Bitkisel Tedavi

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayı Tarifleri ve Öneriler

Herkes hayatının bir döneminde farklı sorunlar nedeniyle uykusuzluk şikayeti ile karşılaşabilir. Antidepresan ilaçlara başlamadan önce doğal ve bitkisel çaylar ile deliksiz bir uyku çekebilmeniz mümkün.

Uykusuzluğa İyi Gelen Çaylar 


Uykusuzluğa hangi bitki çayı iyi gelir?

Stres, sıkıntı, üzüntü ya da bazı duygu durum bozuklukları uykusuzluk şikayetine neden olmaktadır. Ayrıca artan teknoloji ile birlikte sosyal medya kullanımı ve geç saatlere kadar telefon ve tabletler ile uğraşmak da uykusuzluğa neden olan ikincil faktörler arasında sayılabilir. İstatistikler, herkesin hayatında en az 1 dönem uykusuzluk şikayeti ile karşılaştığını göstermektedir. Uzman doktorlar ise herhangi bir ilaçla tedaviye başlamadan önce yüzünüzü doğaya dönmenizin ve bitkisel çaylar kullanarak doğal yollardan uykusuzlukla mücadele etmenin önemine vurgu yapmışlardır. Uykusuzluğa iyi gelen ve güvenilir bitki çaylarından bazıları şöyledir: 

Papatya: Sinirleri yatıştırır, uykusuzlukla mücadele eder, panik ve endişe halini ortadan kaldırır. Uzmanlar papatyanın içerdiği apeginin ile sinirleri yatıştırmaya yardımcı olduğunu ve bu etken maddenin sinir sistemini olumlu yönde etkilediğini açıklamışlardır. Ayrıca papatya çayı, baş ağrısı ve migren şikayetlerinde de semptomların azaltılmasını sağlar. 

Melisa: Sinirlilik, depresyon, hayal kırıklığı, aşırı stres ve duygu durum bozukluklarında melisa bitkisi ile hazırlanan katkısız bir çay kendinizi daha iyi hissetmenize ve deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Bazı kaynaklar melisa ile yeşil çay karışımından hazırlanan bitki çaylarını önerse de yeşil çay içerdiği kafein ile uykusuzluğa neden olabilir.

Bu yüzden uyumadan önce yeşil çay herhangi bir bitki ile karıştırılarak ya da sade olarak içilmemelidir. Melisa ile hazırlayacağınız çayınızı sadece bal ilave ederek tatlandırırsanız daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz. 

Alıç: Kurutulmuş alıç meyvesinden hazırlayacağınız bitki çayları uykusuzluk için iyi bir ilaçtır. Bunun için 100 gram ezilmiş alıç meyvesi üzerine 2 bardak ölçeğinde kaynatılmış su ilave edin. En 30 dakika dinlenmeye bırakın. Tüketmeden önce hafifçe ısıtarak ılık olarak için. Uyumadan bir saat önce ve düzenli olarak her akşam bir bardak tüketin. Kısa sürede etkilerini göreceksiniz. 

Çarkıfelek: Sakinleşmeye yardımcı olur. Aşırı kaygı durumunda gerginliği ve kaygıyı azaltır. Ayrıca baş dönmesi ve damar iltihabı şikayetlerini giderir. Mükemmel yatıştırıcı etkileri modern araştırmalar ile onaylanmıştır. Bitkinin çiçeği dışında meyvesi de halk arasında uykusuzluk şikayetlerini gidermek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat meyvesi aşırı tüketimde sarhoşluk yaratabilir. Çay olarak tüketimde ise günde 2 ya da 3 bardaktan fazla tüketilmesi sürekli uyku ve uyuşukluk haline neden olabilir. 

Lavanta: Sadece kokusu bile rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Bir fincan sıcak lavanta çayı daha hızlı bir şekilde uykuya dalmaya, deliksiz bir uyku çekmeye ve sabah daha huzurlu ve mutlu bir şekilde uyanmaya öneli katkılar sağlar. Uykusuzluğa iyi gelen bitkilerden biridir. Çayı dışında lavanta çiçeklerinden hazırlanan bir demeti vazo içinde yatağınıza yakın bir noktaya koyarsanız yada uyumadan önce yapacağınız ılık duş suyuna yapraklarını ilave ederseniz kendinizi rahatlamış ve mutlu hissederek uykuya dalabilirsiniz. 

Yukarıdaki yöntemleri denediğiniz halde uykusuzluk sorununuz devam ediyorsa, altta yatan ciddi bir hastalıktan kaynaklı olabilir. Lütfen 1 haftadan daha uzun süren şikayetlerde uzman bir doktor ile görüşünüz. 

Tarifler

 Papatya Çayı 


 • Uykusuzluk için Papatya Çayı

  Bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya 
 • 1 bardak kaynamış su 
 • Tatlandırmak için bal 

Hazırlama: Kaynamış suyunuzu kurutulmuş bitki yaprakları üzerine ilave edin. Üzerini kapatarak 5 dakika dinlenmesini bekleyin. Bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Daha yoğun bir lezzet için papatya miktarını arttırabilirsiniz. 

Ihlamurlu Alıç Çayı 

 • 1 tatlı kaşığı alıç meyvesi 
 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 2 bardak ölçeğinde kaynamış su 

Hazırlanışı: Porselen bir demlik içinde karıştırdığınız bitkileriniz üzerine kaynamış suyu ilave ederek üzeri kapalı bir şekilde 10 dakika dinlenmeye bırakın. Ilık olarak uyumadan 1 saat önce tüketin. 

Deliksiz Bir Uyku İçin Öneriler 

 • Uyumadan önce ılık bir duş alın. 
 • Yatağın yanına cep telefonu ve tablet koymayın. 
 • Yatak odanızı günlük olarak havalandırın. 
 • Yatağınızı seçerken aşırı sert ve yumuşak yataklar almayın. 
 • Uyuduğunuz odanın karanlık ve ışıktan arınmış olmasını sağlayın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı