Bitki Çayları

Taze Kuşburnu Çayı Demlemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Taze kuşburnu meyvesinden elde edilecek çay da kuru olarak hazırlanan çay gibi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Doğru hazırlayarak içilmeye başlaması gerekir.

Çay Nasıl Demlenir?

Kuşburnudan elde edilecek olan çay çeşitleri arasında insanlar tarafından genelde hazır poşetliler ve kuru meyveden elde edilen toz tercih edilir. Bu meyve taze şekilde demlendiği zaman da oldukça olumlu faydalar sunar. Taze olarak demlemek içinde aşağıdaki usuller tercih edilmelidir.

Termos İçinde

En basit tariflerden bir tanesidir ve işlem oldukça basittir.

 • Bir avuç meyve alınır ve ezilir. Daha sonra bir termosun içine alınır.
 • Ocak üzerinde kaynatılan 2 su bardağı su ilk sıcaklığı ortadan kalktıktan sonra termosun içine dökülür.
 • İçecek için termos kapağını sıkıca kapatılır ve 5 saat içilmemesi gerekir.

Günde 200 ml çaydan içilmeli ancak her gün çayın içilmesini yapmamak daha iyi olacaktır. 2 gün ara verip tekrar devam edilmelidir.  Gebe bayanların günde 300 mililitre içilmesine izin verilir, 5 yaşında olan çocuklarda doz 50 mililitredir.

Klasik Tarif

 • 1 yemek kaşığı ezilmiş kuşburnu
 • 2 su bardağı su

Ocak üzerine alınan su kaynadıktan sonra altı kapatılır. Kuşburnular hafifçe ezilir ve bu suyun içine atılır. Ağzı kapalı şekilde yaklaşık olarak 1 saat bekledikten sonra süzülerek içilir.

Soğuk Algınlığı

Kuşburnu soğuk algınlığı için oldukça çok yararlıdır, kişilerin hızlı bir şekilde iyileşmesini destekler ve vücutları güçlendirir

 • Taze kuşburnunun meyvesinden 1 çorba kaşığı
 • Kaynar sudan 1 litre
 • Zencefil kökü

Öncelikli olarak tüm malzemeler bir kabın içinde ezilir ve  daha sonra kaynar su içine dökülür. Ardından çayın hazırlanması için en az 8 saat süresince bekletilmesi gerekir. İçmeden önce süzülmeli, saatte 150 mililitre içilmelidir.

Kilo Verme

Kuşburnu kilo vermek için oldukça etkili çözümler sunar. Ancak fiziksel aktiviteler ve doğru diyet ile birlikte en az 4 hafta boyunca içilmelidir. Termos içine 3 yemek kaşığı kuşburnunun meyvesi atılır. Ardından 1 litre kaynamış su üzerine dökülür ve bir gece bu şekilde bekletilir. Sabah filtrelenen çay tekrardan sıcaklığını kaybetmemesi için termos içine alınır. Çay yemeklerden yarım saat önce tüketilmelidir.

Kalp İçin

Demlenmiş çay kalbin iyileşmesini sağlar, tansiyonu dengeler,  zararlı olan kolesterol seviyesini azalmasına olanak sağlar.

 • 1,5 yemek kaşığı alıçtan ve kuşburnu eşit oranda bir kap içinde temizlendikten sonra karıştırılır.
 • Elde edilecek olan karışım termos şişesine aktarılır  ve üzerine 400 mililitre civarında kaynar sudan ilave edilir.
 • İçecek 8 saat süresinde infüze edilir. Ardından 70 mililitre gün içinde 3 defa içilmesi gerekmektedir.

Karaciğer İçin

 • 200 ml kaynatılmış su
 • 1 tatlı kaşığı kuşburnunun taze meyvesi

Kaynamış su içine direk olarak meyve atılır ve 10 dakika süresince kaynatılmaya devam edilir. 1 saat kenarda bekletildikten sonra 50 mililitre gün içinde 3 defa içilmelidir.

Diyabet

Diyabet içinde meyvesi demlenmelidir. Bu çay insan vücudundan var olan eser elementler ile doyurulmasını, kan damarları duvarları ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye olanak sağlar.

 • Kuşburnunun meyvesi 100 gram
 • Kaynamış su 0,5 litre
 • Siyah frenk üzümü kurutulmuş yaprakları veya taze şekli 50 gram

Tüm malzemeler karıştırılır ve kaynar suyun içine dökülür. Yaklaşık olarak 15 dakika kaynatılır. İçecek 2 saat kapalı kapakla bekletilir. Gün içinde 3 defa içilen içecek diyabet için oldukça verimli şekilde insan vücudunda çalışır.

Hamilelik ve Bebekler

Kuşburnu meyvesi hamilelik sırasında kullanılabilir ve daha sonra bebeği sağlığa kavuşturmak için de verilir.  Bebek tentürü için çay günde 50 mililitre bir katkı maddesi olarak kullanılır. Çayın bebeklerde 8 aydan sonra kullanılmaya başlaması gerekir. Öncesinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

 • Kuşburnu meyveleri 2 yemek kaşığı
 • İçme suyu 400 mililitre

Ocak üzerine alınan su kaynatılır ve içine ezilen kuşburnu meyveleri atılarak 5 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde bekletilir. Daha sonra içecek bir saat süreyle infüze edilir, süzülür. Bebeğe pipetle bir içecek verilmelidir. Hamilelik esnasında;

Kaynatılan suyun içine atılan kuşburnunun meyvesi 15 dakika boyunca bekletilir ve suyun miktarı 250 ml olmalıdır. Daha sonra içecek kapağın altında bir saat boyunca infüze edilir (kabı bir havlu ile sarmanız gerekir). Ardından süzülen karışımın içine bal eklemesi de yapılır. Düzenli olarak  günde üç kez 100 mililitre alınabilir. Düşük tehlikesi ya da hamilelik esnasından farklı sağlık sorunları olan anne adayları bu çayı içmeden önce mutlaka uzman hekimlerinden görüş alması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı