Bitkisel Tedavi

Tansiyonun Düşürülmesi İçin Kullanılacak Olan Bitki çayları

Yüksek tansiyonun dengede kalmasını sağlayacak olan beslenme düzeni dışında bitki çayları da faydalıdır. Bunların kullanımında öncelikli uzman görüşü alınması gerekir.

Tansiyon Düşürme Çaylar

Kan basıncı düşürmek istendiğinde tuz, kalori ve yağ eklemenin ötesinde diyetine neler ekleyebileceğini de düşünmek gerekir.  Daha fazla sebze, meyve ve yağsız protein alınması oldukça önemlidir. Ayrıca son araştırmalar kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek belli başlı bitki çaylarının kullanımında faydalı olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Hibiscus Çayı

Journal of Nutrition’da yapılan bir araştırmaya göre hibiscus çayı içmek, özellikle hafifçe yükseldiği zaman kan basıncını önemli ölçüde azaltabilir. Çalışmanın başyazarı olan Diane L. McKay bu çayı içerisindeki antosiyaninlerin ve diğer antioksidanların kan damarlarını daraltmalarına sebep olan hasarlara karşı korumak için birlikte çalışabileceğine inanmaktadır. Pek çok bitkisel çay karışımı parlak kırmızıyı bir araya getiren ve bir tart aroması veren hibuscus içerir. Bu çayın günde üç bardak içmeyi önerir.  Tüm faydalarından faydalanmak için sıcak veya soğuk içmeden önce altı dakika içilmesi gerekir.

 • 1 çay kaşığı hibuscus
 • 1 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içine direkt olarak bu bitkiden atılır ve 6 dakika boyunca demlenmesi adına bekletilir. Ardından süzüldükten sonra içilmesi gerekir.

 • 6 bardak su
 • 1 parça zencefil
 • 1 tatlı kaşığı hibuscus
 • Bal
 • Limon

6 su bardağı su tencere içine alınır ve kaynatılır. Bal ve limon dışından tüm malzemeler bu suyun içinde birleştirilir. 5 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır ve süzülür. Sıcakken bal eklemesi yapılır. Ilıdıktan sonra içerisine limon suyu eklenerek 10 dakika da bu şekilde bekletilir. Kullanıma hazır olana kadar soğutmak gerekir. Buz eklemesi yapılarak servis yapılır. Hatta üzerine portakal dilimleri eklenerek de hoş şekilde servise hazırlanabilir.

Sarı Kantoron

 • 1 çay kaşığı sarı kantaron
 • 1 su bardağı su

Sarı kantorun bir bardak içine alınır ve üzerine kaynar su dökülür. Ardından süzülen karışım günde iki defa içilmelidir. Kantoron kan basıncının dengelenmesi adına fayda sağlayan bir bitkidir.

Zeytin Yaprakları

Zeytinin yapraklarından elde edilecek olan çay tansiyonun düşmesine olanak sağlar.  Temiz zeytin yapraklarını kaynar suda demlenir ve süzüldükten sonra kan basıncı yükseldiğinde içilir.

Kızılcık Suyu

Özellikle kan basıncı yükseldiğinde direkt olarak kızılcık suyundan fayda alınabilir. Yapılan bir araştırmaya göre kızılcık suyunun kırmızı kan şekeriyle aynı kan basıncını düşüren etkileri vardır. Çalışma kısmen Ocean Spray tarafından finanse edilmiştir. Bu içecek kan damarlarını daraltmada rol oynayan ET-1 adlı bir bileşiğin sentezini engelleyen proantosiyanidinler adı verilen antioksidanlara sahiptir. Kızılcık suyu marketlerden satın alınabilir.

 • 2 yemek kaşığı kızılcık suyu
 • Yarım litre su

Su ocak üzerinde kaynamaya başladıktan sonra kızılcıklar içine atılır ve yarım saat kaynatılır. Ardından süzüldükten sonra sıcak ya da soğuk kişi isteğine göre içilir.

Diğer İçecekler

Isırgan otu

Isırgan otunun tansiyonu düşürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle hipertansiyondan muzdarip kişiler diyetine ısırgan otu çayı ilave etmelidir. Bununla birlikte, tansiyon ilaçlarının gücünü etkileyebilir. Tüketmek için doğru miktarda çay içilmelidir. Dozajın ayarlanması adına mutlaka uzman hekimden bilgi alınması gerekir. Isırgan otu çayı diyabet ve kan inceltme için bazı ilaçları da etkileyebilir. Demlemek için;

 • 1 tatlı kaşığı ısırgan
 • Bal
 • Su

Su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Isırganlar eldiven yardımı ile yıkandıktan sonra kaynayan suyun içine ilave edilir. 10 dakika kaynatılan bu karışım bekletilmeden filtrelenir. Ardından içine bal ilave edilir. Kişinin damak tadına göre soğuk ya da sıcak tüketim yapmak mümkündür.

Fesleğen

Güney Doğu Asya mutfak otudur. kimyasal bileşiği öjenol ile antihipertansif etkiler gösterir. Ayrıca tarçın, hindistancevizi ve karanfil gibi baharatlarda da bulunur. Öjenoller kalsiyum kanallarını bloke ederek çalışır. Bu sayede kan basıncının dengede kalmasına olanak sağlar

Düşük Yağlı veya Yağsız Süt

Her ikisi de potasyum ve kalsiyum tedarik eder. Bu da sağlıklı kan basıncıyla ilişkili olan iki besin maddesidir ve D vitamini ile takviyesi sağlar. Tam yağlı sürümler için az yağlı sütten sübstitüsyon yapılması aynı zamanda tansiyonu düşürmeye de yardımcı olabilir. Sağlıklı insanlarda, arterler elastiktir. Kan basıncını normal bir aralıkta tutmak için rahatlarlar (genişler) ve daraltırlar (dar). Tam yağlı süt önemli miktarda palmitik asit içerir (düşük yağlı sütten çok daha fazla). Kan damarlarını rahatlatan sinyalleri bloke edip, kan basıncını yüksek tutabilecek şekilde daraltılmış halde bırakabilir. Bundan dolayı düşük yağlı olanlar tercih edilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı