlenmesi için bir dakika kısık ateşte beklenmeli ve daha sonradan içerisine vanilya bitkisinden de bir tatlı kaşığı konulmalı ve ağzını kapatarak demini alabilmesi için bekleyiniz. Demini alması ile birlikte bu şekilde içileceği gibi isteğe bağlı olarak çayın içerisine bal ilave ederek de içebilirsiniz.

Zencefilli Vanilya Çayı

 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Faydalarının saymakla bitmeyecek kadar çok olan zencefil ve vanilya karışımı ile yapacak olduğunuz çayın metabolizmanın hızlanması konusunda faydalı olacağı unutulmamalıdır. İştah kesici özelliğini kullanmak istiyorsanız her zaman çayın aç karnına içilmesi öneriliyor. Bu çayı demlemek için klor içermeyen bir su kullanmanız gerekmektedir. Kaynamış su içerisine zencefil ve vanilya bitkisinden koyduktan sonra ağzını kapatın. Bu sayede daha etkili bir şekilde demlenmesi sağlamış olacaksınız. Demlenmesi sonucunda çayın süzülmeli ve zencefil bitkisi sonucunda acı bir tadı olacağından bal ilave ederek içimini daha kolay hale getirmelisiniz. Suyun ılıması sonucunda içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı