Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Toz Zencefilden Çaylar Nasıl Demlenir ve Faydaları

Toz zencefilden elde edilecek olan çay çeşitleri sağlık açısından birçok noktada fayda sağlar. Bu faydaların elde edilmesi için kesinlikle düzenli tüketim yapılması gerekir.

Toz Zencefil ve Faydaları

Kurutulmuş zencefil kökünden elde edilen zencefil tozu, tıbbi veya mutfak amaçlı kullanılabilecek çok yönlü bir baharattır. Binlerce yıldır zencefil, geleneksel tıpta gingerol, beta-karoten, kapsaisin ve kurkumin gibizengin antioksidan ile anti-inflamatuar bileşikler sayesinde kullanılmaktadır.

Faydaları

Geliştirilmiş Sindirim

Zencefil ile yapılan çayın temel faydası sindirimi arttırmaya yardımcı olmaktır. Yani kötü sindirimden muzdarip olan kişiler için oldukça idealdir. Bu bitkideki B6 vitamini metabolizmanızın iyileşmesine yardımcı olur ve ekstra lif midenizi dindirir.

Mide Bulantısı

Mide sorunlarından ve hareketlerinde muzdarip olan kişiler için ideal bir çaydır. Evden ayrılmadan önce bir fincan zencefil çayı içildiği zaman gün içinde oluşabilecek mide sorunlarının önüne geçer.

Migren ve Baş Ağrıları

Zencefil tozu içinde bulunan anti-enflamatuar bileşikleri, baş ağrısı hafifletilmesi için mükemmeldir. Genel iltihaplanma ayrıca, bu tozun hafifletilmesine yardımcı olabilecek ek oksidatif strese de yol açabilir.

Bağışıklığı Artırır

Zencefil tozunda bulunan curcumin ve capsaicin gibi antioksidanların, serbest radikallerin etkilerini azalttığı, böylece bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı azalttığı, dolayısıyla potansiyel patojenlere ve yabancı maddelere odaklanabileceği bilinmektedir.

Göğüs Ağrısını Hafifletir

Bu tozun yatıştırıcı etkisi göğüs ağrısını gidermek için idealdir. Zencefil tozu salgısı yaratarak ya da zencefil tozu çayı içebilirsiniz.

Sindirimdeki Yardımlar

Bağırsaklarda oluşan iltihabı yatıştırmak, bu baharatın en iyi özelliklerinden bir tanesidir.  Aynı zamanda daha iyi sindirim ve besin alımını sağlamak için asitliğin seviyesini ve midedeki bakteriyel ortamını yeniden dengeleyebilir.

Zayıflama

Zencefilden yapılan çay ayrıca geliştirilmiş bir sindirim sisteminin bir sonucu olarak kilo kaybını desteklemeye yardımcı olur.

 • Proteinler ve yağlar üzerinde çalışan sindirim enzimlerini artırır ve kalori yakma oranını arttırır.
 • Yine de kullanım konusunda dikkatli olmak gerekir. Daha sağlıklı bir sindirim sistemi zayıf bir iştahı da tetikleyebilir, bu nedenle midenin sağlıklı kalmasına ve harika çalışmasına yardımcı olmak için sağlıklı ve besleyici yiyecekler yenildiğinden emin olmak gerekir.
 • Zencefilden yapılacak olan infüzyonu düzenli olarak içmek, şeker ve alkollü içeceklerin iştahla mücadelesinde kişiye yardımcı olacaktır.
 • Özellikle diyet ile birlikte kullanıldığı zaman kısa sürede hızlı kilo vermeye destek sağlayacaktır. Diyet döneminde düzenli şekilde kullanılmazsa kesinlikle kilo vermeye destek sağlamaz. Bundan dolayı düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Çay Demleme Nasıl Yapılır?

Zerdeçal, Bal ve Zencefil Çayı

 • 1 bardak su
 • 1/4 çay kaşığı yer zerdeçal
 • 1/4 çay kaşığı toz zencefil
 • Fındık veya soya sütü
 • Tatlandırmak için doğal bal

Küçük bir tencere içine su koyulur ve kaynaması için beklenir. Zerdeçal ve zencefil eklenir, ısı azaltılır ve 10 dakika boyunca pişirilir. Ardından diğer malzemeler eklenir ve 3 dakika boyunca tekrardan kaynatılır. Tatlandırmak adına bal eklenerek içilir. Bal eklemesinde aşırıya kaçılmamalıdır. Çoğu insan için 1 tatlı kaşığı doğal balın eklenmesi yeterli olacaktır.

Klasik Çay

 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş zencefilin tozu
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Tatlandırıcı tat (isteğe bağlı)

Zencefilin tozu bir bardağa aktarılır. Ardından sıcak su eklemesi yapılarak iyice karıştırılmalıdır. Doğal bal eklemesi yapıldıktan sonra isteğe bağlı olarak sıcak ya da soğuk şekilde içilebilir. Zencefilden yapılan çayı kişiler için çok güçlü ise, ona biraz nane eklemesi yapılabilir. 1 tatlı kaşığı nane sıcak suyun içinde 3 ile 5 dakika bekletilir. Ardından süzülerek daha önceden hazırlanan zencefilli suyun içine eklenmelidir.  Nane, zencefil çayının tüm faydalarından yararlanmasını sağlarken zencefili soğutur.

Farklı Çay

Zencefilli çayı yapmak oldukça kolaydır. Zencefilin;

1/4 çay kaşık oranında zencefilin tozu ısıya dayanıklı bir kupa içine koyulur. Üzerine 1 su bardağı kaynar su dökülür.  Süzülmeden soğuması için kenarda bekletilir. İsteğe bağlı olarak bal veya şekerle tatlandırma yapılır. Çocuklar için kullanılacak olan doz: Her iki ile üç saatte bir 1/4 bardak ve günde 1 ile 2 bardaktan fazla olmamayı hedeflemelidir.

Zencefil ve Bal Karışımı

Sadece küçük bir bardak ya da kâseye bir kaşık dolusu bal koyulur, küçük bir tutam zencefilden koyulur ve iyice karıştırılır. Ardından bunu hemen tüketmeye başlanması gerekir. Çocuklarda kullanım yapılması konusunda bal eklemesi daha fazla yapılabilir. Bu karışım biraz stresli hissedildiği zamanda bir öğünde tüketildiği zaman ya da soğuk algınlığı ile griple savaşmak konusunda oldukça idealdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı