Diğer Çaylar

Sütlü Çayın Faydaları ve Demlenme Şekli

Son zamanlarda zayıflatıcı özelliğinden faydalanılan ve içen kişilerin metabolizmasının hızlanmasında etkili olan sütlü çayların diğer faydaları ve demlenme şekli.

Sütlü Çayın Faydaları

Sütlü çayın içerisinde bulunan mineraller sayesinde vücutta bulunan enzimlerin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da bu çayın sindirim sisteminde de etkili olacaktır. Vücudun mikroplarının ve bakterilerine karşı da önlem alınması için etkilidir. Birçok kişinin soğuk algınlığı tedavisinde de etkili olacak özel bir çay olmaktadır. İçerisinde minerallerin yoğun olarak bulunması sayesinde daha güçlü bir bağışıklık sisteminin olmasında da etkili olur. Bu çayın en çok idrar yolları enfeksiyonlarını azaltmasında faydalı olacak ve kullanan kişilerin idrar yolu enfeksiyonlarını rahatlatması ile de bilinmektedir. Sinirsel sorunlar geçirmekte olan ve ruhsal problemler geçiren kişilerin de yatışmasında faydalı olması ile bilinmektedir. Uyku sorunu yaşamakta olan kişilerin rahatlamasını ve özellikle akşam içilmesi halinde daha rahat bir uyku uyumalarını da sağlayacaktır.

Böbreklerin temizlenmesini sağlayacağı ile bilinmektedir. Böbreklerin temizlenmesini sağlayacaktır. Karaciğer temizlenmesini sağlar ve zararlı toksinlerin arınmasını sağlayacaktır.

Zayıflama

Sütlü çay ile yapılacak şifalı bitkisel çaylarının oldukça etkili olması ile de bilinmektedir. Bu sebeple de metabolizmanın daha güçlenmesini, daha kolay sağlıkla kilo vermenizi sağlayacaktır. Çayın demlenerek düzenli içimi sonucunda kişilerin sindirim sistemininde hızlanmasını sağlar. Kilo verme konusunda zorlanan ve kişilerin metabolizmalarının da hızlanacak olduğundan daha iyi kilo vereceklerdir. Birçok kişinin iştah kesici özelliğine sahip olan çayları demleyerek içmeleri ile kilo vererek zayıfladıkları bilinmektedir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı oolong çayı
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı su

Son yılların en meşhur çayları arasında oolong çayı bulunmaktadır. Zayıflama konusunda metabolizmanın daha da hızlanmasını sağlayacak olan, içen kişilerin sindirim sisteminde etkili olan bir çay olmaktadır. Bu çayı demleyerek içebilmek için aktardan oolong çayı almanız gerekmektedir. Süt ve su ile demlemeniz gerekmektedir. İlk olarak suyun kaynaması ve daha sonradan içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında oolong çayından konulması ve ağzını kapatarak tam olarak dem alması sağlanmalıdır. Demini alması sonucunda süzülmesi gerekiyor. Isıtmış olduğunuz süt ile karıştırılarak içilmesi uygun olacaktır. Daha tatlı çay içmek isteyenlerin tatlandırmak için içerisine bal ilave ederek içmeleri de sağlıklarına oldukça faydalı olması ile bilinmektedir.

Sütlü Zerdeçal Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan
 • 1 su bardağı su

Zayıflamak isteyen ve faydalı bitkisel çaylar içerek metabolizmanın daha da hızlanmasını sağlamak isteyenler için mutlaka zerdeçal ve tarçın ile demleyecekleri çayın son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Zerdeçal bitkisi sağlığa son derece faydaları olması ile bilinmektedir. Metabolizmanın daha da hızlanması için mutlaka demlenirken içerisine çubuk tarçın ilave edilerek içilmesi uygun olur. Suyun içerisine tarçın konularak kısık ateşte kaynaması sağlanmalı ve daha sonradan ocağın altı kapatılmalıdır. İçerisine 1 tatlı kaşığı miktarında zerdeçal bitkisi konularak ağzı kapatılmalıdır. O sırada süt ılık hale getirilmelidir. Çayın süzülmesinin ardından bal ilave edilerek karıştırılmalı ve içerisine süt konularak karıştırılmalıdır. Ilık olduğu zaman içilir.

Sütlü Hindistan Cevizi Çayı

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı su
 • 1 çay kaşığı süt

Hindistan cevizi ile demleyerek yapacağınız çayın faydaları çok fazladır. Sindirim sisteminde etkili olacak ve ayrıca içen kişilerin metabolizmalarının da hızlandırıcı özelliğinin olması nedeniyle daha sağlıklı kilo vermelerini sağlayacaktır. Birçok kişinin bu çayı demlerken sade su ile demleyeceği gibi süt ile de demleyerek içen kişilerin daha çok vitamin ve mineral almasını sağlamaktadır. İçerisine bal ilave ederek içilmesi de tat vereceği için daha kolay bir içiminin olmasını sağlayacaktır. Suyun içerisine Hindistan cevizinden 1 yemek kaşığı miktarında konularak kaynaması beklenmelidir. Daha sonradan ocağın altı kapatıldığında dem alması beklenecektir. Süzülmesi ile birlikte içerisine bal ilave edilir. Bu sırada süt kısık ateşte kaynatılmalı ve su ile karıştırılarak içilmelidir.

Sütlü Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı süt

Vücutta ki zararlı toksinleri atma konusunda etkili olan çaylardan bir tanesi de yeşil çay olmaktadır. Aynı zamanda da metabolizma hızlandırıcı özelliği ile de bilinen bir çay olmaktadır. Bu çayı demleyerek içebilmek için süt ile yapmanız daha etkili olacaktır. Çayın tatlanması için mutlaka bal ilave ederek içilmesi daha kolay bir içiminin olmasında etkili olur. Kaynamış sütün içerisine yeşil çay bitkisinden 1 tatlı kaşığı miktarında konularak ağzını kapatın. Bu sayede daha kolay nem alması sağlanacaktır. Çayın etkilerinin olabilmesi ve metabolizmayı hızlandırması için her zaman bu bitkisel çayın aç karnına içilmesi önerilmektedir. Bu sayede kişilerin iştahı kesecek ve açlık hissetmeyeceği için daha kolay zayıflamasında etkili olacaktır. Demini alması ile birlikte süzülerek içerisine bal ilave edip karıştırmalısınız. Çayın her zaman için faydalı olacağı fakat bu çayı içerken zayıflamak isteyenlerin diyet ve spor yaparak içmeleri daha hızla kilo vermelerini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı