Sorular

Toksinlerden Arındırma Özelliği Olan Bitki Çayları

Vücudumuzda bulunan zararlı toksinlerinden arınmasında etkili olacak ve toksin atıcı özelliğine sahip olan bitkisel çayların tarifleri ve demlenme şekli

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay bardağı su
 • 1 çay bardağı süt

Toksinlerden arınmak için ve zayıflatıcı özelliği ile bilinen çayların başında yeşil çay içilmesi önerilmektedir. Çayın en bilindik özelliklerinden bir tanesi de metabolizmanın hızlandırıcı özelliğinin olmasıdır. Bu çayı demleyerek içebilmek için su ve süte ihtiyacınız olacaktır. Kullanacak olduğunuz süt sayesinde toksinlerden arınma konusunda daha da etkili olacağını bilmeniz gerekmektedir. Yeşil çayın demlenerek içilmesi için kaynamış su ya da çok soğuk suya bitkinin atılarak demlenmemesi gerekmektedir. Her zaman için ılık suyla yeşil çayı demlemeniz öneriliyor. Suyun 70 dereceye ulaşması sonucunda içerisine yeşil çay konularak ağzını kapatmalısınız. Çayın demini alırken sütü kaynatmalısınız. Demini alan çay süzülmeli ve kaynamış süt içerisine konulmalıdır. Tat vermesi için isteğe göre bal ilave edilerek karıştırılmasının ardından içilmesi uygun olacaktır.

Papatya Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Toksinlerden arındırıcı özelliği ile bilinen ve faydalı olan çaylardan bir tanesi de papatya ve rezene tohumlarını kullanarak demleyeceğiniz çay olmaktadır. Bu çay iki kişiliktir. İsteğe göre malzemelerini azaltarak ya da daha fazla kullanarak demlemeniz mümkündür. Çayın vücudun zararlı toksinlerini atarak metabolizmanın hızlanarak daha iyi kilo vermenizde etkili olur. Bu sebeple de günde 2 defa aç karnına içmeniz gerekiyor. İştah kesici özelliğinin de olduğu bilinmektedir. Rezene tohumlarını olduğu gibi kullanmak yerine ezerek ufaltmalısınız. Toz haline getirmemeniz gerekiyor. Papatyanın ise küçük olan kır papatyaları olmasına da çok dikkat edin. Diğer papatyanın faydalı olmayacağını unutmamalısınız. Kaynamış suyun içerisine bitkileri atarak dem alması için bekleyin. Sonradan ise süzmeli ve isteğe göre tatlı içmek istiyorsanız bal ilave etmelisiniz.

Toksinlerden arındıracak olan bitkisel çayları içerken asla şeker kullanmamanız gerekiyor. Her zaman için organik bal ile çayları demlemeniz önerilmektedir.

Maydanoz Çayı

 • 1 bağ maydanoz
 • 1 tane limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 500 gram su

Toksin arındırıcı özelliği olan çaylardan bir tanesi de limon ile demleyeceğiniz maydanoz çayı olmaktadır. Ayrıca metabolizmanın da hızlanmasında etkili olması ile bilinen özel bir çay türü olmaktadır. Bu çayı demleyerek içebilmek için kullanacak olduğunuz maydanozun koyu yeşil olmasına ve asla sararmış maydanozları kullanmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Maydanozların yıkanarak sapları ile birlikte kesilmesinin ardından suyun içerisine koymalısınız. Aynı şekilde limonu da yıkadıktan sonra kabuğunu soymadan küçük dilimlere kesmelisiniz. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra suyun içerisine koymalı ve kısık ateşte bir süre suyun kaynamasını sağlayın. Daha sonradan ocağın altını kapatarak kabın ağzını kapalı tutacak şekilde 10 dakika boyunca demini almasını beklemelisiniz. Süzülmesinin ardından daha kolay bir içiminin olması için içerisine bal ilave ederek karıştırılmalıdır. Yaptığınız toksinlerden arındırıcı özelliği olan bu çayın yarısını sabah yarısını da akşamları düzenli olarak içmeniz önerilmektedir.

Kekik Çayı

 • 1 yemek kaşığı kekik
 • 200 gram su

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasında etkili olan ve içen kişilerin organlarını temizleyecek çaylardan bir tanesi de kekik çayı olmaktadır. Çayı demlemek için dağ kekiğini aktarlardan satın alarak düzenli olarak içmeniz önerilecektir. Çayın her zaman için sabahları aç karnına 21 gün boyunca içmeniz gerekmektedir. Ayrıca toksinlerden arındırıcı özelliğine sahip olan bu çayı demlerken mutlaka hazır su kullanmalısınız. Çeşme suyunun klor miktarı fazla olacağından etkili olmayacağı bilinmelidir. Çayın yapımı oldukça kolaydır. Kaynamış suyun içerisine atacağınız kekik dem alabilmesi için 10 dakika boyunca ağzını kapatarak beklemelisiniz. Suyun rengi de değiştiği zaman süzülerek içilir.

Civanperçemi Çayı

 • 1 yemek kaşığı civanperçemi
 • 1 tatlı kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay bardağı limon suyu
 • 1 çay bardağı klorsuz su

Şifalı bitkiler arasında olan civanperçemi vücuttan toksinlerin arınmasını sağlama konusunda etkili olan bir çaydır. Limonun karaciğer ve böbreklerde bulunan zararlı maddelerden arındıracağı için mutlaka toksin arındırıcı çaylar içerisine eklenerek demlenmelidir. Bu çayları demlerken hazır su ile demlemeniz daha faydalı olur. Kaynamış suyun içerisine koyacağınız civanperçemi ve sarı kantaron bitkilerinin mutlaka kabın ağzını kapatarak dem alması sağlanmalıdır. Demini alması ile birlikte süzülmeli ve limon suyu ile karıştırmanız gerekmektedir. Aç karnına düzenli olarak içmeniz toksinlerden arınmanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı