İyi Bir Tavşan Kanı Çay Demlenmesinde Uygulanan Yöntemler

Çayın nasıl içileceği arzuya göre değişmektedir.  Koyu olan yoğun çaylara demli, normal ve kırmızı olanlara tavşan kanı, az dem konulanlarsa açık çay ismi verilmektedir.

Tavşan Kanı Çay

Milli içeceğimiz olan çay; kahvaltıdan başlayarak gün boyu hayatımızın akışına yayılarak destek verir. Sabah kahvaltısının olmazsa olmazı olan tavşankanı çayı içmek her zaman bir neden yaratılır. Bahane bulunur. Molalarda, yorgunluk atmak için, sigara yanında, toplantılarda, yemek üstüne, televizyon seyrederken, sohbet ederken; yemeklerden önce, keyif veren bu içecek  gün içine yayılarak hayatın akışına renk katar.

Türk kültürünün önemli bir parçası olan çay, sadece Türkler tarafından içilen bir içecek olmasa da ülkemiz tarafından tamamen ulusal bir içecek niteliğinde bulunmaktadır. Bütün Türk çayları, Camellia Sinensis adı verilen bir bitkiden elde edilmektedir. Siyah çay olarak sınıflandırılan bu bitki; çevre dostu çay türlerine dahil olmaktadır. Bunun nedeni hem tarımda hem de üretimde hiçbir böcek ilacı, kimyasal madde ve katkı maddesi kullanılmamasıdır.

Çok farklı çeşitte çay markası ve çeşidi bulunmaktadır. Bu ürünler bazı durumlarda farklı özellikler, farklı sınıflar farklı çeşitler taşımaktadır. Bazı durumlarda sağlıkla ilgili sorunlarda tedavi edici geleneksel özellikler taşımaktadır.  Üreticiler satmış oldukları bu keyifli içecek genel olarak çaydanlık içinde bulunan suyun içine atıp on beş yirmi dakika kaynatılmasını tavsiye etmektedir. Kültürel içeceğimiz olan çayın pek çok tiryakisi olsa da iyi çay demleye bilenlerin sayısı daha azdır.

Hazırlanan çay genel olarak geleneklerimize göre ince belli bardakta servis yapılır. Bardağa çay koyulmadan önce çaydanlıktaki kaynar sudan bir parmak civarında konularak çalkalanır. Çalkalanan su döküldükten sonra bardağın üçte biri kadar çay, çay süzgeci vasıtasıyla süzülerek dökülür. Arkasından bardağın üçte ikisine dudak payı olarak adlandırılan boşluk bırakıldıktan sonra su ilave edilir. Arzuya göre şekerle birlikte servis yapılır.

Tavşan kanı diye adlandırılan çay; tam ve iyi bir şekilde demlenmiş olan çay gurubuna verilen isimdir. Tavşan kanı çayın rengi kırmızıya dönüktür ve bu çay demli içilir. Arzuya  ve damak tadına göre şekerli veya şekersiz olarak içile bilmektedir.

Demleme Yöntemleri

Çay demleme konusunda farklı yöntemler bulunmaktadır. Bazıları en iyi çayı demlemek için özel porselen demlikler kullanır, bazıları çam bazılarıysa emaye veya demlik tercih eder. En iyi tavşan kanı çayı demlemek için üretici firmalar püf noktasının çaydanlık ve demlik olduğunu savunarak piyasaya farklı ürünler çıkarmışlardır. Elektrikli çaydanlık, semavere kadar giden çok çeşitli bir demirbaş listesi bulunmaktadır. Tavşan kanı çayın nasıl demleneceği anlatılmadan önce çay bardakları ve iki yapımda kullanılan iki adet çaydanlık üzerinde durulması gerekmektedir. Türk çayı birbiri üzerine yerleştirilmiş iki çaydanlık yardımıyla hazırlanır. Alt olanı büyük bir su ısıtıcısıdır. Çayı seyreltmek için su kaynatmaya yaramaktadır. Üst kısmıysa, küçük boyutlu olarak tasarlanmıştır.  Çay demleme yöntemlerin kullanılan çaydanlık çeşidine göre değişmektedir:

  • Ocakta
  • Semaverde
  • Elektrikli ısıtıcılarda

En bilinen çay demleme yöntemi klasik çaydanlık ve demlikle ocak üstünde yapılan şeklidir. İlk olarak çaydanlığın alt parçasına temiz su ilave edip ocağın üzerine konulur. Burada suyun musluk suyu yerine temiz içme suyu olması önemli bir püf noktası oluşturmaktadır. Çay suyu kaynarken demliğe içecek kişi sayısına göre kurutulmuş çay eklenir. İki üç kişi için genel olarak iki ölçek çay yeterli olmaktadır. Demliğe çayı koyduktan sonra çaydanlığın üzerine konulur. Alttaki su kaynayana kadar demliğin de çaydanlığın üzerinde bulunması hem çayın alttaki buhardan etkilenerek şişmesine hem de birkaç dakika sonra kaynayan suyla karışmaya hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Demliğe konulan çayı demlemeden suyla yıkama veya çayı ilave ettikten sonra bir tane kesme şekeri ilave etme gibi yöntemler de bulunmaktadır. Yapılan bu keyifli içeceğe damak tadına veya arzuya göre tomurcuk denilen farklı ve hoş kokulu bir başka çay da ilave edilebilmektir. Alttaki su kaynadıktan sonra demliğe yine içecek kişi sayısı göz önünde bulundurularak göz kararı eklenilir. Daha sonra ocağın altı kısılır altta bulunan çaydanlığa su ilave edilir. Kısık ateşte on beş veya yirmi dakika boyunca çay çökene kadar kaynatılmaya devam edilir.

Çaydanlıktaki su kaynayarak kısık ateşte dinlendirilerek demlenmeye bırakılan çayın içime hazır olup olmadığını anlamak için demliğin kapağının açılıp çay tortularına bakılması gerekilir. Eğer tortular suyun üstünde görünüyorsa çay hazır olmamış demektir. Bu durumda üstte hiçbir şekilde tortu kalmayarak çay tamamen çökene kadar kaynatmaya devam edilmelidir. Hazır azır olduktan sonra ocaktan hemen indirilmemesi tavsiye edilir. Su ne kadar fazla kaynarsa  O kadar berrak ve lezzetli olacağından içim sona erene kadar kısık ateşte ocağın üzerinde bulundurulması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir