Bitki Çayları

Tarçının İnsan Vücuduna Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Tarçın baharatından hazırlanan içecek türleri sağlık bakımından oldukça faydalı etkiler sunacaktır. Bu etkilerden yararlanmak adına düzenli bir şekilde kullanım yapmak şarttır.

Faydaları

Tarçın günlük beslenmeden çeşitli şekillerde elde edilebilecek olan birçok mükemmel kaliteye sahip baharattır. Bu baharatı tüketmenin en yollarından biri çaydır. Bu şekilde baharatın tüm aktif bileşenlerini diğer yiyeceklerden hiçbir şekilde etkilenmeden korunur. Ayriyeten sindirim sisteminin tarçın çayı emmesi daha kolay olacaktır. Bu sayede faydaları daha kısa zamanda görmek mümkün hale gelmektedir.

Şeker Hastaları

Tip II diyabetli insanlar tarçından en fazla fayda sağlamak adına tüketmelidirler. Bu çayın bir fincanı kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olur B1 vitamini ile insülin reseptörlerinde uyarma yapar. Bunları aktive eden enzimi inhibe eder. Bu sayede vücudun glikozu işleme yeteneğinde artış meydana gelir. Bu durumda, oruç ve yemeklerden sonra tarçın çayı tüketmek oldukça ideal bir seçimdir.

Kilo Kaybı

Baharattan hazırlanan içecek kilo kaybı için de yararlıdır. Vücudun ihtiyacından daha çok tüketildiği zaman pankreas daha çok insülin üretmek için aşırı dengelenir. Bu da ekstra insülin, vücuda bunun içinde çok enerji bulunduğunu söylemektedir. Yalnız enerji ihtiyaçları karşılandığı zaman insülin, daha sonra kullanılmak üzere vücuttaki tüm ekstra glikoz veya şekerleri depolamaktadır. Tarçından elde edilen çay kan şekeri seviyelerinde azalma meydana getirdiğinden tüm sistemde daha az insülin vardır. Bu vücudun daha az yağ depolamasına ve kilo vermesine sebep olur. Bu çayı kilo kaybı adına kullanmanın bir avantajı, hızlı şekilde iyi sonuçların farkına varabilmektir. Sadece günde iki bardak içmek yeterli olur. Portakal, papatya,  limon, bal gibi doğal ürünler ile kullanımı diyeti destekler kilo verdirir.

Sindirimler

Sindirim sistemi için iyidir. Midedeki gazları azaltma konusunda çalışır, ülserlerin oluşmasını engeller, kusmayı ve bulantıları durdurur. İshali kontrol eder ve bağırsak ritminizi düzenler. Bundan dolayı irritabl bağırsak sendromu olan herkes için tavsiye edilir. Ayrıca bağırsak iltihabının önlenmesine yardımcı olur. Düzenli şekilde günde 3 defa içilmesi faydalı etkiler sağlar.

Düzensiz Adet

Antikoagülan özellikleri sayesinde adet döngüsünü düzenlemek adına doğal bir ilaçtır. Bunun iki etkisi vardır: ilki eğer biraz geç kalınırsa dönemin başlangıcını tetikleyebilir. İkincisi, bu aşamada analjezik etkiye sahiptir ve ağrıyı azaltma konusunda çalışır.

Kolesterol Seviyelerini Düşürmek

Tarçından elde edilen içecek kanda var olan kolesterol ile trigliserit seviyelerini azaltma konusunda çalışır. Bu, kan akışını yavaşlatan aterom ve trombüs oluşumunu önler. Bu sayede kolestrol seviyeleri düşer.

Soğuk Algınlığı İle Grip

Grip mevsimine geldiği zaman içilecek olan çay en iyi müttefiklerinden biri olabilir. Tarçın ayrıca bir antibiyotiktir, iltihabı azaltma konusunda çalışır, ateşi düşürür, öksürüğü azaltma konusunda çalışır ve içeceğin tadı harikadır. Dahası, baş ağrısı ve migrenden rahatlama sağlar. Tarçın çayı birçok harika faydaya sahipken çok fazla içilmemelidir. Bu nedenle içeceğe başlamadan önce doktorla konuşmak gerekir.

Zararları

Kumarin tarçının içinde var olan zehirli bileşiktir. Yüksek düzeylerde karaciğere ve böbreklere zarar verebilir. Bundan dolayı tüketimi konusunda dikkati olunmalıdır.

Gebelikte ve Emziren Anneler

Hamilelikte tarçın tüketmekten kaçınmak önemlidir. Kan akışında uyarma meydana getirir ve rahimde kasılmalara neden olabilmektedir. Bu fetus için zararlı ortaya çıkartabilir. Benzer şekilde emziren anneler tarçın çayı içmekten kaçınmalıdır. Çünkü bebekte bir alerjiye neden olabilir.

Ülser Olanlar

Mide ya da bağırsak ülseri mevcutsa baharatı tüketmek daha fazla tahriş eder. Bu durumda tamamen kaçınmak en iyisidir.

Kalp

Baharat kalp atış hızınızı hafifçe artırma yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı bilinen kalp rahatsızlığı bulunan kişiler tarçın çayı içmemelidir. Aksi durumlarda kalp atış hızını artabilir ve sağlıkları tehlikeye girebilir

Antibiyotiklerle Birleştirmemek

Baharat doğal antibiyotik özelliği taşır, bu yüzden insan yapımı olan madde ile karıştırmak olumlu bir düşünce değildir. Özellikleri diğer ilaçların çalışma şeklini etkiler ve öngörülemeyen yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden düzenli reçeteli antibiyotik alındığı zaman kaçınılmalıdır.

Çay Nasıl Demlenir?

Zayıflama

 • 1 su bardağı sıcak içme su
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet çubuk tarçın

Tarçın ve bal sıcak olarak hazırlanan suyun içerisinde karıştırılır. İçmeden daha önce yaklaşık 10 dakika bekletilmesi gerekir.

Portakallı

 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 adet çubuk tarçından
 • Yarım portakal suyu

Sıcak suyun içinde baharat 10 dakika kadar bekletilir. Ardından içine yarım portakal suyu eklemesi de yapıldıktan sonra içmeye hazır hale gelir.

Menstruasyon İçin

 • 1 tarçının çubuğu
 • 1 bardak kaynar su

Tarçın çubuğunu bir kaseye koyulu ve üzerine kaynar suyu dökülür. Karışım soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra çubuk çıkartılır.

Limonlu

 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 adet çubuk tarçından
 • Yarım limon suyu

Sıcak suyun içinde baharat 10 dakika kadar bekletilir. Ardından içine yarım limon suyu eklemesi yapılır sonra içmeye hazır hale gelir.

Soğuk Algınlığı Ve Grip

 • 1 tarçın çubuğu
 • Kaynayan su
 • Yeşil çay tarzında olan bitki çayı

Tarçın çubuğu kaynar suya koyulur ve iki dakika bekletin. Suyun soğumasından sonra çubuğu çıkarılır. Soğuk ve grip semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olacak bitkisel bir çay yapmak için bu tarçın suyunu kullanmak yeterli olacaktır. Düzenli şekilde 2 defa içilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı