Bitkisel Tedavi

Ülsere İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Ülser oluşması ile birlikte hastaların mutlaka tedavilerine yardımcı olması için beslenmesine de çok dikkat etmelidir. Ülsere iyi gelen bitki çayları ve tarifleri.

Ülsere İyi Gelen Bitki Çayları

Sindirim sisteminde bulunan organlardan mide ya da bağırsakların mukozasının zarar görmesi ile birlikte yaralanması sonucunda konulan tanıdır. Hastalığı yaşamakta olan kişilerin şiddetli ağrıları olur. Bu ağrılar insanların yaşam kalitesinin bozulmasına neden olur. Doktor tarafından uygulanacak olan tedavi sadece etkili olmayacaktır. Tedavinin etkili olabilmesi için hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca oluşan yaralara iyi gelen, iyileşmesini sağlayan ve ilerlemesini durduracak bitki çayları da bulunmaktadır.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Sakinleştirme özelliği bulunan papatya çayının içilmesi ile birlikte hazım problemi başta olmak üzere, şişkinliğin ve oluşan gazın vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Ülser hastalığının gelişmesi ile birlikte sindirim sistemine çok faydalı olan bu bitki çayını içilmesi sonucunda hastalığın ilerlemesini durduracak ve iyileşmesi konusunda da yardımcı olacaktır. Çayı demlerken mutlaka hazır su kullanarak çayın demlenmesini sağlamanız daha iyi etki etmesini sağlar. Bu çayı demlerken papatyaların küçük kır papatyası olduğuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığından biraz daha fazla olan papatya bitkisi atılarak 10 dakika demini alması adına ağzı kapalı şekilde beklenmelidir.

Daha sonradan ise süzmeli ve içerisine organik bal ilave edilerek karıştırılıp içilmelidir. Bu çayı yaparken asla tatlandırmak için şeker ya da herhangi bir tatlandırıcı koymamanız gerekmektedir.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Mide mukozasının zarar görmesi ile birlikte ortaya çıkan bu hastalığın tedavisinin yapılması ve hastanın mutlaka yaşam tarzında değişiklik yapması gerekmektedir. Ülser oldukça tehlikeli ve hastanın yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan bir rahatsızlık olmaktadır. Çayı demlemek için yapacağınız suyun da hazır su olmasına ve klorsuz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Öğütülmüş ve toz haline getirilmiş olan meyan kökünden ılık suyun içerisine konularak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Daha sonradan suyun demini alması adına beklenmeli ve süzerek içerisine bal ilave edilmelidir. Karıştırıldıktan sonra içmelisiniz.

Bu çayı 21 gün boyunca her gün sabah ve akşam içmelisiniz. Sonra 1 hafta ara verilerek tekrar içmeye devam etmeniz ülserde iyileşme görülmesini sağlar.

Söğüt Çayı

 • 1 yemek kaşığı söğüt yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Sindirim sisteminin sakinleşmesini ve hazmı kolaylaştıracak olan bu çayı evinizde demlerken mutlaka hazır su kullanarak demlemeniz tavsiye edilmektedir. Ülser hastalığı sebebi ile ortaya çıkacak olan ağrıların da yok olması için kuru nane kullanmanız gerekiyor. Melisa bitkisi ise antibiyotik özelliği sayesinde daha da etkili olacak ve ortaya çıkan iltihaplanma, tahriş olma gibi durumların yok olmasında etkili olur. Kaynamış olan suyun içerisine sırası ile bütün bitkiler konulmalıdır. Birkaç dakika boyunca kaynaması ve sonrasında ise demlenmesi için beklenmelidir. Demini alırken aynı zamanda da su ılıyacaktır. Süzmeli ve içerisine bal ilave ederek karıştırıp içmelisiniz. Günde 2 defa içmeniz ülser semptomlarının azalmasında etkili olacaktır.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı zencefil
 • Organik bal
 • 1 su bardağı su

Zencefil uzun zamandır iltihaplı olan hastalıkların ve yaraların iyileşmesinde etkili olması ile bilinmektedir. Çayın içilmesi ile birlikte midede meydana gelen sorunların da üstesinden gelecek olan ve iyileşme belirtileri gösterecek bir bitki olmaktadır. Bu çayı demlemek için kök ya da toz zencefil kullanarak çayı demleyebilirsiniz. Çayın demlemek için ılık su ile demlemelisiniz. Bunun için 1 çay kaşığı kadar zencefil eklemelisiniz. Su birkaç dakika kaynamalı ve sonrasında demini tam olarak alabilmesi için beklenmesi gerekiyor. İçerisine bal ilave ederek karıştırdıktan sonra içmeniz ülserin ilerlemesini durduracak ve iyileşmesi konusunda da etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı