Zayıflama Çayı

Zayıflama Konusunda Tarçın Çayı Nasıl Demlenir?

Tarçın çayının günde 2 defa düzenli bir şekilde içilmesi özellikle kilo verme sürecinde insanlara olumlu açıdan destek sağlar. Tabii ki düzenli kullanım şarttır.

Zayıflama

Tarçın, manganez, demir, kalsiyum ve lif bakımından oldukça zengindir. Orta çağdan bu yana ishal, hazımsızlık ve şişkinlik sorunları için kullanılmıştır. Ayriyeten kanser hücrelerinin yayılmasını, mide ülserlerinin oluşumunu önlemeye ve bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmeye destek olur.  İyi kolesterol (HDL) üstünde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, kan kolesterol seviyelerini kötü kolesterol düzeyleri (LDL) konusunda etkilidir. Bundan dolayı hem kalp hem de tip 2 diyabet hastaları için yararlı etkiler sunar. Kan şekeri düzeylerinin düşürülmesi ve kolesterol oranlarında düzelme insülin direncini veya pre-diyabeti tersine çevirme konusunda yardımcı olur. Tarçının tadı tatlı olduğundan dolayı aynı zamanda şeker hastalarını etkileyen tatlı yiyeceklerin özlemini de tatmin etme konusunda destek olur. Baharat kan şekeri seviyelerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda vücutta var olan insülin seviyelerini arttırır. İnsülinin biyolojik aktivitelerini taklit ettiğinden dolayı glikozun metabolizmasını artıracaktır. Yüksek düzeyde kan şekeri seviyeleri vücut tarafından yağ depolanmasına yol açabileceğinden dolayı baharat bu artan yağ depolanmasını önleme konusunda yardımcı olarak kilo vermeyi sağlar. Ek olarak şekerin vücut tarafından metabolize edilmesini ve metabolize edilmiş şekerin yağa dönüşmesini engeller.  Ayrıca yiyeceklerin mideden bağırsaklara geçmesini de geciktirir. Bundan dolayı daha uzun bir süre için memnun hissedersiniz ve daha az yenir. Bu kilo vermeye yardımcı olur. Karbonhidratları daha verimli bir şekilde işlemek için vücuda yardımcı olur ve bu da insanların birkaç kilo vermesine yardımcı olacaktır. Çalışmalar karın yağının, tarçının etkilerine karşı vücudun diğer bölgelerinden gelen yağlara göre daha hassas olduğunu göstermiştir.

Zayıflama Çayı

 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1 çay kaşığı organik tarçın
 • 1 çorba kaşığı organik bal

Kaynar suyun içine atılan tarçın 10 dakikalık demleme süresinin dolması ile çıkartılır. Ardından hazırlanan çayın içine balın eklemesi de yapıldıktan sonra içilmeye hazır hale gelir. Öğle ve akşam yemeklerinden sonra tüketildiği zaman faydalı olacaktır. Bu çayın içine portakal suyu eklemesi yapılabilir.

Poşet Çay Portakallı

Portakallı tarçın çayı hazır poşetlerde 20 adet şeklinde satılan bir üründür. Özellikle diyet döneminde olan kişileri desteklemek adına kullanılır.

Zencefilli

 • 1/2 küçük sıkılmış limon
 • 1/2 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil
 • 1 çay kaşığı kadar toz tarçından

Tüm malzemeler birbirine karıştırılır ve direk olarak tüketime hazır bir hale gelir. Günde 2 defa diyet sürecinde tüketildiği zaman zayıflama konusunda faydalı olur. Ayrıca soğuk algınlığı, grip ve metabolizmayı hızlandırmak adına da yardımcı olur.

Karahindiba

Karahindiba, karabiber, kakule, tarçın ve karanfilin harika aroması ve faydaları ile kombine edilmiş muhteşem bir karaciğer detoksu sağlarken sindirimi kolaylaştırarak metabolizmanın hızlanmasına olanak sağlar. Diyet menülerine harika bir ek olur.

 • 2 adet karahindiba kökü çayı poşeti
 • Parçalara ayrılmış 1 tarçın çubuğu
 • 3 ile 4 kakule ezilmiş ( kesmek için makas kullanın)
 • 1/2 çay kaşığı bütün karanfil
 • 1/2-inç parça taze zencefil, ince dilimlenmiş
 • 5 bardak su

 5 su bardağı içe suyu ocak üzerine alındıktan sonra kaynatılır. Tüm malzemeler kaynayan suyun içinde altı kısık bir şekilde 10 dakika kadar daha pişirilir. Bu pişirme esnasında faydalı bileşikler suyun içinde harmanlanacaktır. Ardından filtrelenen bu içecek servise hazır hale gelir. Gün içinde soğuk ya da sıcak tüketilebilir. Düşük ısıda tekrar ısıtılabilir.

Zerdeçal Yeşil Çay

Yeşil çay,  tarçın hem de zerdeçal güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan baharatlardır. Bu nedenle hepsini bir arada içmek güçlü etkiyi üç katına çıkartacaktır. Diyabetle ilintili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

 • 1/2 çay tarçın
 • Bir tutam zerdeçal
 • 1 adet yeşil çayın poşet şekli

1/2 çay tarçın ve bir tutam zerdeçal ile beraber bir fincan içine alınır. Ardından yeşil çayın poşeti de eklenerek sıcak su ile demlenir.  Birkaç dakika bekletildikten sonra içilir. Tarçın çubuğu 4-5 kez tekrar kullanabilir.

Seylan Çayı

 • 1/2 çay tarçın
 • Bir tutam zerdeçal
 • 1 adet seylan çayın poşet şekli

Öncelikli olarak 1 su bardağı kaynar suyun içinde seylan çayı demlenir ve poşet alınır. İçine diğer baharatlar eklenerek 10 dakika kadar bekletilmelidir. Süzülen içecek düzenli şekilde gün içinde 2 defa tüketilmelidir. Tüketim düzenli olarak yapıldığında özellikle kilo verme konusunda destek sağlayacaktır. Bu çay ile birlikte diyet ve egzersiz yapılması önemlidir.

ir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı