Bitki Çayları

Testere Dişli Aslan Pençesi Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Romatizmaya karşı etkili olan ve bayanların östrojen hormonunun yükselmesini sağlayacak olan şifalı bitkinin diğer faydaları, demlenme şekli ve tarifleri.

Testere Dişli Aslan Pençesi Çayının Faydaları

Çayı demleyerek içecek olan bayanların hormonlarının dengelenmesinde etkili olacaktır. Bu çayın daha çoğunlukla tüylenme problemi yaşayan bayanların tüylenmesini azaltması ile bilinmektedir. Adet sorunları olan bayanların adet düzensizliğini de önleyecek ve östrojen hormonunun yükselmesini de sağlayacaktır. İltihaplı romatizma gelişmesi durumunda kişilerin hastalıklarının rahatlamasını sağlayacaktır. Cilt sağlığına da oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Ciltte bulunan ölü hücrelerin daha hızlı bir şekilde arınmasını ve hücrelerin yenilenmesinde etkili olacaktır. Güneş lekelerini önleyecek ve vücutta istenmeyen aknelerin de azalmasında sağlayacaktır. Sindirime de faydalı olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de içen kişilerde ishal sorununu durduracaktır. Yemeklerden sonra içilmesi durumunda hazımsızlık sorununu da ortadan kaldıracaktır. Çayın demlenerek içilmesi ruhsal sorunları da önlemesi ile bilinmektedir. Panik atak ya da kaygı gibi problemleri olan kişilerin daha sakinleşmesinde de etkili olan şifalı bir çay olmaktadır.

Bu bitkiyi alacak olanlar mutlaka 1 yıl içerisinde toplanmış olanını almaları önerilmektedir. Zamanı geçmiş olan bitki ile yapacağınız çayın herhangi bir faydasının olmadığı da unutulmamalıdır.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

  • 1 tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi
  • 200 gram su

Kadınların özellikle hormonlarını dengeleme konusunda etkisi oldukça fazla olan ve başta adet düzensizliği olmak üzere birçok rahatsızlıkları da önlemesi ile bilinmektedir. Bu çay ülkemizde de birçok insan tarafından sağlığa son derece faydalı olması ile bilindiği için demlenerek içilmektedir. Çayın faydalarından yararlanabilmek için mutlaka bu bitkinin taze olmasına dikkat etmelisiniz. Her zaman taze olan bitkinin sağlığa daha faydalı olacağı da unutulmamalıdır. 80 derece sıcaklığa ulaşmış suyun içerisine bir tatlı kaşığı miktarında atmalısınız. Kabın ağzını kapatarak 3 dakika kadar demlenmesini beklemeli ve daha sonradan da süzerek içmelisiniz. Özellikle de adet düzensizliği yaşamakta olan bayanların günde 2 fincan taze demlenmiş bitki çayını içmeleri önerilmektedir. Çayın bir hafta boyunca düzenli olarak içilmesi ve daha sonradan birkaç gün ara verilerek tekrardan içilmesi önerilmektedir. Bu şekilde toplam 2 ay çayın içimine devam edilmesi halinde tüylenmenin azalması görülecektir.

 Ballı Testere Dişli Aslan Pençesi Çayı

  • 1 tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi
  • 1 çay kaşığı bal
  • 200 gram su

Her zaman için bu çayı demlemek isteyenlerin taze demlemesi ve aç karnına içmeleri önerilmektedir. İştah kesici özelliğinden faydalanmak isteyenlerin aç karnına bir hafta boyunca düzenli olarak içmeleri ve daha sonradan iki gün ara verdikten sonra tekrardan içmeleri metabolizmalarının da hızlanarak kilo vermelerinde etkili olur. Tadını beğenmediği için içmekte zorlanan kişilerin ise içerisine tat verecek olan antibiyotik özelliğine sahip bal ilave ederek içmeleri tavsiye edilmektedir. Bu çayı demleyerek içebilmek için ilk olarak suyun klorsuz olması ve kaynaması sağlanmalıdır. Suyun kaynamasının ardından içerisine taze kurutulmuş olan bitkiden 1 tatlı kaşığı miktarında eklenerek kabın ağzını kapatmalısınız. Demlenmesi ile birlikte süzmeli ve içerisine de bal ilave ederek içmeniz önerilmektedir.

Limonlu Testere Dişli Aslan Pençesi Çayı

  • 1 yemek kaşığı testere dişli aslan pençesi
  • Yarım limon
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

Limon ve bal ile daha içimini kolay hale getirecek olduğunuz, içim sırasında daha tatlı olması için organik bal ilave ederek içmeniz gerekmektedir. Bu çayın daha çoğunlukta adet düzenleyici özelliği olması sebebi ile içimi tavsiye edilmektedir. Çayı demlemek istiyorsanız o zaman aktardan satın alacak olduğunuz bitkinin güneşte yeni kurutulmuş olmasına çok dikkat etmelisiniz. zamanı geçmiş olan bitkinin sağlığa faydalı olmayacağı unutulmamalıdır. Suyun içerisine limonun yıkanmasının ardından kabuğu soyulmadan küçük parçalara kesilmelidir. Suyun içerisine konularak kaynaması kısık ateşte sağlanmalı ve kaynamasının ardından ocağın altı kapatılarak suyun içerisine bitkiden belirtilen ölçüde konulmalıdır. Bir kaç dakika boyunca kabın ağzını kapatarak dem alması beklenmeli ve daha sonradan süzmeniz gerekiyor. İçerisine tat vermesi ve kolay içimi olması için bal ilave ederek içmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı