Bitkisel Tedavi

Uyku Kaçıran Bitki Çayları ve Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Etkileri

Sınav dönemleri, yaklaşan proje teslim tarihleri derken daha enerjik hissetmeye mi ihtiyacınız var? O zaman uyku kaçıran bitki çayları ve beyin üzerindeki etkilerini bilmek size yardımcı olabilir.

Uyku Kaçıran Bitkisel Çaylar 


Yeşil çay uyku kaçırır mı?

Yeşil çay, son yıllarda dünyada en popüler içeceklerden biri haline gelmiştir. Fakat içerdiği kafein nedeniyle akşam yatmadan önce içilmesi halinde uyku sorunlarına neden olmaktadır. Kafein; kahve çekirdekleri, kakao ve çay yaprakları başta olmak üzere 60’ın üzerinde bitkide doğal olarak bulunur. Uyarıcı yapıya sahip olan bu bileşik, beyindeki uyku düzenleyici kimyasalları bloke eder ve vücuttaki adrenalin üretimini arttırarak daha uzun süreler boyunca ayakta kalmayı sağlar. Kafein içeren bu bitkilerle hazırlanacak çaylar günün erken saatlerinde tüketildiğinde konsantrasyonu arttırır ve gün içinde daha enerjik hissetmeye yardımcı olur. Fakat akşam saatlerinde ve sürekli olarak tüketildiğinde ise uyku sorunlarını beraberinde getirir. Uyku kaçıran bitkisel çaylardan bazıları şöyledir: 

Yeşil çay: Camellia sinensis türüne ait bitkisinin orta yapraklarından elde edilir.  Çok az işlenmiş bir çay türüdür. Antioksidanlar açısından zengin olan bu tür oolong ve siyah çaydan daha fazla polifenol ve kafein içeriğine sahiptir. Gün içinde içilmesi halinde daha enerjik hissetmeye yardımcı olur. Fakat uyku saatlerine yakın içilmesi halinde uyumayı zorlaştıracaktır. Günde 1 litreden yani 4-5 bardaktan fazla içilmesi kalp çarpıntısı, huzursuzluk ve duygu durum bozukluklarına yol açar.

Yoğun çalışma temposuna sahip olduğunuz ve yorgun hissettiğiniz zamanlarda aşırıya kaçmadan küçük bir fincan ile yeşil çay molası vermek daha etkin bir çalışma hazırlamanızı sağlar. 

Siyah çay: Camellia sinensis türüne ait bitkinin alt yapraklarının işlenmesi ile elde edilen çaylar kara çay olarak adlandırılır. Çoğumuzun sabah kahvaltılarında ve gün içinde severek tükettiği içeceklerden biridir. Koyu demlenmiş bir bardak siyah çay içinde yaklaşık olarak 60 ile 90 miligram arasında kafein bulunur. Seylan, Assam, Earl Grey gibi çeşitler kafein içeren siyah çay türleri arasında sayılabilir. 

Mate çayı: Güney Amerika ülkelerinde geleneksel içeceklerden biri olan Yerba Mate doğal bir enerji kaynağıdır. Bir çay poşeti yaklaşık olarak 45 miligram kafein içerir. İçerisinde bulunan vitamin, mineral ve amino asitler ile konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur. Son yıllarda ülkemizde de satışı artan çay özellikle metabolizmayı da hızlandırdığı için zayıflamak isteyen kişiler tarafından diyet bir çay olarak da kullanılmaktadır. Aşırı tüketiminde ise kalp çarpıntısı ve sinirlilik hali görülebilir. Sınav dönemlerinde sağlıklı ders çalışmak için önerilen miktar günde 2 fincan ölçeğindedir. 

Tarifler 


Zindelik Çayı

Zindelik Çayı 

  • 1 tatlı kaşığı mate
  • 1 tatlı kaşığı siyah çay
  • 1 çay kaşığı ekinezya 
  • Taze ya da kurutulmuş portakal kabuğu parçaları
  • 4 bardak kaynamış su 

Hazırlanışı: Bitki yapraklarını porselen bir demlik içinde karıştırınız. Üzerine kaynamış suyu ilave ederek üzeri kapalı bir şekilde 8 ile 10 dakika arasında demlemeye bırakınız. Taze iken tüketmeye özen gösterin. Gün içinde zindelik veren bu çayı gece geç saatlerde ve günde 4 bardaktan fazla tüketmek uykusuzluğa neden olabilir. 

Yaseminli Yeşil Çay

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay 
  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş yasemin
  • 1 bardak ölçeğinde kaynamış su 

Hazırlanışı: Bitki yapraklarını önce soğuk su ile yıkayarak demlemek istediğiniz kabın içine alın. Kaynamış ve bir dakika boyunca dinlenmeye bırakılmış suyu bitki yaprakları üzerine dökün. Bu şekilde demlemek çayın aroma ve kokusunu arttıracaktır. 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. .

Yaseminli yeşil çay sınava hazırlık dönemlerinde hafızayı canlandırır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bitki çayları alırken, aldığınız ürünün içeriğini okuyarak kafein içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz. Yasemin çayı gibi kafein içermediği halde başka çaylar ile karıştırılarak piyasa sürülen bazı çay türleri kafein içerebilir. Kullandığınız bir ilaç varsa uyku kaçıran çayları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bazı bitkiler ilaçlar ile etkileşime geçerek yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, bu tarz ürünlerin aşırı tüketimi halüsinasyonlara, kalp ritminde bozulmaya, gerginlik ve strese yol açabilmektedir. Günde 3 bardaktan daha fazla tüketilmeleri tavsiye edilmez. 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı